Blog

Blog

Dowiedz się jak być Eko Ekspertem Sprzedaży!

Energia wodna – jak działa?

Energia wodna – jak działa?

Energia wodna to energia pochodząca z przepływającej wody. Blisko ponad 2000 lat temu starożytni Grecy używali energii wodnej do napędzania kół do mielenia ziarna. Woda jest wykorzystywana jako źródło energii od tysięcy lat. Była jedną z najwcześniejszych form energii mechanicznej stosowanej w fabrykach. To stabilne źródło energii, które nie emituje CO2. Energia wodna jest istotnie jedną z najważniejszych form energii odnawialnej. 

Co to jest energia wodna?

Energia wodna przekształca energię płynącą z wody w energię elektryczną. Jest jedną z najstarszych i najbardziej dojrzałych technologii energetycznych, wykorzystywaną w różnych formach od tysięcy lat. Najpowszechniejszą metodą pozyskania energii wodnej jest wykorzystanie wód śródlądowych, przede wszystkim rzek oraz stałych zbiorników wodnych. 

Jak powstaje energia wodna?

Podstawową zasadą elektrowni wodnych jest wykorzystanie wody do napędzania turbin. Energia wodna jest wytwarzana przez przepuszczanie wody, zwykle ze zbiornika lub tamy, przez generator energii elektrycznej zwany turbiną. Gdy woda przepływa przez łopatki turbiny, napędza generator, który przekształca ruch w energię elektryczną.

Wyróżniamy cztery rodzaje elektrowni wodnych: 

 • Hydroelektrownie 
 • Przepływowe 
 • Regulacyjne
 • Szczytowo-pompowe 

Elektrownie wodne według mocy:

 • Elektrownie wodne na dużą skalę : ponad 10 MW mocy,
 • Małe elektrownie wodne : od 1 do 10 MW mocy,
 • Mikroelektrownie wodne : Maksymalna moc 1 MW.

Energetyka wodna - zalety i wady

Zmniejszenie śladu węglowego

Przyszłość czystej energii bez wątpienia oznacza wytwarzanie energii elektrycznej bez emisji CO2. Energia wodna zapewnia energię elektryczną, jednocześnie odgrywając ważną rolę w minimalizowaniu naszego śladu węglowego i pomaga w łagodzeniu zmian klimatycznych.

Dodatkowa energia

W okresach szczytowego zapotrzebowania na moc potrzebna jest  niewątpliwie większa zdolność produkcyjna. Podczas gdy energia elektryczna opalana węglem mogłaby zostać wykorzystana do wypełnienia luki, zarządzanie energią wodną i przepływem wody zapewnia wystarczającą elastyczność, aby sprostać zmianom popytu bez zwiększania emisji CO2.

Niskie koszty eksploatacji

Koszty eksploatacji elektrowni wodnych są stosunkowo niskie. Do wytwarzania energii potrzebna jest tylko woda, a ponieważ przepływ wody jest odnawialny i nie podlega cenom rynkowym. Energia wodna pomaga utrzymać niższe ceny energii elektrycznej, ponieważ jej produkcja jest stosunkowo tania.

Ingerencja w środowisko naturalne

Istnieje wiele głosów mówiących o tym, jakie zagrożenia dla ekosystemów słodkowodnych niesie ze sobą budowa elektrowni wodnych. Jak czytamy na stronie wwf.pl budowa elektrowni wodnych ma negatywny wpływ na przepływy w rzekach i migrację ryb, powoduje przede wszystkim utratę siedlisk, uniemożliwia transport osadów i pogłębia erozję, powodując lokalnie suszę. 

Wysokie koszty inwestycyjne 

Energia wodna pozostaje zdecydowanie największym źródłem odnawialnej energii elektrycznej, dostarczając około 16% światowej energii w 2019 r. – około trzy razy więcej niż energia wiatrowa i sześciokrotnie większa niż energia słoneczna. Jednak podczas gdy koszty energii wiatrowej i słonecznej spadają z roku na rok, na całym świecie koszty energii wodnej wzrosły o 27% w latach 2000-2019 z powodu rosnących kosztów instalacji.

