Przejdź do treści
Blog.

Jak zmieniają się nawyki ekologiczne Polaków?

Odpowiednia segregacja odpadów, wyłączanie świateł, poruszanie się na rowerze… to proste czynności, które są zintegrowane z naszą codzienną rutyną życia. Nasze nawyki ekologiczne mogą mieć znaczenie i przyczyniając się do ochrony planety. 

Polacy coraz częściej zmieniają swoje nawyki. Ostatnie lata pokazują nam jak wielki wpływ na środowisko mają nasze działania. Wiele osób chce również pomóc innym nauczyć się, jak tworzyć zrównoważony świat. Jak być eko? Co jest ekologiczne? I jak w prostych, codziennych czynnościach możemy pomóc naszej planecie? 

Jak być bardziej eko?

Ekologiczny dosłownie oznacza przyjazny dla ziemi lub po prostu nieszkodliwy dla środowiska. Termin ten jest najczęściej używany w odniesieniu do produktów i praktyk, które pomagają chronić zasoby, takie jak woda i energia, a także zapobiegają zanieczyszczeniu powietrza, wody i gleby.

Aby zaangażować się w praktyki przyjazne dla środowiska, zacznij od większej świadomości tego, w jaki sposób korzystasz z tych zasobów. 

Najprostsze nawyki ekologiczne: 

  • Wyeliminuj przedmioty jednorazowego użytku, aby zminimalizować odpady,
  • Nie wyrzucaj jedzenia i nie rób dużych zakupów,
  • Korzystaj z transportu publicznego lub spróbuj jeździć na rowerze,
  • Rób ekologiczne zakupy i wybieraj lokalne produkty,
  • Oszczędzaj wodę i prąd.

Nie ma znaczenia, z jakiego powodu chcesz bardziej świadomy ekologicznie i masz ekologiczne nawyki. Niezależnie od tego, czy chcesz pomóc środowisku, zaoszczędzić pieniądze, czy po prostu zobaczyć, jakie to proste, każdy wysiłek, jaki podejmiesz w kierunku ekologicznego życia, z pewnością pomoże uratować świat. 

Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak zmienić swoje ekologiczne nawyki, co jest ekologiczne i jak być bardziej eko

Oszczędzaj wodę

Woda jest cennym, niestety ograniczonym zasobem. Jednak dzięki dzisiejszej technologii możliwe jest jej oczyszczanie i ponowne wykorzystanie wody. Możesz oszczędzać wodę wybierając krótszy prysznic zamiast kąpieli i zakręcając kran z podczas mycia zębów. 

Kupuj rozsądnie

Co roku wyrzuca się około 670 milionów zapakowanej żywności. Oznacza to ponad 95 kilogramów rocznie na osobę. Musimy nauczyć się robić zakupy, dobierając potrzebne ilości żywności, nie ulegając wpływom ofert i starając się unikać marnotrawstwa. Wyrzucanie produktów to nie tylko marnowanie pieniędzy ale także wody, materiałów potrzebnych do ich wytworzenia. Pamiętaj o tym podczas zakupów! Czym jest mikroplastik? Przeczytaj naszego bloga.

Wybierz zrównoważoną mobilność 

Transport jest jednym z największych na świecie źródeł zanieczyszczenia powodującego globalne ocieplenie. Aby zminimalizować swój ślad węglowy, wybierz komunikację miejską, zamiast codziennego przemieszczania się samochodem. Kiedy możesz spróbuj poruszać się rowerem! Zawsze lepiej jest wybrać publiczny środek transportu, aby poprawić zanieczyszczenie powietrza. Ale jeśli nie jest to możliwe, spróbuj zorganizować lub wziąć udział w carpoolingu. 

Nawyki ekologiczne. Recykling: jeden z najlepszych, zielonych przyzwyczajeń

Może wydawać się to oczywiste od lat, ale recykling ma fundamentalne znaczenie dla naszego środowiska. Według szacunków, poprzez recykling, redukujemy CO2 i szkodliwe substancje w atmosferze w ilości od 150 do 200 kilogramów rocznie. 

Oszczędzaj energię

Aby uniknąć nadmiernego zużycia energii, warto zamontować w swoim domu energooszczędnej żarówki LED. To mała inwestycja przydatna do ochrony planety, która obniży Twoje rachunki. W rzeczywistości energooszczędne światła zużywają o 75% mniej energii niż tradycyjne żarówki. Ponadto pamiętaj, aby zawsze wyłączać światła, urządzenia i sprzęty z których nie korzystasz. 

Jeśli naprawdę wykorzystasz możliwości zwiększenia efektywności energetycznej swojego domu wybierając odnawialne źródła energii, możesz obniżyć rachunki za energię do minimum. 

Ekologiczne zakupy

Ważne jest także kupowanie bioproduktów i produktów lokalnych, wspierających gospodarkę i krótki łańcuch dostaw. W ten sposób zmniejszamy emisję CO2 związaną z transportem produktów spożywczych. Jeśli masz targ z ekologiczną żywnością w pobliżu domu, wybierz go zamiast supermarketu! 

Dawaj przykład jak być eko – nawyki ekologiczne

Świetnym sposobem na zachęcenie ludzi do przyjęcia ekologicznych nawyków jest dawanie przykładu. Zamiast po prostu mówić innym, co i kiedy mają robić. Pokaż im, jak możesz prowadzić czystsze i zdrowsze życie, korzystając z produktów i usług ekologicznych. Podczas zakupów wybieraj produkty bez opakowań, zmniejsz zużycie wody. Kiedy ciągle zachęcasz swoją rodzinę lub znajomych, w końcu stanie się to także ich nawykiem. 

Jeśli potrafisz włączyć te czynności do swojej rutyny, jesteś na dobrej drodze! Możesz także rozważyć zakup bardziej zrównoważonego źródła energii do zasilania swojego domu. Energia słoneczna to dobre opcja, która pozwoli Ci obniżyć swoje rachunki i pozytywnie wpłynie na środowisko. 

fotowoltaika OZE od Columbus Elite

Nawyki ekologiczne i ich znaczenie

Bycie ekologicznym oznacza praktykowanie zielonych nawyków, które nie są szkodliwe dla środowiska. Wiele Polaków zaczęło rozumieć znaczenie zrównoważonego życia. Większość z nich zaczęła wprowadzać zmiany w swojej codziennej rutynie, próbując zmniejszyć swój wpływ środowiskowy. Często widać to podczas zakupów. Coraz częściej sięgamy po eko produkty, zrównoważone materiały i wybieramy firmy, które dbają o środowisko. 

Uczenie jak być bardziej eko rodziny, dzieci i przyjaciół niewątpliwie wpłynie na ich jutro i stworzy lepsze życie. Poprzez przestrzeganie i przyjmowanie pewnych ekologicznych nawyków, nawet tak prostych jak oszczędzanie wody, wspólnie pracujemy nad zrównoważoną i zdrowszą planetą.

Każde działanie, które podejmujesz, może mieć wpływ na środowisko. Dlatego ważne jest, abyśmy zachęcali innych do ekologicznych wyborów prowadzących zrównoważonego życia. 

Od nas wszystkich zależy, czy spróbujemy zmienić sposób, w jaki żyjemy. Zmiana nie nadejdzie nagle, więc po prostu rób, co możesz, a po pewnym czasie codzienne czynności  staną to Twoimi nawykami ekologicznymi.

Odwiedź nas na Facebooku! 🙂