Przejdź do treści
Blog.

Elastyczny czas pracy handlowca

Należysz do osób, które lubią pracować po swojemu, bez sztywnych ram czasowych? Dowiedz się, na czym polega elastyczny czas pracy.

Przeczytaj też o pułapkach, jakie czekają na pracowników korzystających z tego udogodnienia. Może właśnie ten sposób organizacji pracy przypadnie Ci najbardziej do gustu i spróbujesz swoich sił jako przedstawiciel handlowy.

Elastyczny czas pracy w praktyce

1) Jesteś skowronkiem czy raczej sową? To ma znaczenie zwłaszcza przy wyborze pracy. Jeśli wiesz, że wczesne wstawanie nie jest dla Ciebie, zdecydowanie będziesz wolał otworzyć skrzynkę mailową o 10:00 niż o 7:00 rano. Z kolei, gdy lubisz wstawać skoro świt, po prostu skończysz pracę, o wczesnej porze i późne popołudnie będziesz mieć dla siebie.

2) Mieszkasz blisko pracy i chcesz zrobić sobie przerwę na obiad lub lunch? Śmiało, właśnie po to jest stworzony elastyczny czas pracy, by korzystać z prywatnych wyjść. Możesz zaplanować w ciągu dnia wizytę u lekarza lub po prostu załatwić nagłą prywatną sprawę.

3) Gdy piastujesz wyższe stanowisko (np. jesteś managerem lub dyrektorem) masz dużo obowiązków. Wówczas godziny pracy, muszą być dostosowane do Ciebie. Każdy dzień przynosi coś innego, np. różne spotkania, delegacje czy szkolenia. To wszystko sprawia, że Twój kalendarz jest wypełniony po brzegi, więc bywają chwile, że okienka, będziesz przeznaczał na prywatne sprawy.

Praca elastyczna, jakie branże?

Nie wszystkie branże i nie wszyscy pracodawcy, z różnych powodów, decydują się na wprowadzenie elastycznych godzin pracy. Często wynika to z braku zaufania do pracownika. W długofalowych relacjach nie przekłada się takie zarządzanie firmą na efektywność współpracowników. Przy wyborze pracodawcy warto sprawdzić czy przedsiębiorstwo podąża za nowoczesnym stylem pracy i jakie przywileje czekają na pracownika. Większość tych informacji zawierają oferty pracy.

Praca w sprzedaży z elastycznym czasem pracy

 • Praca w systemie zmianowym nie przewiduje elastyczności godzin pracy, np. na liniach produkcyjnych. Ona właśnie narzuca dyscyplinę w kwestii punktualności. Pracownik musi się stawić na stawisko, by proces produkcji mógł zostać uruchomiony. 
 • Praca biurowa, która cechuje korporacyjny styl zarządzania, dopuszcza stawienie się w pracy w określonych przedziałach godzinowych, np. 7:00- 10:00, jednak nie daje ona takiej swobody działania jak elastyczny czas pracy.
 • Głównie branże sprzedażowe nie wprowadzają rygoru godzinowego. Z elastycznego czasu pracy korzystają zatem np. przedstawiciele handlowi. Ze względu na charakter swojej pracy, muszą dojeżdżać do Klienta. W takich sytuacjach to Klient określa swoją dyspozycyjność, a sprzedawca dostosowuje się do wskazanego terminu. W związku z tym, że spotkania mogą odbywać się o każdej porze dnia, handlowiec powinien być dostępny w nietypowych godzinach. Pracodawca wręcz oczekuje od pracownika swobodnego działania i obdarza go dużą dozą zaufania. Tego wymagają okoliczności i obie strony zgadzają się na taką współpracę.

Jak znaleźć zatrudnienie z elastycznym czasem pracy?

Aktualnie większość ofert rekrutacyjnych udostępniana jest w internecie, rzadziej w gazetach czy w radio. Większość pracodawców zamieszcza ogłoszenia na różnych portalach społecznościowych lub forach branżowych. Częstą praktyką jest też umieszczanie ofert na stronach internetowych. Warto korzystać zwłaszcza z tej ostatniej opcji. Przy okazji wysyłania CV, można pozyskać cenne informacje na temat pracodawcy, u którego możliwe, że zostaniesz zatrudnioniony.

