Przejdź do treści
Blog.

Zielona energia – co to znaczy?

Zielona energia odgrywa kluczową rolę w transformacji energetycznej ze względu na jej niski wpływ na środowisko. Stanowi alternatywę dla energii konwencjonalnej i pomaga zwalczać globalne ocieplenie. Nie wytwarza gazów cieplarnianych, nie zwiększa emisji dwutlenku węgla. Czym jest zielona energia? Jakie są jej zalety? Przeczytaj nasz artykuł, aby się dowiedzieć!

Co to jest zielona energia?

W miarę jak stajemy się coraz bardziej świadomi naszego wpływu na środowisko, konsumenci coraz wyraźniej zauważają znaczenie przejścia z konwencjonalnych źródeł energii na źródła odnawialne.

Zielona energia to każdy rodzaj energii, który jest wytwarzany z zasobów naturalnych, takich jak światło słoneczne, wiatr czy woda. Często pochodzi z odnawialnych źródeł energii, chociaż istnieją pewne różnice między energią odnawialną a zieloną, które omówimy poniżej.

Czym jest czysta energia z OZE?

Zielona energia to czysta energia, która w przeciwieństwie do paliw kopalnych nie zanieczyszcza środowiska i pochodzi w 100% ze źródeł odnawialnych. Co jednoznacznie oznacza, że ​​nie szkodzi środowisku i jest bardziej zrównoważona. Mamy tendencję do mylenia zielonej energii z energią odnawialną. Kluczowa różnica polega na tym, że wszystkie odnawialne źródła energii są zielone, ale nie wszystkie zielone energie są odnawialne.

Na przykład energia jądrowa jest zielona, ponieważ jest zdekarbonizowana i nie emituje gazów cieplarnianych do atmosfery. Jednak ta energia nie jest odnawialna, ponieważ uran, jej paliwo, jest zasobem ograniczonym.

Zielona Energia – Kluczem do tych zasobów energii jest to, że nie szkodzą środowisku poprzez takie czynniki, jak uwalnianie gazów cieplarnianych do atmosfery.

Jak działa zielona energia?

Jako źródło energii, zielona energia często pochodzi z technologii energii odnawialnej, takich jak energia słoneczna, wiatrowa, geotermalna, biomasa i energia wodna. Każda z tych technologii działa na różne sposoby, czy to poprzez pobieranie energii ze słońca, jak w przypadku paneli słonecznych, czy poprzez wykorzystanie turbin wiatrowych lub przepływu wody do generowania energii. Aby zostać uznanym za zieloną energię, zasób nie może powodować zanieczyszczenia, jakie występuje w przypadku paliw kopalnych. Chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę jak ważny jest rozwój zielonej energii i sektora OZE. Z roku na rok, powstaje coraz więcej nowoczesnych, energetycznych rozwiązań dla domów. Dzięki którym możemy korzystać z energii elektrycznej jednocześnie troszcząc się o dobro planety.

Dlaczego zielona energia jest ważna?

Zielona energia jest dobra dla planety i ludzi. Dziś świat nadal w dużym stopniu opiera się na paliwach kopalnych. Tymczasem zanieczyszczenia, które powodują – od szkodliwych dla klimatu gazów cieplarnianych po zagrażające zdrowiu zanieczyszczenia – osiągnęły rekordowy poziom. Jak każda działalność człowieka, wszystkie źródła energii mają wpływ na nasze środowisko. Energia odnawialna nie jest wyjątkiem od reguły, jak każde źródło prądu ma swoje własne kompromisy. Jednak przewagi zielonej energii nad niszczycielskimi skutkami paliw kopalnych są niezaprzeczalne: od ograniczenia zużycia wody i gruntów, mniejszego zanieczyszczenia powietrza i wody, mniejszej utraty dzikich zwierząt i siedlisk, po brak lub niższą emisję gazów cieplarnianych.

Zielona energia pochodząca z OZE przede wszystkim:

  • Nie emituje gazów cieplarnianych lub niewielkie ich ilości, to dobre dla klimatu.
  • Wiąże się z niskimi kosztami, sprzyja utrzymywaniu cen energii na przystępnym poziomie.
  • Tworzy miejsca pracy (przy instalacjach fotowoltaicznych czy dla handlowców)
  • Sprawia, że system energetyczny jest odporny. To ważne, aby zapobiec niedoborom energii szczególnie w obliczu w obliczu ostatnich wydarzeń geopolitycznych.
  • Jest dostępna dla wszystkich, zapewniając dostęp do prądu lokalnie. 

Zielona energia odnawialna może być wykorzystywana we wszystkich sektorach energetycznych: od produkcji energii i komfortu cieplnego w budynkach po przemysł i transport. Rekordy popularności w ostatnich latach biją panele fotowoltaiczne – to rozwiązanie, które zapewnia niemal darmową energię elektryczna. Z roku na rok rośnie także zainteresowanie magazynami energii i pompami ciepła. 

Darmowa energia dla Twojego domu

Słońce stanowi obfite źródło zielonej, odnawialnej energii. Można ją przekształcić w energię elektryczną za pomocą paneli fotowoltaicznych. Energia elektryczna wytwarzana przez domowy system fotowoltaiczny może być wykorzystana do zasilania domu, co prowadzi do oszczędności na rachunkach za energię elektryczną. Korzystając z odnawialnych źródeł energii zapewniasz sobie bezpieczeństwo i niezależność energetyczną!

fotowoltaika OZE od Columbus Elite

Zielona energia fotowoltaika 

Zapotrzebowanie na nowe źródła energii zawsze było istotnym tematem. Dziś jest to jeszcze ważniejsze, w obliczu rosnącej potrzeby zmniejszenia zależności od importowanych źródeł paliw kopalnych. Martwią Cię rosnące ceny energii elektrycznej? Fotowoltaika to idealne rozwiązanie dla Twojego domu. Inwestycja w instalację fotowoltaiczną pozwoli Ci zmniejszyć rachunki za prąd do minimum. Zadbaj o swoją przyszłość oraz o przyszłość planety. 

Zanim zainwestujesz w instalację fotowoltaiczną, powinieneś sprawdzić:

  • Twój dach jest mniej więcej skierowany na południe? Panele słoneczne wymagają maksymalnej ekspozycji na słońce.
  • Czy drzewa lub budynki będą rzucać cień na panele słoneczne? Jeśli nawet część panelu znajduje się w cieniu, ilość wytwarzanej energii elektrycznej zostanie znacznie zmniejszona.
  • Dach budynku jest solidny pod względem konstrukcyjnym? 
  • Dostępne oferty i firmy działające w branży OZE. Wybierz solidnego wykonawcę oraz firmę, która zagwarantuje Ci najnowszą technologię oraz opiekę posprzedażową. 

Jeśli jesteś zainteresowany przejściem na zieloną energię słoneczną, wybierz fotowoltaikę od Columbus! Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach i korzyściach jakie oferuje fotowoltaika? Nasi Doradcy Energetyczni przedstawią Ci ofertę, odpowiedzą na Twoje pytania i zaproponują najkorzystniejsze rozwiązanie dla Twojego domu.

Zapraszamy na profil Columbus Elite na Facebooku!