Energia wodna w Polsce

W naszym kraju potencjał energetyczny wykorzystania wody jest znacznie mniejszy w porównaniu do innych krajów. Wynika to z warunków klimatycznych, niskich opadów deszczu, ukształtowania terenu. Zasoby hydroenergetyczne Polski szacuje się na 13,7 TWh rocznie. W 2017 roku w Polsce wyprodukowano 2,6 TWh energii elektrycznej w hydroelektrowniach co stanowi ok. 1,6% energii wyprodukowanej w Polsce.

Największe elektrownie wodne w Polsce:

 • Żarnowiec (716 MW), elektrownia pompowo-szczytowa
 • Porąbka Żar (500 MW), elektrownia pompowo-szczytowa
 • Elektrownia w Solinie (200 MW), elektrownia pompowo-szczytowa
 • Włocławek (162 MW), elektrownia pompowo-szczytowa
 • Żydowo (150 MW), elektrownia pompowo-szczytowa

Do rozwoju hydroenergetyki najlepsze warunki mają Mazury, Pomorze, Sudety i Karpaty. 

oze w

Potrzeba dostępu do zrównoważonej energii stała się międzynarodowym priorytetem. Energia wodna z pewnością jest ważną częścią OZE. Elektrownie wodne są niedrogim źródłem energii, jednak ich wadą jest ograniczona liczba lokalizacji do ich budowania. Budowa zapór stanowi zagrożenie dla środowiska, spowodowanego przez zahamowanie naturalnego biegu rzeki i tworzenie zbiorników retencyjnych. 


Zapraszamy do śledzenia naszego profilu na Facebook’u.

Zobacz także

Zobacz także

Metoda Sandlera - najlepsze techniki sprzedaży

System sprzedaży Sandlera, opracowany w 1967 roku przez Davida Sandlera, skupia się na tym, aby przedstawiciele handlowi działali jako doradcy, a nie nachalni sprzedawcy. Jak metoda Sandlera może pomóc Ci osiągać lepsze wyniki?

czytaj dalej
„Ciepłe Mieszkanie” - nowy program dofinansowań

21 lipca ruszył program “Ciepłe Mieszkanie”. Program skierowany jest do właścicieli lokali w budynkach wielorodzinnych, którzy będą mogli starać się o dotację w swoich gminach. Dowiedz się więcej z naszego artykułu!

czytaj dalej
Dzień Długu Ekologicznego - co oznacza?

Stoimy w obliczu kryzysu klimatycznego. Aby uniknąć nieodwracalnych zmian na naszej planecie musimy wspólnie pracować i stawić czoła wyzwaniom społecznym oraz środowiskowym. Dzień Długu Ekologicznego wyznacza datę, w której wykorzystaliśmy wszystkie zasoby naturalne, które Ziemia może odnowić w ciągu całego roku.

czytaj dalej
Energia wiatrowa

W miarę jak stajemy się coraz bardziej świadomi kryzysu klimatycznego, przed którym stoimy, coraz ważniejsza staje się potrzeba znalezienia czystych i odnawialnych źródeł energii, a nie polegania na ograniczonych zasobach naturalnych świata. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest energetyka wiatrowa. W tym artykule przyjrzymy się, czym jest energia wiatrowa oraz jakie są jej zalety i wady.

czytaj dalej
Najlepiej płatne zawody w branży OZE

Paliwa kopalne, takie jak ropa naftowa i gaz, przez długi czas były branżą, która oferowała jedne z najlepiej opłacanych miejsc pracy. Jednak na całym świecie następuje odchodzenie od źródeł konwencjonalnych na rzecz zielonej energii z OZE. Stworzyło to ogromną szansę dla pracowników na przejście na usługi w sektorach odnawialnych.

czytaj dalej
Zarządzanie stresem w pracy

Badania wskazują, że 75% pracowników uważa, że ​​odczuwa stres w pracy. Przyjrzyjmy się, jakie są skutki stresu związanego z pracą i jak sobie z nim radzić. Omówimy również wiele korzyści płynących z odpowiedniego radzenia sobie ze stresem w pracy.

czytaj dalej
Dlaczego sprzedaż to najlepsza pierwsza praca?

