Przejdź do treści
Blog.

Samodyscyplina w pracy handlowca

Pracując w branży związanej ze sprzedażą, większość z nas wie, co musi zrobić, by zwiększyć ilość podpisanych umów i osiągać swoje cele. Wiemy, że aby zdobyć klienta musimy wyjść w teren. Czasami jednak tego nie robimy, a nasze wyniki sprzedażowe są coraz słabsze. Często nazywamy to brakiem motywacji, jednak prawdopodobnie jest to brak samodyscypliny. Czym właściwie jest samodyscyplina i dlaczego jest tak ważna w pracy handlowca?

Każdy z nas ma w swoim życiu różne cele i sposoby ich osiągania. Nie zawsze poziom naszej motywacji jest taki sam. W niektóre dni pokonanie wyzwań może być trudniejsze niż w inne. Możemy wmawiać sobie, że nie mamy czasu lub albo jesteśmy zbyt zmęczeni czy zestresowani. Kiedy wierzymy w te wymówki, cierpią na tym nasze wyniki sprzedażowe. W tym artykule omówimy, co to właściwie jest samodyscyplina oraz jak poprzez jej naukę możemy pokonać prokrastynację i rozleniwienie, które utrudniają nam osiąganie dobrych wyników sprzedażowych. Poznasz sposoby jak ćwiczyć nawyk samodyscypliny, by wykorzystywać każdy dzień i mieć motywację do działania. W artykule znajdziesz także krótką listę książek, które warto przeczytać!

Samodyscyplina i jej wpływ na wyniki sprzedażowe

Kto jest odpowiedzialny za dobre wyniki sprzedażowe? Jeśli zgodzisz się, tylko my sami, jesteś na najlepszej drodze do samodoskonalenia. Pracując jako sprzedawcy, sami ustalamy dla siebie standardy, które ostatecznie przekładają się na nasze wyniki sprzedaży. Nauka samodyscypliny może mieć pozytywny wpływ na wiele rzeczy, takich jak nawyki, pieniądze, praca i zarządzanie czasem. Osoby, które ćwiczą swój nawyk samodyscypliny, wiedzą, że do działania potrzebna jest jedna rzecz — samozaparcie i maksymalne wykorzystywanie czasu, przeznaczonego na pracę. To pożyteczna umiejętność, której każdy może się nauczyć, więc zaczynajmy!

Przeczytaj, na czym polega metoda SMART i wyznaczać sobie realne cele. 

Samodyscyplina definicja 

Samodyscyplina to zdolność do kontrolowania siebie i wykonywanie ciężkiej pracy lub zachowywania się w określony sposób bez potrzeby, aby ktoś inny mówił nam, co mamy robić.

Przykłady samodyscypliny w codziennym życiu mogą obejmować punktualne wstawanie, wykonywanie codziennych obowiązków w skupieniu zamiast przeglądania mediów społecznościowych w ciągu pracy, sport zamiast oglądania programu telewizyjnego.

Samodyscyplina cytaty

To, co zbierasz dzisiaj, jest wynikiem tego, co zasiałeś w przeszłości. Dlatego, jeśli nie jesteś zadowolony ze swoich bieżących „plonów”, zawsze możesz – bo to Ty decydujesz – jeszcze dzisiaj zasiać nowe ziarno, robić więcej rzeczy, które prowadzą do sukcesu, i przestać angażować się w działania, które prowadzą donikąd – Brian Tracy

W bitwie dyscyplina bierze górę nad liczbą – George R.R. Martin

Odkładanie działania to nawyk, który człowiek wykształca po to, aby radzić sobie z niepokojem dotyczącym rozpoczynania lub kończenia zadania – wypróbowane rozwiązanie umożliwiające uporanie się z nieciekawymi lub obezwładniającymi zadaniami – Neil Fiore

Najskuteczniejszym sposobem zmiany nawyków jest skupienie się nie na tym, co chciałbyś osiągnąć, ale na tym, kim chciałbyś się stać James Clear

Samodyscyplina książki, które warto przeczytać

Istnieje wiele motywacyjnych książek, które warto przeczytać. Czasami może nam brakować czasu na czytanie. Jednak to od Ciebie zależy czy zamiast oglądać kolejny program telewizyjny, sięgniesz po książkę, która może Cię zainspirować i pokazać jak realizować Twoje cele. 

Książki o samodyscyplinie:

  • Brian Tracy, Nie tłumacz się, działaj! Odkryj moc samodyscypliny
  • James Clear, Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty
  • Charles Duhigg, Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie
  • Neil Fiore, Nawyk samodyscypliny. Zaprogramuj wewnętrznego stróża

Samodyscyplina jak ćwiczyć

Samodyscyplina u każdej osoby wygląda inaczej — sprawowanie kontroli nad swoim życiem może niektórym przychodzić łatwiej niż innym. Jednak każdy może nauczyć się ją wzmacniać! 

