Przejdź do treści
Blog.

Czym jest energia geotermalna?

Odnawialne źródła energii pozyskiwane są z wody, słońca i wiatru, ale także ze skał oraz gruntu. Dwa ostatnie wchodzą w skład energii geotermalnej. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest energia geotermalna i w której części Polski można z niej korzystać.

O co chodzi z tą energią geotermalną?

Pod powierzchnią ziemi znajdują się skały i woda, które wytwarzają ciepło. Następnie specjalnymi odwiertami lub pompami ciepła jest ono pobierane i wykorzystywane w sektorach prywatnym i publicznym. Jest to kolejny krok ku dbaniu o środowisko i  korzystaniu z darów natury. Trzeba pamiętać, że energia spod powierzchni ziemi odnawia się bardzo powoli, dlatego należy w bardzo umiejętny i przemyślany sposób korzystać z tych zasobów. 

Co to jest zielona energia i dlaczego może nam pomóc z walce ze zmianami klimatycznymi? Odwiedź naszego bloga i dowiedz się więcej na temat transformacji energetycznej. 

Energia geotermalna w Polsce 

W Polsce mamy niezwykle sprzyjające warunki, jeśli chodzi o energię geotermalną. Możemy pozyskiwać energię z podziemnych skał aż z trzech regionów:

  1. Centralnoeuropejskiego,
  2. Podkarpackiego,
  3. Karpackiego.

Stanowią one aż 80% powierzchni kraju. W tych rejonach temperatura wody wynosi od 30 do 130 stopni Celsjusza. Natomiast 40% z całej powierzchni zasobów można pozyskiwać i tworzyć całe systemy ciepłownicze dla miast i miasteczek, wspierać działanie basenów lub domów jednorodzinnych.

Energia geotermalna wykorzystanie 

W Polsce kilka miejscowości aktywnie pozyskuje energię geotermalną, są to m.in.: Pyrzyce, Mszczonów, Uniejów, Stargard, Poddębice, Słomniki. Mamy także trzy kąpieliska, które w swojej ofercie mają możliwość kąpieli w wodach termalnych, znajdują się w Uniejowie, Bukowinie i Białce Tatrzańskiej. Posiadamy także dwie ciepłownie geotermalne – Toruń i Podhale. 

Finansowanie geotermii

Jak podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska aktualnie w ofercie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki znajduje się program priorytetowy pt. „Udostępnianie wód termalnych w Polsce„. Gwarantuje on środki na wykonanie prac i robót geologicznych związanych z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż wód termalnych, na potrzeby ogrzewania obiektów. Budżet w wysokości 300 milinów złotych jest przewidziany na lata 2020 – 2025.  Warto skorzystać z tego programu, ponieważ 100% kosztów planowanej inwestycji może być pokryty z tego dofinansowania. Aby otrzymać środki, wystarczy, np. przedłożyć projekt robót geologicznych, zatwierdzony przez właściwego w sprawie marszałka województwa. 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przeznacza środki na wsparcie gmin, które na swoim terenie posiadają możliwość korzystania z energii geotermalnej. W ten sposób gmina Szaflary w 2007 roku, stała się posiadaczem najgłębszego w Polsce odwiertu (pięć kilometrów). Ma być wykorzystywany do ogrzewania domów, ale także do produkcji prądu elektrycznego. 

Z kolei w 2020 roku zakończono projekt polegający na podwojeniu mocy produkcyjnej poprzez rozbudowę odwiertów w Geotermii Stargard. 

Aktualnie trwają prace budowlane w Koninie, które mają na celu zrealizować plan budowy ciepłowni geotermalnej o mocy 8,1 MW. Środki na dofinansowanie projektu, zostały pozyskane z NFOŚiGW, a cały projekt miał być oddany do użytku w 2022 roku, jednak w związku z wojną na Ukrainie, nastąpiły opóźnienia. 

Energia geotermalna wady i zalety

Jakie są wady i zalety energii geotermalnej? Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu prac wydobywczych, warto zapoznać się z cechami tego rodzaju źródła ciepła. Od razu powiemy, że pozytywne aspekty ciepłowni geotermalnych zdecydowanie przewyższają skutki uboczne, które występują bardzo rzadko. 

