Przejdź do treści
Blog.
zegar klimatyczny odmierza czas do katastrofy

Zegar Klimatyczny odlicza czas, jaki pozostał do katastrofy

Według naukowców każdy dzień przybliża nas do ekologicznej katastrofy. Pod koniec ubiegłego roku w Warszawie zainstalowano Zegar Klimatyczny, kilka miesięcy wcześniej uruchomiono go w Krakowie. Zegar pokazuje, że przy obecnym poziomie emisji CO2, za niecałe 8 lat dojdzie do nieodwracalnych zmian w naszym środowisku. Jak zmiany klimatu wpłyną na nasze życie? Czy możemy jeszcze im zapobiec? Dlaczego OZE daje nam szansę, by zaradzić katastrofie? 

Zegar Klimatyczny ile pozostało nam czasu?

#ClimateClock to międzynarodowa akcja tworzona przez aktywistów z całego świata. Pierwszy zegar został uruchomiony w Nowym Jorku w 2020 roku. Dziś podobne zegary pojawiają się na całym globie, od Chiapas, Kazachstanu i Glasgow.

Klimatyczny Zegar oblicza dokładną liczbę lat, dni i godzin pokazując, czas, jaki pozostał nam, zanim wzrost średniej globalnej temperatury przekroczy punkt krytyczny. W ubiegłym roku został zainstalowany w centrum Warszawy, wcześniej zegar klimatyczny został uruchomiony na Tauron Arena w Krakowie.

– Zachęcamy wszystkich mieszkańców do podejmowania wspólnego wysiłku na rzecz ochrony środowiska, które pozwoli nam zachować Ziemię dla przyszłych pokoleń. Jesteśmy im to winni. A zegar tyka — Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa.

Czym grozi nadmierna emisja gazów cieplarnianych? 

Informacje na temat zmian klimatycznych i ich konsekwencji nie są pozytywne. Powstanie zegara ekologicznego to czerwona lampka dla ludzkości. Jeśli emisja gazów cieplarnianych pozostanie na takim poziomie jak obecnie, średnia globalna temperatura wzrośnie o 1,5 stopni Celsjusza. Naukowcy jednogłośnie mówią, że przekroczymy punkt krytyczny, który spowoduje zmiany klimatyczne niesprzyjające dla ekosystemów i człowieka.

Od XIX wieku ludzie już ogrzali planetę o około 1,1 stopnia Celsjusza. Przyczyniliśmy się do tego, głównie poprzez spalanie węgla, ropy i gazu w celu uzyskania energii. Konsekwencje można odczuć na całym świecie. Tylko tego lata gwałtowne fale upałów zabiły setki ludzi w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, powodzie spustoszyły Niemcy i Chiny, a pożary szalały spod kontroli na Syberii, Turcji i Grecji.

Ostatnia dekada jest prawdopodobnie najgorętszą od 125 000 lat. Lodowce na świecie topnieją i cofają się w tempie „niespotykanym od co najmniej ostatnich 2000 lat”. Poziom dwutlenku węgla w atmosferze nie był tak wysoki od co najmniej 2 milionów lat.

emisja gazów cieplarnianych do srodwiska

Skutki globalnego ocieplenia

„Podniesienie się temperatury Ziemi o półtora stopnia może uruchomić procesy, które zdestabilizują ziemski system klimatyczny. Wielu badaczy nazywa ten łańcuch zdarzeń efektem domina”. – prof. Mirosław Miętus

Zmiany klimatu mają ogromny wpływ na nasze zdrowie i życie. Fale upałów, wzrost nasłonecznienia, rosnąca temperatura wód, ulewne deszcze i susze… Z naszej planety zniknie wiele gatunków roślin i zwierząt. Topnienie pokrywy lodowej spowoduje podwyższony poziom mórz i zalanie terenów zamieszkiwanych przez miliony ludzi.

topnienie pokrywy lodowej

Oprócz czasu, jaki pozostał nam do katastrofy klimatycznej, zegar pokazuje także procentową wartość energii pozyskiwanej z OZE. Twórcy projektu Gan Golan i Andrew Boyd nazwali ten wskaźnik „linią życia”.

