Przejdź do treści
Blog.
panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne w okresie zimowym

W sezonie zimowym dni są krótsze a natężenie promieniowania słonecznego znacznie mniejsze.  Zima wiąże się także z innymi czynnikami atmosferycznymi które będą wpływać wytwarzanie energii przez panele fotowoltaiczne. To m.in: opady śniegu,  zalegający śnieg czy  minusowe temperatury. Jaka jest więc sprawność naszego systemu fotowoltaicznego zimą?

Czy panele fotowoltaiczne działają także zimą?

Instalacja fotowoltaiczna to system całoroczny, który nawet zimą produkuje energię. Fotowoltaika produkuje prąd zawsze gdy jest jasno, nie przeszkadza jej niska temperatura, a nawet mróz. Należy jednak pamiętać, że ze względu mniejsze natężenie promieniowania, zwłaszcza w grudniu, styczniu i lutym, wyprodukowanego prądu będzie mniej. 

Niskie temperatury a sprawność paneli

Efektywność paneli zależy od wielu czynników, między innymi od lokalizacji oraz ich kąta nachylenia. Warto jednak pamiętać, że sprawność paneli fotowoltaicznych wzrasta wraz z obniżeniem się temperatury. Najlepszymi warunkami do produkowania energii są więc dni słoneczne i chłodne, czyli takie jakich jest wiele w okresie zimowym. 

Czy panele fotowoltaiczne trzeba odśnieżać?

Prawidłowo zamontowana instalacja ma kąt nachylenia od 30 do 45°, co umożliwia osuwanie się śniegu z paneli. Dzięki temu nasza instalacja może produkować energię w słoneczne, zimowe dni.  Nie ma konieczności odśnieżania paneli.

Fotowoltaika – dlaczego warto?

Wiosną i latem instalacja produkuje najwięcej energii, więcej niż wynosi zapotrzebowanie użytkownika. Uzyskana nadwyżka jest przekazywana do sieci energetycznej i magazynowa. Możemy ją wykorzystać w dowolny momencie, zazwyczaj zostają ona wykorzystana zimą. Posiadając panele fotowoltaiczne korzystamy z nich przez cały rok. Niezależnie od pory roku mamy zapewnione bezpieczeństwo i niezależność energetyczną.

Panele fotowoltaiczne pozwalają nam stać się niezależnymi energetycznie. Posiadacze instalacji nie muszę martwić się rosnącymi rachunkami za prąd. Columbus Elite to lider branży OZE, zaufało nam już ponad 22 500 Klientów. Chcesz dowiedzieć się więcej? Nasi Doradcy Energetyczni odpowiedzą na każde pytanie i wątpliwości, pomogą Ci przeanalizować dotychczasowe rachunki i zaproponują najlepsze rozwiązanie. 

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do nas na facebooku