Informacje o elastycznym czasie pracy najczęściej zamieszczone są w treści ogłoszenia, zazwyczaj w rubryce – „oferujemy”. Warto też dopytać osobę z działu HR, jak w praktyce wygląda tego rodzaju zatrudnienie. Wtedy masz pewność, że dostaniesz komplet rzeczowych informacji. Ogłoszenie rekrutacyjne jest tylko zachętą do rozmowy i zadawania pytań, więc jeśli coś jest dla ciebie nieoczywiste, śmiało dopytuj!

Elastyczny czas pracy – o czym trzeba pamiętać?

Należy pamiętać o tym, że praca musi być wykonana bez opóźnień. To znaczy, że obowiązki nie są elastyczne tak, jak czas pracy. Musisz mieć możliwość na ich solidne wykonanie we wskazanym terminie. Co ważne, praca w zespole polega na rozmawianiu i uzgadnianiu między sobą ważnych kwestii zawodowych. Staraj się najważniejsze sprawy wykonać podczas dostępności osób wykonujących pracę od 8:00 do 16:00. Jeśli zdecydujesz się na pracę w godzinach wieczornych, istnieje duże ryzyko, że zostaniesz odprawiony z kwitkiem, bo Twoi współpracownicy już od kilku godzin są poza miejscem zatrudnienia.

Bierz też pod uwagę, że do wykonywania pracy potrzebne jest skupienie i koncentracja. W ciągu dnia musiałeś wyjść na dwie godziny, w porządku. Oznacza to, że wieczorem, będziesz zmuszony wykrzesać z siebie koncentrację, by nadrobić zaległości. A to już nie jest takie proste, gdy nakładają się na siebie liczne domowe zadania. Wówczas trzeba umiejętnie znaleźć balans pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. 

Jako przedstawiciel handlowy dużo czasu spędzasz, prowadząc samochód. Pamiętaj o tym, że dojazdy często mogą się przedłużać ze względu na roboty drogowe, wypadki czy po prostu duże natężenie ruchu. Staraj się umawiać na spotkania z Klientami w bliskich odległościach (np. w jednej miejscowości). Pozwoli Ci to zaoszczędzić czas i zmniejszy poziom frustracji. Dlaczego to ważne? Po pierwsze, nie będziesz musiał nagminnie przepraszać Klientów za spóźnienia. Po drugie, Klienci poświęcają Ci swój cenny czas i nie zawsze będzie im na rękę to, że poprosisz o zmianę godziny spotkania. Szanuj ich i swój czas. 

To właśnie kilka pułapek, w które można łatwo wpaść, gdy nadużywa się dobrodziejstw elastycznego czasu pracy. Korzystaj z niego rozsądnie, by nie mieć zaległości w pracy i jednocześnie nie tracić cennych chwil w życiu prywatnym.

Przedstawiciel handlowy, jak zaplanować dzień pracy?

Jako przedstawiciel handlowy masz sporo obowiązków dlatego musisz wiedzieć co to znaczy samodyscyplina. Warto zacząć dzień od najważniejszych zadań, by pod koniec dnia pozostały już tylko te najmniej pilne. Dlaczego? Na wypadek, gdybyś musiał skorzystać z prywatnego wyjścia po południu. Często kadra zarządzająca rozdziela prace w zespole na kilka etapów. Członkowie teamu przejmują i kontynuują zadanie od poprzedniej osoby. Aby uniknąć zastoju, warto traktować takie projekty priorytetowo. Takie podejście pozwoli Ci mieć spokojną głowę, w sytuacji, gdy będziesz mieć pilną przerwę w pracy.

Sam siebie znasz najlepiej i wiesz, kiedy jesteś najbardziej efektywny. Postaraj się wykorzystać czas Twojego największego skoncentrowania, na bardzo intensywną pracę. Możesz wtedy sporządzać raporty, podsumowania, przygotowywać prezentacje lub wykonywać inne czasochłonne zadania.

Postaraj się określić, ile czasu chcesz przeznaczyć na konkretne czynności w ciągu dnia. Możesz sporządzić krótki plan pracy, na przykład:

 • Odpisywanie na wiadomości mailowe: pół godziny
 • Kontakt telefoniczny: 1 godzina
 • Spotkania z klientami: 4 godziny
 • Spotkanie z zespołem: pół godziny
 • Dojazd: 1 godzina
 • Raporty: 1 godzina

Takie szczegółowe rozpisanie poszczególnych zadań, pozwoli Ci mieć pogląd na Twój cały dzień. Możesz też przy każdym punkcie dopisać jeszcze bardziej precyzyjne zadania. W ten sposób, o niczym nie zapomnisz oraz będziesz w stanie lepiej oszacować ogólny czas na dane zadanie (przykład: spotkanie z zespołem – szkolenie produktowe o 12:00). Robiąc taki grafik, uczysz się organizacji własnej pracy, nabierasz dobrych nawyków i zawsze wiesz, co masz do zrobienia. Nie tracisz czasu, na nerwowe przeszukiwanie skrzynki mailowej z wiadomością od przełożonego. 

Elastyczny czas pracy w przedsiębiorstwie

Pracodawca, dający możliwość pracy w elastyczny godzinach, nie musi co chwilę sprawdzać, czy przedstawiciel handlowy rozpoczął pracę w danym dniu. Jego zaangażowanie będzie widoczne na koniec miesiąca, w danych sprzedażowych, które najlepiej pokazują efektywność pracownika

Praca w dogodnych dla Ciebie godzinach daje dużą swobodę działania. Jednak, gdy pracodawca planuje ważne spotkania lub szkolenia, wówczas warto uczestniczyć w takich wydarzeniach, z kilku powodów. 

 1. Poszerzanie wiedzy, zdobywanie nowych kompetencji
 2. Poznawanie inspirujących osób i wymiana doświadczeń 
 3. Miła odskocznia od codziennej pracy
 4. Poznanie planów na rozwój firmy 

Pamiętaj, że niektórzy wykonują pracę biurową, np. od 8:00 do 16:00. Dlatego, gdy jesteś już w siedzibie biura, warto odwiedzić osoby pracujące w dziale kadr, marketingu czy administracji. Możliwe, że mają dla Ciebie ważne dokumenty, które będziesz mógł zabrać przy okazji wizyty w biurze. Często też jest to dobra okazja do poznania osób, z którymi na co dzień wymienia się korespondencję mailową lub załatwia sprawy telefonicznie.

Praca z elastycznym grafikiem

Praca w sprzedaży jest dla ludzi, którzy lubią szybko żyć i nie tolerują monotonii. Dlatego elastyczny czas pracy jest właśnie dla takich osób. Oprócz pracy posiadasz też inne zobowiązania i chcesz pogodzić w prosty sposób życie zawodowe i prywatne? Praca jako przedstawiciel handlowy jest właśnie dla Ciebie! Do pracy w Columbus Elite poszukujemy ludzi, którzy chcą od życia czegoś więcej i nie boją się wyzwań. Złóż CV, odezwiemy się do Ciebie.

Na początku drogi zawodowej, gdy jeszcze nie do końca jesteś pewien, czym tak naprawdę chcesz się zajmować, ten rodzaj zatrudnienia jest dla Ciebie. Możesz być pewny, że nie będą Ci narzucane sztywne godziny pracy, co jest bardzo dużym udogodnieniem.

Jak znaleźć pracę w branży sprzedaży bez doświadczenia? Przeczytaj naszego bloga!

Elastyczny czas pracy jest idealną propozycją dla osób, które stale modyfikują swój grafik i potrafią zarządzać swoim czasem pracy. Niewątpliwie wymaga ona dużej dawki motywacji i samodyscypliny, by dopiąć wszystko na ostatni guzik. Mimo to pracodawcy chętnie dają możliwość pracy w takim systemie, ponieważ wiedzą, że przyniesie to wiele korzyści dla ich przedsiębiorstwa.

Jesteśmy na Facebooku! 🙂