Przejdź do treści
Blog.

Najbardziej zielone miasta w Polsce, raport Europolis

Niedawno przeprowadzono badanie sprawdzające, które polskie miasto jest najbardziej zielone. Ze wszystkich kandydatów wyłoniono trzy najbardziej zielone miasta: Lublin, Katowice oraz Łódź. O kategoriach i szczegółach raportu, przeczytacie poniżej.  

Czym są zielone miasta?

Zielone miasta, czyli z języka angielskiego green cities wywodzą się z polityki urbanistycznej. Głównym założeniem zielonych miast miało być połączenie zalet miasta (możliwości znalezienia dobrej pracy, a także łatwy dostęp do rozrywki) z pozytywnymi aspektami wsi (czyste powietrze oraz natura). Postępująca urbanizacja i rozwijający się przemysł sprawiły, że w XX wieku termin ten na dobre zagościł w słownikach ludzi, którzy zajmowali się badaniami zanieczyszczeń środowiska. Nie dziwi więc fakt, że temat troski o klimat coraz chętniej był włączany do publicznej debaty. Dzięki temu szerzenie wiedzy związanej z działaniami na rzecz przyrody było łatwiejsze ze względu na rozszerzającą się grupę odbiorców.

ekologiczne miasta polskie

Dziś znaczenie tego terminu jest troszkę odmienne. Aktualnie, oznacza miasta, które troszczą się o środowisko naturalne, rozumieją potrzebę dbania o klimat, a także dążą do tego, by ludzie cieszyli się dobrym zdrowiem. W skrócie są to miasta, które wykazują się prośrodowiskowymi działaniami.

Co to jest zegar ekologiczny? Dowiedz się z naszego bloga! 

W jaki sposób wybierane są zielone miasta?

Fundacja Schumana organizuje cyklicznie badana rozwój miast pod wieloma aspektami, np. migracja, podejście do ekologii czy zdrowie publiczne. Osoby, które angażują się w tego typu inicjatywę, należą do różnych organizacji środowiskowych lub prospołecznych, a także są biznesmenami czy naukowcami ze świata akademickiego. Wszystkie te osoby łączy jeden wspólny temat: zielone miasta. Sprawdź raport Europolis dotyczący polskich miast i ich ekologicznych działań. 

zielone miasta w polsce

Zielone miasta są badane, po to, by sprawdzić, w jakim stopniu ich włodarze realizują założenia zrównoważonego rozwoju. Według przyjętych założeń polega on na zaspokajaniu potrzeb obecnego pokolenia bez zmniejszenia szans przyszłym pokoleniom. Aby zrealizować ten plan, należy odnaleźć balans pomiędzy trzema wymiarami: ekonomicznym, społecznym oraz środowiskowym. Dlatego dobór kategorii w badaniu nie jest przypadkowy.

Ranking składał się z pięciu kategorii: 

  1. Indywidualny transport elektryczny
  2. Transport publiczny
  3. Działania na rzecz jakości powietrza
  4. Społeczność lokalna
  5. Zdrowie publiczne

Każde miasto, biorące udział w konkursie, mogło dostać maksymalnie 500 punktów, czyli po 100 punktów w każdej kategorii. Do przeprowadzenia badania organizator pozyskał twarde dane z: GUS, GIOŚ, Biuletynu Informacji Publicznej, map stacji ładowania pojazdów elektrycznych, a także przedsiębiorstw komunikacyjnych. Porównanych ze sobą zostało 66 miast działających na prawach powiatu.

Zielone polskie miasta, raport Europolis podczas Konferencji Fundacji Schumana

Laureatami raportu Europolis zostały 3 miasta: Lublin, Katowice oraz Łódź. Niechlubne, trzy ostatnie miejsca zajmują: Mysłowice, Ruda Śląska oraz Świnoujście. Co ciekawe, nie oznacza to, że wszystkie wcześniej wspomniane miasta w każdej kategorii są liderami lub zamykają stawkę. Często znajdują się w środku listy rankingowej, dopiero podsumowanie końcowe uformowało ostateczny wygląd tabeli. Tego typu konkursy są bardzo potrzebne, ponieważ wskazują one kierunek rozwoju, w którym miasta powinny się rozwijać. 

Wyróżnienie podczas Konferencji Europolis jest powodem do satysfakcji i zadowolenia dla mieszkańców i włodarzy miast. Jest to ranking, który na arenie ogólnopolskiej wyróżnia konkretne miasta za działanie na rzecz natury. Tytuł laureata w takim konkursie jest powodem do zadowolenia, które pomoże rozsławić miasto, będąc wzorem do naśladowania.