„Mówiąc najprościej, musimy doprowadzić naszą linię życia do 100 procent, zanim deadline osiągnie 0”

Konsekwencje zmian klimatu to m.in.:

 • wzrost średnich temperatur,
 • topnienie lodowców i podnoszenie się poziomu mórz,
 • ekstremalne zjawiska pogodowe,
 • zagrożenie dla bioróżnorodności,
 • masowe migracje ludności z terenów nienadających się do zamieszkania,
 • pojawienie się nowych chorób zagrażających zdrowiu ludzi.

Katastrofa klimatyczna — czy możemy jej zapobiec? 

IPCC potwierdza, że obecna temperatura globalna jest najwyższa od poziomu z epoki przedindustrialnej. Musimy pamiętać, że ocieplenia klimatu to nie tylko wyższa cyferka na termometrze. To przede wszystkim zagrożenia takie jak nieprzewidywalne zjawiska pogodowe.

Międzynarodowy Zespół do spraw Zmian Klimatu wskazuje, że zahamowanie wzrostu średniej temperatury globalnej na poziomie 1,5°C jest możliwe. Jednak osiągnięcie tego celu wymaga natychmiastowych działań.

Odnawialne źródła energii a Zegar Klimatyczny

Tak długo zwlekaliśmy z ograniczaniem emisji gazów cieplarnianych pochodzących z paliw kopalnych, że nie jesteśmy już w stanie całkowicie powstrzymać nasilania się globalnego ocieplenia w ciągu następnych 30 lat. Jednak wciąż możemy zapobiec najbardziej wstrząsającej wizji przyszłości.

 #ActInTime to międzynarodowa misja pokazująca, że musimy zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych i zbudować przyszłość w 100% odnawialną. Około trzy czwarte światowych emisji gazów cieplarnianych pochodzi ze spalania paliw kopalnych w celu uzyskania energii. Aby zmniejszyć globalne emisje, musimy szybko przestawić nasze systemy energetyczne z paliw kopalnych na odnawialne źródła energii.

OZE to termin określający odnawialne źródła, takie jak energia:

 • słoneczna,
 • geotermalna,
 • wiatrowa,
 • wodna,
 • z biomasy.

Dołącz do naszego zespołu i pomóż nam na drodze do energetycznej rewolucji!

– Ten zegar nie mówi „Hej, za siedem lat obudzimy się i zaczniemy coś robić”. Chodzi o podjęcie działań już teraz. Zmiana klimatu już tu jest – Andrew Boyd

Przez dziesięciolecia emisja dwutlenku węgla rosła, szkodząc naturalnym i społecznym systemom. Zegar Klimatyczny pokazuje nam, co musimy zrobić i do kiedy aby zapobiec najgorszemu scenariuszowi. Szybkość i zakres działań ma ogromne znaczenie. Przy obecnym tempie emisji gazów cieplarnianych pozostało nam mniej niż osiem lat. To ostatnia szansa, aby zapobiec klimatycznej katastrofie.

Columbus Elite to największa sieć sprzedażowa branży OZE w Polsce. Od 2019 roku dostarczamy ekoenergetyczne rozwiązania, które pozwalają realnie wpłynąć na nasze środowisko. Jak już wiemy, OZE może pomóc nam przeciwdziałać degradacji naszej planety. Alternatywne źródła energii są niewyczerpalne, a korzystanie z nich nie ma negatywnego wpływu na nasze środowisko. Rozwiązania takie jak fotowoltaika z roku na rok stają się coraz bardziej popularne, co daje nadzieję i motywuje nas do dalszej pracy nad #ekotransformacją.

Od początku istnienia Columbus Elite, dzięki zaangażowaniu Doradców Energetycznych i decyzjom Klientów, zaoszczędziliśmy 244482,86 ton CO2! 

Szukasz pracy, która oprócz dobrych zarobków da Ci satysfakcję i realnie wpłynie na zwiększenie udziału OZE na energetycznym rynku? Dołącz do Columbus Elite i zmieniaj z nami świat na lepszy! 

Zapraszamy naszego facebooka!