Przejdź do treści
Blog.

Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna

Wszyscy mamy różne powody, dla których każdego dnia wstajemy i robimy to, co robimy. Co motywuje Ciebie do działania? Czemu z zaangażowaniem wykonujesz swoją pracę? Czym jest motywacja wewnętrzna i zewnętrzna? Bardziej zależy Ci na nagrodzie czy realizacji zadania i nauki czegoś nowego? Dowiedz się więcej o rodzajach i zaletach poszczególnych typów motywacji oraz o tym, dlaczego jest tak ważna.

Dlaczego w niektóre dni jest nam trudniej niż w inne wstać, gdy zadzwoni budzik, poćwiczyć, ruszyć w teren i znaleźć jak największą liczbę klientów? Innego dnia jesteśmy pełni energii do działania i realizacji naszych celów. Motywacja (lub jej brak) zwykle stoi za tym, dlaczego angażujemy się w poszczególne zajęcia i zadania. Istnieją różne rodzaje motywacji i jak się okazuje, zrozumienie, dlaczego jesteś zmotywowany może pozwolić ci utrzymać zaangażowanie ale też może pomóc ci zmotywować innych!

Rodzaje motywacji – motywacja wewnętrzna i zewnętrzna

W tym artykule przyjrzymy się dwóm rodzajom motywacji każdego człowieka — wewnętrznej i zewnętrznej — aby poznać różnice, korzyści oraz sposoby wykorzystania obu typów do inspirowania oraz większej produktywności w pracy. 

Musisz wiedzieć, że kluczowe różnice między motywacją wewnętrzną i zewnętrzną leżą w źródle Twoich motywacji. Motywacja wewnętrzna definicja – polega na tym, że robisz coś ponieważ jest to dla ciebie osobiście satysfakcjonujące. Zewnętrzna polega natomiast na zrobieniu czegoś, ponieważ chcesz zdobyć nagrodę lub uniknąć kary.

Motywacja w pracy

Motywację w miejscu pracy możemy podzielić na dwie kategorie: wewnętrzną i zewnętrzną. Wewnętrzna motywacja w pracy to chęć osiągania celów i rozwoju zawodowego. Natomiast motywacja zewnętrzna obejmuje czynniki związane z pracą, takie jak wynagrodzenie i awanse lub uniknięcie kary. W niektórych przypadkach te dwa typy motywacji można łączyć, na przykład gdy awans prowadzi do podwyżki wynagrodzenia.

Motywacja wewnętrzna w zarządzaniu – dlaczego jest ważna? Firmy z niezmotywowanymi pracownikami często borykają się z niską wydajnością i wysokimi wskaźnikami rotacji. Coraz lepiej rozumiemy, że zadowoleni pracownicy są bardziej skłonni do zapewnienia jak najlepszej obsługi, co skutkuje zadowoleniem klientów. Co zatem motywuje nas do jak najlepszej pracy? 

Czym jest motywacja wewnętrzna?

Wewnętrzna motywacja to angażowanie się w jakąś czynność, ponieważ sprawia nam ona przyjemność. Wykonujemy ją dla niej samej, a nie dlatego, że otrzymamy zewnętrzne benefity lub unikniemy kary. Nagrodą jest dla nas samo wykonanie zadania. 

Motywacja wewnętrzna przykłady:

  • Czytamy książki i poradniki biznesowe, ponieważ lubimy motywujące historie i inspirują nas do osiągania własnych celów
  • Ćwiczymy i uprawiamy sport, ponieważ chcemy złagodzić stres
  • Uczestniczymy w szkoleniach sprzedażowych ponieważ lubimy spotykać się z ambitnymi osobami, które pomagają nam się rozwijać

Nasze wewnętrzne motywatory pochodzą z wewnątrz – ich charakter jest bardziej psychologiczny. Są zwykle związane z głębokim poczuciem osobistej satysfakcji, co może być niezwykle korzystne dla rozwoju i nauki. W rzeczywistości niektórzy eksperci twierdzą, że ​​to właśnie motywacja wewnętrzna jest jedynym rodzajem motywacji, który prowadzi do sukcesu. Kiedy jesteśmy zmotywowani wewnętrznie, mamy większe szanse na dobre wyniki i awans. Nasza motywacja wewnętrzna może pochodzić z wielu źródeł, w tym z chęci zadowolenia menedżera, poprawy określonej umiejętności lub realizacji idei firmy. 

Czym jest motywacja zewnętrzna?

Zewnętrzna motywacja odnosi się do robienia czegoś nie dlatego, że sprawia nam to przyjemność, ale dlatego, że chcemy zdobyć zewnętrzną nagrodę lub uniknąć kary. Jest dokładnym przeciwieństwem motywacji wewnętrznej.

Motywacja zewnętrzna przykłady:

  • Czytanie książek i poradników aby przygotować się do przemówienia
  • Uprawiania sportu aby schudnąć
  • Branie udziału szkoleniach sprzedażowych ponieważ Twoja nieobecność mogłaby oznaczać brak zaangażowania w pracę

Jeśli jesteśmy motywowani zewnętrznie, robimy rzeczy przede wszystkim po to, aby otrzymać nagrodę. Potrzeba realizacji zadania nie wynika z chęci naszego działania na rzecz nauki czy satysfakcji a osiągnięcia czegoś konkretnego. Zgodnie z tą logiką nie pracujemy dla wyników, by cieszyć się pewnym poczuciem satysfakcji lub  pomóc firmie się rozwijać. Raczej staramy się osiągać dobre wyniki, aby uzyskać materialną rekompensatę za swoje wysiłki.

Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna różnice

Podsumowując, główna różnica między motywacją wewnętrzną i zewnętrzną polega na tym, że wewnętrzna prowadzi do wykonywania czynności dla przyjemności i satysfakcji, podczas gdy zewnętrzna prowadzi do działania dla benefitów. 

Co jest lepsze – motywacja wewnętrzna czy zewnętrzna?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że lepiej jest być zmotywowanym wewnętrznie niż zewnętrznie. Bycie motywowanym przez benefity jakie możemy osiągnąć dzięki wykonaniu zadania, nie oznacza nic złego – motywacja zewnętrzna jest czasem po prostu naturą bycia człowiekiem. Jeśli masz pracę i musisz ukończyć projekt, prawdopodobnie jesteś motywowany zewnętrznie – przez pochwałę przełożonego, potencjalną podwyżkę lub prowizję – nawet jeśli projekt sprawia ci przyjemność, gdy go wykonujesz. 

Gdy ludzie są zmotywowani wewnętrznie, jakość ich działania jest lepsza, co prowadzi do lepszych wyników, zwłaszcza w dłuższej perspektywie. Są  zaangażowani i mają silniejsze poczucie osobistej satysfakcji. Kieruje nimi chęć nauki i potrzeba samorozwoju. Są bardziej wytrwali w obliczu trudności. Ci ludzie są również bardziej kreatywni i częściej wpadają na nowatorskie pomysły i rozwiązania.

Jak skutecznie motywować? Motywacja pracowników

Jeśli jesteś pracodawcą, ważne jest, aby zrozumieć różnicę między wewnętrzną i zewnętrzną motywacją pracowników. Czasami do motywowania konieczne jest wykorzystanie czynników zewnętrznych. Aby tego rodzaju motywacja zadziałała, musi istnieć równowaga między czynnikami wewnętrznymi a czynnikami zewnętrznymi. Idealnie byłoby stworzyć środowisko pracy sprzyjające wewnętrznej motywacji. Dzięki temu Twoi  współpracownicy, będą bardziej produktywni i zadowoleni ze swojej pracy. Każdy człowiek odczuwa potrzebę by nasze działania były dostrzegane. Dlatego zewnętrzne motywatory mogą być również przydatne w pewnych sytuacjach. Rozumiejąc oba rodzaje motywacji, możesz stworzyć miejsce pracy, które najlepiej odpowiada potrzebom Twoich pracowników i dzięki temu zachęcić ich do działania.

Przykłady nagród wewnętrznych 

Aby w pełni zmotywować swoich pracowników, musisz oprzeć się na wewnętrznych motywatorach. Poniżej przedstawiono przykłady wewnętrznych motywatorów, które powinny być włączone do systemu zarządzania wydajnością każdej organizacji.

  • Możliwość rozwoju – dotyczy to zwłaszcza ludzi sukcesu. Najlepsi i liderzy mają zwykle silne pragnienie nauki, pogłębiania wiedzy i samodoskonalenia. Te apetyty powinny być wspierane w  każdym środowisku pracy. Firmy mogą zachęcać do zdobywania wiedzy, oferując możliwości szkolenia i pomagając pracownikom w tworzeniu i realizacji planów rozwoju osobistego.
  • Poczucie sensu – wszyscy chcemy wykonywać pracę, na której naprawdę nam zależy. Chcemy wiedzieć, że nasze wysiłki mają realny wpływ na całą organizację. Najlepszym sposobem, w jaki firmy mogą pokazać współpracownikom, że są ważni jest utrzymywanie otwartej komunikacji. Menedżerowie powinni poświęcić czas na dokładne wyjaśnienie zarówno misji firmy, jak i tego, w jaki sposób wysiłki poszczególnych osób przyczyniają się do jej ogólnego sukcesu. Ważne jest także by interesować się potrzebami poszczególnych członków zespołu. 
  • Autonomia –  może mieć nadrzędne znaczenie dla zaangażowania Zwiększona elastyczność i autonomia to także większa odpowiedzialność, zaufanie i swoboda wykonywania pracy po swojemu. Zapewnienie swobody wyboru godzin pracy lub podejścia do pracy z innej perspektywy to  najlepsza motywacja i zachęta do nauki.

Motywacja wewnętrzna jak i zewnętrzna mogą ze sobą współgrać

Ludzie angażują się w to samo zachowanie z różnych powodów, a co za tym idzie, z różnych motywacji. Ale tak naprawdę motywacja wewnętrzna i zewnętrzna mogą współistnieć, nawet jeśli są sobie przeciwne.

Co Ciebie motywuje? Jakie strategie stosujesz, aby motywować swoich współpracowników? Czy zauważyłeś, że jeden rodzaj motywacji działa lepiej niż inny?

Odwiedź nas na Facebooku.