Przejdź do treści
Blog.

Energia ze słońca – jak ją pozyskiwać?

Odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Są one jedynym komercyjnym rozwiązaniem na grożące nam zmiany klimatyczne. Dlatego tak ważna jest działalność firm zajmujących się promowaniem tego typu rozwiązań. W tym artykule wyjaśniamy czym tak naprawdę jest energia ze słońca oraz z czego wynika jej rosnąca popularność. 

W ciągu kilku ostatnich lat w Polsce popularność energii ze słońca dynamicznie wzrasta. Rośnie także ilość zamontowanych mikroinstalacji fotowoltaicznych, które dostarczają energię elektryczną do domów – wzrosła ona kilkukrotnie. Do 2023 roku Columbus Elite do puli ekoenergetycznych gospodarstw domowych dołożył blisko 30 000 tys. Klientów. Dowiedz się czym jest energia ze słońca, jak wyglądał jej rozwój i czym zajmuje się nasza firma! 

Energia ze słońca – początki

Chyba większość z nas pierwszą swoją styczność z bateriami słonecznymi miała na matematyce, używając kalkulatora. Już w 1839 roku odkryto zjawisko fizyczne konwersji światła i energii elektrycznej tzw. efekt fotowoltaiczny. Odkrył go francuski fizyk Alexandre Edmond Becquerel. Fizyk, eksperymentując z metalowymi elektrodami i elektrolitem stwierdził, że przewodnictwo prądu rośnie wraz z nasileniem naświetlenia. Dopiero po ponad stu latach od tego odkrycia, powstał pierwszy moduł fotowoltaiczny, zbudowany został przez Bell Laboratories.

Jak panele fotowoltaiczne uzyskują energię słoneczną?

Samo określenie fotowoltaika jest połączeniem dwóch słów: foto (światło) i wolt (napięcie elektryczne). Jak nakazuje logika, cały proces powstawania energii słonecznej polega na zamianie promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Krzem, który znajduje się w panelach fotowoltaicznych powoduje, że w kontakcie z promieniami słonecznymi, elektrony zaczynają się przemieszczać. Takie działanie tworzy dziurę elektronową, ona z kolei jest nośnikiem ładunku. Elektrownia słoneczna tworzy prąd stały, dlatego niezbędne jest posiadanie inwertera, który przemienia go w prąd zmienny. To ważne, ponieważ jego napięcie odpowiada wymaganiom sieci elektrycznej, do której przyłączona jest instalacja fotowoltaiczna.

Energia ze słońca w Polsce

Jeszcze w 2016 roku w Polsce zainstalowana moc paneli fotowoltaicznych wynosiła 99,1 MW i było to 473 instalacji. Był to czas, gdy temat fotowoltaiki był stosunkowo nowy. Bardziej interesowały się nim przedsiębiorstwa niż pojedyncze gospodarstwa domowe. Obecnie w 2023 roku moc z zainstalowanych paneli fotowoltaicznych wynosi 13 GW. Na ten wynik, głównie składają się instalacje w sektorze prywatnym, czyli właściciele domów jednorodzinnych. 

Energia słoneczna na świecie

W porównaniu do państw europejskich Polska w 2023 roku zajmuje drugie miejsce, jeśli chodzi o przyrost energii ze słońca pozyskiwanej z paneli fotowoltaicznych. Na pierwszym miejscu są Niemcy, a na trzecim Hiszpania, a tuż za nią Holandia i Włochy. Polski przyrost mocy był zatrważający. Wyniósł ponad 60%, a co najważniejsze prognozy na kilka najbliższych lat, sugerują, że tak wysokie tempo zwiększania mocy z OZE w Polsce utrzyma się na podobnym poziomie.

Według niedawno opublikowanego raportu przez Urząd Regulacji Energetyki (URE), w 2022 roku Niemcy mieli najwięcej mocy zainstalowanej z OZE, a Polska znalazła się na 6 miejscu w klasyfikacji. Pozostałe wyniki zamieszczamy poniżej:

  1. Niemcy: 67 399 MW 
  2. Włochy: 25 077 MW
  3. Hiszpania: 19 941 MW
  4. Holandia: 18 849 MW
  5. Francja: 16 333 MW
  6. Polska: 12 422 MW
  7. Belgia: 6 898 MW
  8. Grecja: 5 557 MW
  9. Austria: 3 548 MW
  10. Węgry: 2 988 MW

Powyższe wyniki pokazują wysokie tempo rozwoju polskiego sektora OZE w tym energii ze słońca. Zainstalowaliśmy trzy razy więcej mocy w ciągu roku niż pozostałe kraje Unii Europejskiej. To pokazuje, że Polacy są świadomi korzyści płynących z odnawialnych źródeł energii. Liczne dofinansowania ułatwiają podjąć decyzję zakupową. 

Prognozy, na najbliższe kilka lat, opisujące dynamikę przyrostu mocy z odnawialnych źródeł energii, jednoznacznie wskazują, że Polska utrzyma wysokie tempo instalacji paneli fotowoltaicznych. Nadal będziemy znajdować się w czołówce. Mówi się, że Polacy dołączą do zielonej energii 34 GW.

W Polsce obecnie działają 3404 farmy fotowoltaiczne, o łącznej mocy 3356 MW. Co ciekawe, takie farmy stanowią 26% całej mocy pozyskiwanej z paneli fotowoltaicznej w kraju, pozostała część to panele zamontowane na dachach lub gruntach, zaspokajające zapotrzebowanie małych gospodarstw domowych.

Panele fotowoltaiczne – dofinansowania

Liczne dofinansowania produktów ekoenergetycznych pozwalają na korzystanie z energii słonecznej wielu osobom i firmom. Nic dziwnego, że program Mój Prąd doczekał się już piątej edycji. Jego zwolennicy ucieszą się z informacji, którą przekazała w ostatnim czasie Wiceminister Klimatu i Środowiska, Anna Moskwa: ” „Zainteresowanie jest tak duże, że dokładamy jeszcze 400 milionów złotych ze środków krajowych. Tak, aby więcej chętnych mogło skorzystać z programu”.

Dlaczego energia słoneczna jest dobra dla środowiska?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Otóż energia ze słońca, ale też z wiatru czy wody jest niewyczerpalna. Oznacza to, że wchodzą w skład odnawialnych źródeł energii (OZE). Środowisko zyskuje na tym, że korzystamy z energii słonecznej, ponieważ jest ona alternatywą do węgla kamiennego czy brunatnego. Te z kolei zanieczyszczają środowisko naturalne, zwiększając ślad węglowy. Z raportu opublikowanego przez Komisję Europejską w 2019 roku, wynika, że w skali światowej, Polska zajmowała 39. miejsce, jeśli chodzi o emisję śladu węglowego. Polacy rocznie produkują prawie 9 ton dwutlenku węgla. W tym raporcie Polska znalazła się za Niemcami (9,15 ton rocznie), Japonią (9,42 ton rocznie) oraz Norwegią (9,43 tony rocznie).

Aby wyliczyć swój ślad węglowy, można skorzystać ze specjalnego kalkulatora. Jedyne co musisz zrobić to odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących Twojego stylu życia, by dowiedzieć się, w jakim stopniu masz wpływ na zanieczyszczenie środowiska. Kalkulator znajdziesz na stronie fundacji Carbon Footprint Fundation. Na tej stronie znajdziesz także więcej informacji na temat ograniczenia śladu węglowego.

Drugim ważnym argumentem za energią słoneczną jest to, że po zainstalowaniu np. paneli fotowoltaicznych nie musimy martwić się rachunkami za prąd. Ich poziom jest na najniższym poziomie, ponieważ instalacja na dachu jest w stanie dostarczyć wystarczającą ilość energii Twojemu gospodarstwu domowemu.

Energia ze słońca, czyli fotowoltaika

Dzięki wykorzystaniu naturalnego źródła energii panele fotowoltaiczne są przyjazne środowisku. Do budowy ogniw fotowoltaicznych wykorzystuje się pierwiastki takie jak krzem, german i selen. Dzięki nim ogniwa posiadają właściwości półprzewodników. Jednostka światła, która trafia na płytkę krzemową, wywołuje reakcję wybicia elektronu i zmusza go do ruchu. To właśnie w tym momencie zaczyna powstawać prąd elektryczny. W modułach fotowoltaicznych stosowane są złącza półprzewodnikowego typu p-n. Dzięki nim możliwe jest połączenie procesu obiegu elektronów w sieci energetycznej. I w taki właśnie sposób energia świetlna zostaje przekształcona w elektryczną. Jednak sama instalacja fotowoltaiczna nie wystarcza do zasilenia domu. Niezbędnym elementem jest inwerter (falownik), w którym zachodzi proces zmiany prądu stałego na zmienny. 

Kiedy domowe elektrownie są najbardziej wydajne?

Każdy, kto decyduje się na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych, zdaje sobie sprawę, że produkcja prądu na przestrzeni całego roku, nie rozkłada się równomiernie w każdym miesiącu. Największa produkcja prądu ze słońca przypada na te najcieplejsze miesiące, czyli maj, czerwiec oraz lipiec. W tych miesiącach dzień jest najdłuższy i instalacja pracuje nawet do dwunastu godzin. W sierpniu dzień staje się coraz krótszy, więc produkcja energii będzie stopniowo spadała, aż do stycznia. Luty, marzec oraz kwiecień to miesiące budzące przyrodę do życia, jak i zaczynające zwiększoną produkcję energii ze słońca. Podsumowując, energia słoneczna jest pozyskiwana przez cały rok, a największe uzyski są na przełomie wiosny i lata.

Sceptycy zastanawiają się, czy panele fotowoltaiczne działają zimą. Odpowiadamy, że instalacja PV w miesiącach zimowych produkuje energię, jednak w mniejszej ilości. Z tą samą sytuacją mamy do czynienia w pochmurne dni. Instalacja przestaje działać całkowicie w nocy, ale to jest oczywiste. Każda firma dostarczająca rozwiązania energooszczędne powinna, przed montażem paneli fotowoltaicznych, przeprowadzić estymację zapotrzebowania na moc w danym przedsiębiorstwie. Dzięki temu prosumenci będą mieli stały dostęp do zielonej energii.

Jak podjąć decyzję? 

W zasadzie ciężko jest znaleźć wady instalacji fotowoltaicznej. Jeśli zamontujemy ją zgodnie z zaleceniami i obowiązującymi normami, instalacja będzie działać bezproblemowo i bezobsługowo cały czas. W związku z tym, że aktualnie popyt na panele fotowoltaiczne jest bardzo duży, zaobserwowano, że sieć, do której dołącza się instalacje, nie jest przygotowana na taką próbę. Dlatego firmy dostarczające rozwiązania energooszczędne oferują magazyny energii, które skutecznie rozwiązują problem przeciążonej sieci.

W dzisiejszych czasach na rynku modułów fotowoltaicznych mamy ogromny wybór. Nie tylko, jeśli chodzi o technologię, ale również wybór firm, które zajmują się dostarczaniem tego typu rozwiązań dla naszych domów. Jak zatem podjąć dobrą decyzję? Wyborem firmy przede wszystkim należy kierować się ofertą jaką może nam zaproponować: technologia, długość gwarancji, serwis, kompleksowość usługi. Najlepszym wyborem firmy jest ta, która posiada stabilną pozycję na rynku. Decyzja o instalacji fotowoltaicznej to myślenie w przód nawet o 30 lat, bo właśnie tyle powinna działać instalacja fotowoltaiczna na najwyższych obrotach. Zapoznaj się z ofertą rozwiązań ekoenergetycznych od Columbus Elite. Nasi Przedstawiciele Handlowi dobiorą do Twoich potrzeb odpowiednią moc paneli fotowoltaicznych oraz wykonają najpotrzebniejsze pomiary. Skontaktuj się z nami!

Pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł w tym energii ze słońca, stało się świadomym wyborem Polaków. Coraz więcej osób korzysta z tego typu rozwiązań, by naprawić domowy budżet, a także, by przyczynić się do zredukowania emisji gazów cieplarnianych. Bez względu na to, kto, jakie ma pobudki, należy trzymać kciuki za dalszy, intensywny rozwój branży odnawialnych źródeł energii. 

Jeśli chcesz poczytać więcej ciekawostek na temat OZE, zapraszamy do zapoznania się z naszymi innymi artykułami. Znajdziesz je na naszym blogu

Jesteśmy też na Facebook’u – polub nas! 🙂