Zalety energii geotermalnej

Niski koszt eksploatacji jest niewątpliwie ważną cechą energii geotermalnej. Raz poniesiony koszt, zaczyna na siebie pracować od razu po uruchomieniu. Zasoby geotermalne działają lokalnie. Instalując pompę ciepła, która korzysta z tego systemu cieplnego, cały czas mamy dostęp do źródła ciepła. Nie trzeba organizować transportu, jak w przypadku węgla.

Energii geotermalnej nie przeszkadza deszcz, śnieg czy nadmierne słońce. Bez względu na warunki atmosferyczne, będzie one pracowała nieustannie na tym samym poziomie.  Ważną kwestią energii geotermalnej jest to, że z powodzeniem zastępuje ona zapotrzebowanie na paliwa kopalne, które mają szkodliwy wpływ na środowisko. Co ważne, podziemne zasoby, skutecznie obniżają zmniejszają ilość śladu węglowego.

Dodatkowym, ale za to bardzo ważnym aspektem tego rodzaju ciepłowni jest to, że nie niszczą one krajobrazu, ponieważ cały system znajduje się pod ziemią.

Wady korzystania ze źródeł geotermalnych

Energię ze słońca jesteśmy w stanie pozyskiwać w każdym zakątku Polski. Wystarczy odpowiednio zainstalować panele fotowoltaiczne, by czerpać energię i zasilać nią dom. Natomiast energia geotermalna występuje tylko na określonym terenie i nie wszędzie da się ją wydobywać. 

Każda ingerencja w strukturę ziemi może zwiększyć ryzyko zanieczyszczenia atmosfery, wód głębinowych, jak i powierzchniowych.  Może także pojawić się problem występowania korozji rur. Są to zjawiska bardzo rzadko występujące, jednak trzeba mieć go na uwadze.

Złoża geotermalne nie stoją w miejscu. Jest duże prawdopodobieństwo, że obszary, na których występują zasoby wód termalnych, będą się przemieszczać. Nie będą to ruchy znaczne, ale w skali dziesięciolecia różnica będzie zauważalna. Będzie to powodować namnożenie się kosztów, związanych z przebudową systemów do pozyskiwania ciepła. Stale należy monitorować to, co dzieje się pod powierzchnią ziemi. 

Jaki jest koszt energii geotermalnej?

Koszty produkcji energii geotermalnej początkowo mogą wydawać się spore. Jednak w perspektywie czasu, w którym ta instalacja będzie pracowała i ogrzewała domy lub inne obiekty, zdecydowanie maleje. Niestety nie jesteśmy w stanie podać konkretnej kwoty. Będzie ona zależała od wielu czynników, np. od lokalizacji, wielkości obiektu czy skomplikowania systemu wydobywczego, który zamontujemy. Z pewnością warto ponieść koszty, by cieszyć się bezobsługową ciepłownią w swoim domu, w którym masz idealną temperaturę przez cały rok. 

Co jest potrzebne, aby instalacja działała?

Na początek potrzebna jest odpowiednia lokalizacja, bez niej po prostu fizycznie nie będziesz miał co pozyskiwać, gdy pod ziemią nie będzie skał czy wód głębinowych. Następnie wystarczy prąd i już. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem instalacji fotowoltaicznej, możesz korzystać z tej energii zupełnie za darmo. Prąd z paneli w zupełności wystarczy na potrzeby pozyskiwania energii geotermalnej.

Troska o środowisko może objawiać się na wiele sposobów. Jesteś ciekawy jak zmieniają się nawyki ekologiczne Polaków? Na naszym bogu znajdziesz wiele ekologicznych ciekawostek na temat energii odnawialnej i nie tylko! Korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest nie tylko opłacalne dla Twojego portfela, ale też eko. W Polsce wzrasta świadomość konsumencka w zakresie OZE i tym samym zapotrzebowanie na rozwiązania przyjazne naturze. Warto z nich korzystać, tym bardziej że każda tego typu inwestycja jest dofinansowywana, więc wydatki nie są dotkliwe.

Jesteśmy na Facebooku! 🙂