Pierwsza praca bez doświadczenia? Dlaczego warto wybrać sprzedaż i czego może nauczyć Cię praca handlowca? Codzienny kontakt z ludźmi. Autonomia i elastyczność. Wysokie prowizje. Istnieje wiele powodów, aby rozpocząć karierę w tej branży! 

czytaj dalej
Jak beton wpływa na temperaturę w miastach?

Upalne temperatury w Europie pogorszył jeden z najczęściej używanych, ale najmniej lubianych wynalazków ludzkości: beton. Jest szkieletem naszych miast będąc podstawowym materiałem niemal każdego bloku mieszkalnego, centrum handlowego, biurowca oraz większości łączących je dróg. Jak betonoza wpływa na fale upałów w miastach?

czytaj dalej
Obiekcje klienta - jak sobie z nimi radzić?

Obiekcje klienta dotyczące ceny są jednym z najczęstszych zarzutów, jakie możesz napotkać podczas sprzedaży. Przeczytaj nasz artykuł o tym, jak radzić sobie z zastrzeżeniami cenowymi klientów.

czytaj dalej
PowerHouse od Columbus - Rozwiązanie na wyłączenia instalacji fotowoltaicznych

Rosnąca ilość prosumentów i nowych mikroinstalacji wpływa na przeciążenie systemu elektroenergetycznego. Columbus zaprezentował PowerHouse, platformę posiadającą Regulator Napięcia, który ma redukować liczbę wyłączeń instalacji fotowoltaicznej nawet o 90%.

czytaj dalej
Sprzedaż konsultacyjna w pracy doradcy handlowego

Praca przedstawiciela handlowego wiąże się z wieloma trudnymi wyzwaniami. Sprzedając produkty z branży OZE wiesz, że Twoi potencjalni klienci docenią oferowany produkt lub usługę i chcesz im to powiedzieć. Ale nachalny sprzedawca zawsze wydaje się bardziej zainteresowany prowizją niż pomaganiem drugiemu człowiekowi. Rozwiązanie? Sprzedaż konsultacyjna!

czytaj dalej
Boom na pompy ciepła

Rok temu masowo instalowaliśmy fotowoltaikę. Teraz przyszedł czas na pompy ciepła! Jak wynika z danych Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, w 2021 roku rynek pomp ciepła w Polsce urósł o 66%, a rynek pomp ciepła do ogrzewania budynków aż o 80%. Do wzrostu zainteresowania tą formą ogrzewania bez wątpienia przyczynił się m.in. rosnące rachunki za gaz.

czytaj dalej
Zobacz więcej
Zobacz także

Zobacz także

Metoda Sandlera - najlepsze techniki sprzedaży

System sprzedaży Sandlera, opracowany w 1967 roku przez Davida Sandlera, skupia się na tym, aby przedstawiciele handlowi działali jako doradcy, a nie nachalni sprzedawcy. Jak metoda Sandlera może pomóc Ci osiągać lepsze wyniki?

czytaj dalej
„Ciepłe Mieszkanie” - nowy program dofinansowań

21 lipca ruszył program “Ciepłe Mieszkanie”. Program skierowany jest do właścicieli lokali w budynkach wielorodzinnych, którzy będą mogli starać się o dotację w swoich gminach. Dowiedz się więcej z naszego artykułu!

czytaj dalej
Dzień Długu Ekologicznego - co oznacza?

Stoimy w obliczu kryzysu klimatycznego. Aby uniknąć nieodwracalnych zmian na naszej planecie musimy wspólnie pracować i stawić czoła wyzwaniom społecznym oraz środowiskowym. Dzień Długu Ekologicznego wyznacza datę, w której wykorzystaliśmy wszystkie zasoby naturalne, które Ziemia może odnowić w ciągu całego roku.

czytaj dalej
Energia wiatrowa

W miarę jak stajemy się coraz bardziej świadomi kryzysu klimatycznego, przed którym stoimy, coraz ważniejsza staje się potrzeba znalezienia czystych i odnawialnych źródeł energii, a nie polegania na ograniczonych zasobach naturalnych świata. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest energetyka wiatrowa. W tym artykule przyjrzymy się, czym jest energia wiatrowa oraz jakie są jej zalety i wady.

