Przejdź do treści
Blog.

Co to jest mapa myśli?

Czy słyszałeś kiedyś o tzw. mapach myśli? To prosta metoda tworzenia wizualnych notatek, która ma na celu zwiększenie efektywności pracy. Jak mapa myśli może pomóc Ci w codziennej pracy? Może być używana do nauki, współpracy, ale nie tylko. Dowiedz się więcej, czytając naszego bloga!

Wbrew powszechnej opinii, mapowanie myśli to nie tylko technika robienia notatek. Może być ona używana do nauki, ale nie tylko. To niezwykle elastyczne narzędzie, które pozwala Ci za pomocą prostego projektu na tworzenie konkretnego planu działania. Dzięki stworzonemu przez siebie szablonowi możesz efektywnie i wydajnie planować, organizować i prezentować informacje. Mapę myśli wykorzystasz zarówno w pracy, jak i życiu codziennym.

Jak działa mapa myśli?

Najprościej mówiąc, mapa myśli jest zbiorem pomysłów, które zostały ujęte w formie wizualnego diagramu. Na mapie myśli informacje są ustrukturyzowane w sposób, który dokładnie odzwierciedla sposób funkcjonowania naszego mózgu – w sposób promienisty, a nie liniowy. Ta metoda dosłownie „mapuje” myśli, używając skojarzeń, aby wydobywać dalsze pomysły i rozwiązania. 

Mapa myśli — historia

Używanie obrazów do rejestrowania wiedzy i systemów modelowania jest stosowane od wieków. Jednak to Tony Buzan jako pierwszy spopularyzował termin „mapa myśli” i usystematyzował tę metodę w latach 70. Jego technika tworzenia map myśli była inspirowana podobnymi metodami stosowanymi przez Leonarda da Vinci, Alberta Einsteina i Josepha Donalda Novaka.

Nowe mapy myśli Buzana słynęły z używania różnych kolorów. Zwykle każda gałąź z głównej idei miała inny odcień, natomiast małe rysunki i ilustracje w projekcie, miały pomóc w zapamiętywaniu.

Jak mapa myśli może Ci pomóc w codziennej pracy?

Badania pokazują, że nasz mózg lubi pracować na zasadzie skojarzeń i każdy pomysł, wspomnienie czy informację będzie łączył z dziesiątkami, setkami, a nawet tysiącami innych pomysłów i koncepcji. Właśnie dlatego mapy myśli są przydatne w niezliczonych zadaniach! To nie tylko informacje w formie notatek — to sposób na wydobycie nowych rozwiązań i pomysłów. 

Możesz używać map myśli do wielu innych czynności, które ułatwią Ci życie, takich jak: 

Dlaczego warto używać map myśli

 • Lepsza pamięć — uczenie wizualne jest najskuteczniejszym sposobem zapamiętywania informacji.
 • Kreatywność — mapy myśli doskonale sprawdzają się, jeśli chodzi o zachęcanie do kreatywności i generowania nowych pomysłów.
 • Lepsze zarządzanie — kiedy masz wszystko zaplanowane, możesz pokonać prokrastynację. Główną zaletą map myśli jest to, że możesz skupić się na określonej gałęzi mapy z zadaniami. W ten sposób nie stracisz z oczu głównego celu, gdy skupisz się na szczegółach danego projektu.

Jak zrobić mapę myśli?

Siła tworzenia map myśli tkwi w ich prostocie. Mapy myśli mają prostą i hierarchiczną strukturę. Tworzenie schematu zaczynamy od odkreślenia głównej idei, a następnie rozpisujemy kluczowe tematy, które mogą rozgałęziać kolejne elementy i tak dalej…

 1. Tworzenie mapy myśli, rozpocznij od głównej koncepcji 

Najpierw określ główny temat i cel swojej mapy myśli. Ponieważ mapy myśli zaczynają się od „środka” i rozszerzają się na zewnątrz, twoja główna idea stanie się głównym tematem szablonu mapy. 

 • Twoja główna koncepcja mapy może dotyczyć np.:
 • Problemu, który próbujesz rozwiązać 
 • Projektu, nad którym pracujesz 
 • Trudnej koncepcji, której próbujesz się nauczyć
 1.  Na podstawie głównego tematu dodaj kluczowe gałęzie do szablonu

Teraz gdy określiłeś główny cel i temat swojej mapy myśli, dodaj gałęzie tzw. podstawowe pomysły organizacyjne, które przedstawią podtematy.

 1. Do tych głównych gałęzi dopisz inne, które reprezentują mniej ważne koncepcje.
 2. Dodaj obrazy i kolory 

Zachowaj porządek na mapie myśli, używając kolorów dla różnych poziomów myśli. Co więcej, używanie obrazów w szablonie pomoże ci zarówno wizualizować, jak i lepiej zapamiętywać różne części mapy myśli.

Mapa myśli w pracy

Osoby praktykujące tworzenie map myśli uczą się szybciej oraz skuteczniej się komunikują. Wszystkie te umiejętności są niezbędne w świecie biznesu. 

Niektóre z najbardziej złożonych aspektów biznesu to planowanie projektów czy opracowywanie strategii. Mapy myśli to szablony, które upraszczają tego rodzaju złożone zadania biznesowe. Umożliwiają szybkie zapoznanie się i zrozumienie nowych zagadnień. Korzystając z map myśli, możesz łatwo uporządkować złożony pomysł biznesowy w spójną koncepcję. Mapy myśli pomagają również odpowiedzieć na wszelkie pojawiające się pytania. Dzięki nim możesz lepiej przedstawić informacje, podczas prezentacji. 

Mind map to jedna z metod ułatwiająca naukę. Może nam pomóc lepiej organizować nasz czas i ułatwić planowanie pracy. A jakie są Wasze sprawdzone techniki? Daj nam znać na Facebooku! 🙂