Naucz się samodyscypliny i osiągaj swoje cele!

Jeśli uważasz, że dyscyplina pomoże poprawić Twoją karierę w sprzedaży, najlepiej zacząć od kilku podstawowych kroków.

  1. Skup się na każdym momencie swojego dnia. Każdego dnia podejmujesz decyzje dotyczące tego, jak żyjesz: co jeść, kiedy iść spać lub czy poćwiczyć, zamiast leżeć na kanapie. W pracy handlowca liczy się czas. Od momentu przebudzenia, poranną odprawę czy wykonanie pierwszej rozmowy z klientem. Wprowadzając proste nawyki, możesz stawić czoła trudniejszym wyzwaniom. 
  2. Postaraj się każdego dnia znaleźć okazję do ćwiczenia dyscypliny. Wiele ludzi ma swoje cele, takie jak osiągnięcie dobrej sylwetki. Jednak zdecydowanej większości brakuje siły i samozaparcia. Dla wielu z nas okazją do wprowadzania dobrych nawyków jest poświęcenie kilku minut na ćwiczenia fizyczne. Możesz też zadbać o to, by Twoje śniadanie składało się ze zdrowych, energetycznych produktów. 
  3. Określ obszary, nad którymi musisz popracować. Aby poprawić sprzedaż, musisz codziennie skupiać się w 100% na swojej pracy. Nie możesz w godzinach, które wcześniej poświęciłeś na bycie w terenie, przeznaczać na wykonywanie prac domowych. Określ godziny pracy, w których powinieneś sprzedawać i się ich trzymaj. Gdy masz elastyczne godziny pracy, regularność wymaga samodyscypliny.
  4. Niezależnie od wyniku sprzedaży kontynuuj codzienne nawyki sprzedażowe. W sprzedaży nie zawsze wygrywamy. Liczy się to, by się nie zatrzymywać i wykorzystywać każdy dzień. Jak pokonywać wyzwania w pracy? Dyscyplina jest kluczem do skupienia się na celach sprzedażowych. Innymi słowy, dzięki dyscyplinie nie pozwalamy, aby niepowodzenia kontrolowały nasze wyniki. Pamiętaj — motywacja i skupienie sił na kolejnym wyniku, a nie na tym, co było!
  5. Nie rozpraszaj się małymi zwycięstwami. Wszyscy znamy przypadki początkujących przedstawicieli handlowych, którzy zamknęli jedną sprzedaż i natychmiast udali się na urlop. Dzięki dyscyplinie nie rozpraszają nas krótkotrwałe sukcesy, ponieważ jesteśmy w stanie odłożyć gratyfikację na później by świętować prawdziwe zwycięstwo. Ludzi sukcesu nie zadowalają chwilowe wygrane. Kiedy realizujesz swoje cele, świętuj, ale nie zatrzymuj się i sięgaj po więcej! 
  6. Zastanów się nad swoimi celami i tym, co chcesz osiągnąć. Jeśli nie wiesz, dokąd zmierzasz, może być łatwiej zboczyć z toru. W planowaniu pracy może pomóc Ci stworzenie mapy myśli

Sukces w sprzedaży wymaga samodyscypliny

Sukces nigdy nie jest natychmiastowy ani łatwy. Ludzi motywuje wiele rzeczy, jednak każdy z nas ma swoje cele. Czasami w ich realizację musimy wkładać więcej siły niż inni. Ważne jest, aby nauczyć się tolerować dyskomfort i uczyć się na własnych błędach. Jedną wspólną cechą najlepszych handlowców i ludzi sukcesu jest to, że biorą 100% odpowiedzialności za osiągane wyniki, zarówno dobre, jak i złe. Samodyscyplina jest podstawą podnoszenia naszych standardów sprzedaży. Kiedy więcej od siebie wymagamy, możemy osiągnąć ponadprzeciętne wyniki sprzedaży. 

O rodzajach motywacji, pisaliśmy tutaj

Doba ma 1440 minut, a to, co z nimi zrobisz, zależy od Ciebie. Czy zamierzasz po prostu pozwolić, aby dzień minął czy chcesz zainwestować ten czas? Ponieważ czytasz tego bloga, najwyraźniej interesuje Cię samorozwój i osiąganie dobrych wyników sprzedażowych. Jednak sama wiedzy nie wystarczy, musisz pamiętać, że to dobre nawyki pozwolą Ci zrealizować cele i osiągnąć długotrwały sukces!

Odwiedź nasz Facebook