czytaj dalej
Najlepiej płatne zawody w branży OZE

Paliwa kopalne, takie jak ropa naftowa i gaz, przez długi czas były branżą, która oferowała jedne z najlepiej opłacanych miejsc pracy. Jednak na całym świecie następuje odchodzenie od źródeł konwencjonalnych na rzecz zielonej energii z OZE. Stworzyło to ogromną szansę dla pracowników na przejście na usługi w sektorach odnawialnych.

czytaj dalej
Zarządzanie stresem w pracy

Badania wskazują, że 75% pracowników uważa, że ​​odczuwa stres w pracy. Przyjrzyjmy się, jakie są skutki stresu związanego z pracą i jak sobie z nim radzić. Omówimy również wiele korzyści płynących z odpowiedniego radzenia sobie ze stresem w pracy.

czytaj dalej
Dlaczego sprzedaż to najlepsza pierwsza praca?

Pierwsza praca bez doświadczenia? Dlaczego warto wybrać sprzedaż i czego może nauczyć Cię praca handlowca? Codzienny kontakt z ludźmi. Autonomia i elastyczność. Wysokie prowizje. Istnieje wiele powodów, aby rozpocząć karierę w tej branży! 

czytaj dalej
Jak beton wpływa na temperaturę w miastach?

Upalne temperatury w Europie pogorszył jeden z najczęściej używanych, ale najmniej lubianych wynalazków ludzkości: beton. Jest szkieletem naszych miast będąc podstawowym materiałem niemal każdego bloku mieszkalnego, centrum handlowego, biurowca oraz większości łączących je dróg. Jak betonoza wpływa na fale upałów w miastach?

czytaj dalej
Obiekcje klienta - jak sobie z nimi radzić?

Obiekcje klienta dotyczące ceny są jednym z najczęstszych zarzutów, jakie możesz napotkać podczas sprzedaży. Przeczytaj nasz artykuł o tym, jak radzić sobie z zastrzeżeniami cenowymi klientów.

czytaj dalej
PowerHouse od Columbus - Rozwiązanie na wyłączenia instalacji fotowoltaicznych

Rosnąca ilość prosumentów i nowych mikroinstalacji wpływa na przeciążenie systemu elektroenergetycznego. Columbus zaprezentował PowerHouse, platformę posiadającą Regulator Napięcia, który ma redukować liczbę wyłączeń instalacji fotowoltaicznej nawet o 90%.

czytaj dalej
Sprzedaż konsultacyjna w pracy doradcy handlowego

Praca przedstawiciela handlowego wiąże się z wieloma trudnymi wyzwaniami. Sprzedając produkty z branży OZE wiesz, że Twoi potencjalni klienci docenią oferowany produkt lub usługę i chcesz im to powiedzieć. Ale nachalny sprzedawca zawsze wydaje się bardziej zainteresowany prowizją niż pomaganiem drugiemu człowiekowi. Rozwiązanie? Sprzedaż konsultacyjna!

czytaj dalej
Boom na pompy ciepła

Rok temu masowo instalowaliśmy fotowoltaikę. Teraz przyszedł czas na pompy ciepła! Jak wynika z danych Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, w 2021 roku rynek pomp ciepła w Polsce urósł o 66%, a rynek pomp ciepła do ogrzewania budynków aż o 80%. Do wzrostu zainteresowania tą formą ogrzewania bez wątpienia przyczynił się m.in. rosnące rachunki za gaz.

czytaj dalej
Dołącz do nas

Dołącz do nas

Pracuj u lidera w branży odnawialnych źródeł energii!

Szukasz nowych wyzwań zawodowych?

Chcesz spróbować swoich sił w prężnie rozwijającej się spółce, która stawia na profesjonalizm i rozwój?

Prześlij swoje CV i sprawdź czy sprawdzisz się w nowej roli!

Szukamy pracowników z całej Polski!

Prowadzimy cykliczne szkolenia, dzięki którym każdy zdobędzie potrzebną wiedzę do pracy jako Doradca Energetyczny. Wszystkiego Cię nauczymy! Czekamy na Twoje CV!

Zobacz co działo się w Columbus Elite: