Przejdź do treści
Blog.

Energia ze słońca – jak ją pozyskiwać?

Odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Są one jedynym komercyjnym rozwiązaniem na grożące nam zmiany klimatyczne. Dlatego tak ważna jest działalność firm zajmujących się promowaniem tego typu rozwiązań. W ciągu kilku ostatnich lat w Polsce ilość zamontowanych mikroinstalacji fotowoltaicznych, które dostarczają energię elektryczną do domów wzrosła kilkukrotnie. W samym 2020 roku Columbus Elite do puli ekoenergetycznych gospodarstw domowych dołożył ok 11 000 tys. swoich klientów.

Jak to się wszystko zaczęło?

Chyba większość z nas pierwszą swoją styczność z bateriami słonecznymi miała na matematyce, używając kalkulatora. Ale wiecie, że już w 1839 roku odkryto zjawisko fizyczne konwersji światła i energii elektrycznej tzw. efekt fotowoltaiczny? Odkrył go francuski fizyk Alexandre Edmond Becquerel. Fizyk eksperymentując z metalowymi elektrodami i elektrolitem stwierdził, że przewodnictwo prądu rośnie wraz z nasileniem naświetlenia. Dopiero po ponad stu latach od tego odkrycia powstał pierwszy moduł fotowoltaiczny, zbudowany został przez Bell Laboratories.

Jak działa panel fotowoltaiczny?

Dzięki wykorzystaniu naturalnego źródła energii panele fotowoltaiczne są przyjazne środowisku. Do budowy ogniw fotowoltaicznych wykorzystuje się pierwiastki takie jak krzem, german i selen. Dzięki nim ogniwa posiadają właściwości półprzewodników. Jednostka światła, która trafia na płytkę krzemową wywołuje reakcję wybicia elektronu i zmusza go do ruchu. To właśnie w tym momencie zaczyna powstawać prąd elektryczny. W modułach fotowoltaicznych stosowane są złącza półprzewodnikowego typu p-n, dzięki nim możliwe jest połączenie procesu obiegu elektronów w sieci energetycznej. I w taki właśnie sposób energia świetlna zostaje przekształcona w elektryczną. Jednak sama instalacja fotowoltaiczna nie wystarcza do zasilenia domu. Niezbędnym elementem jest inwerter (falownik), w którym zachodzi proces zmiany prądu stałego na zmienny. 

Jak podjąć decyzję?

W dzisiejszych czasach na rynku modułów fotowoltaicznych mamy ogromny wybór. Nie tylko jeśli chodzi o technologię ale również wybór firm, które zajmują się dostarczaniem tego typu rozwiązań dla naszych domów. Jak zatem podjąć dobrą decyzję? Wyborem firmy przede wszystkim należy kierować się ofertą jaką może nam zaproponować: technologia, długość gwarancji, serwis, kompleksowość usługi. Najlepszym wyborem firmy jest ta, która posiada stabilną pozycja na rynku. Decyzja o instalacji fotowoltaicznej to myślenie w przód nawet o 30 lat, bo właśnie tyle powinna działać instalacja fotowoltaiczna na najwyższych obrotach.