Przejdź do treści
Blog.
zarządzanie czasem

Jak poprawić umiejętność zarządzania czasem?

Umiejętne zarządzanie czasem pracy jest ważne w każdej branży, jednak w zawodzie handlowca często odgrywa kluczową rolę. Dowiedz się jak kontrolować czas i w pełni wykorzystywać możliwości podczas codziennej pracy!

Zarządzanie czasem pracy – dlaczego jest ważne?

Zarządzanie swoim czasem to planowanie, jak efektywnie wykorzystywać i kontrolować czas. Dzięki temu możesz zmaksymalizować produktywność, w pełni wykorzystać godziny pracy i osiągnąć swoje cele. Krótko mówiąc, planowanie pracy pozwoli Ci zrobić więcej w krótszym czasie. Inne zalety właściwego zarządzania czasem to:

  • Lepsza jakość pracy i wykonywanych zadań
  • Mniej stresu i niespodziewanych problemów
  • Więcej czasu na pracę nad konkretnymi celami i projektami 
  • Więcej pewności siebie co przekłada się na sukcesy

Co to jest prokrastynacja?

Prokrastynacja to słowo, które często pojawia się w blogach i poradnikach dotyczących zarządzania czasem. Wobec prokrastynacji narosło wiele mitów, dlatego warto się dowiedzieć na czym tak naprawdę polega. Pojęcie to, nie oznacza lenistwa – to nałogowe odkładanie obowiązków na później. Czekanie do ostatniej chwili z wykonaniem jakiejś czynności powoduje, że ostatecznie robimy to niedokładnie. Prokrastynacja powoduje, że nie mamy wystarczającej ilości czasu na wykonanie swoich zadań. Dlaczego? Ponieważ zbyt długo czekaliśmy z podjęciem działania.

Jakie są przyczyny prokrastynacji? Jednym z czynników przyczyniających się do prokrastynacji jest przekonanie, że w danym momencie musimy czuć się zainspirowani lub zmotywowani do pracy. Jeśli czekamy na moment, aż będziemy w odpowiednim nastroju, aby wykonać zadania, prawdopodobnie odkryjemy, że właściwy czas po prostu nigdy nie nadejdzie. Przez to, nasze zadanie nigdy nie zostanie ukończone.

Prokrastynacja jak z nią walczyć? Jeśli chcemy osiągnąć cele i jak najlepiej wykonywać swoją pracę, nawyk odkładania może nam to uniemożliwić. Prokrastynacja to złożony problem i często wymaga wiele pracy nad samym sobą. Na szczęście istnieje wiele różnych sposobów, które mogą pomóc nam walczyć z prokrastynacją i zacząć załatwiać sprawy na czas. 

Jak zarządzać swoim czasem?

Jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić dla siebie, jest zorganizowanie czasu pracy. Rób wszystko, co pozwala Ci się skupić na wykonywaniu codziennej pracy i zadań. Jedna rada: w swojej metodzie zarządzania czasem zachowaj prostotę. Jeśli system Twojej organizacji jest zbyt skomplikowany, stanie się kolejnym zadaniem, którego będziesz unikać.

Pamiętaj, że kluczem do osiągniecia celów i sukcesu jest znalezienie odpowiedniej metody do zarządzania swoimi zadaniami. 

Zarządzanie czasem – stwórz plan dnia i się go trzymaj

Ten krok jest niezbędny do nauki zarządzania czasem pracy. Lista rzeczy do zrobienia z pewnością ułatwi Ci zorganizowanie się. Stwórz listę najpilniejszych zadań i celów na dany dzień. Spisz w kalendarzu zadania, spotkania z poszczególnymi osobami. Zapisuj pojawiające się problemy. Z czasem przekonasz się, że czas spędzony na tworzeniu przejrzystego planu to nic w porównaniu z tym, który tracisz na przeskakiwaniu między zadaniami. 

Ustal priorytety

W życiu każdego z nas, ustalanie priorytetów ma kluczowe znaczenie. Jak lista zadań i celów może pomóc nam w zarządzaniu czasem w pracy? Podczas tworzenia listy celów i zadań do wykonania istotne jest ich uporządkowanie. Wyznaczenie priorytetów jest kluczowe do skutecznego zarządzania czasem pracy! Zacznij od wyeliminowania zadań, których nie musisz wykonywać w pierwszej kolejności. Wybierz trzy najważniejsze i je wykonaj jako pierwsze.

Oceń swoją listę rzeczy do zrobienia i upewnij się, że uporządkowałeś ją na podstawie ważności zadania, a nie jego pilności. Warto skupić się na działaniach, które wspierają Twoje biznesowe cele. 

Umiejętność ustalania priorytetów pozwoli Ci osiągnąć zupełnie nowy poziom w codziennej pracy. Dzięki temu, będziesz wiedzieć na czym się skupić w dni, kiedy nie masz wystarczającej liczby godzin do realizacji wszystkich zadań i celów. 

Pamiętaj ustalaj priorytety! Jednym ze sposobów na zwalczenie prokrastynacji i umiejętne zarządzanie czasem jest jest ustalenie terminów. Uporządkuj swoje zadania w kolejności ich wykonania. Możesz także uszeregować je według tego, jak ważne jest ich wykonanie.

Grupuj podobne zadania 

Codzienną pracę może ułatwić Ci grupowanie zadań i wykonywanie ich w konkretnym czasie. Ustal czas na poszczególne działania – odpisywanie na e-maile, wykonywanie połączeń, segregację dokumentów. Odpowiadając na przychodzące wiadomości na bieżąco, rozpraszasz się i często tracisz godziny. Aby skupić się na wykonywanych zadaniach warto wyłączyć powiadomienia na telefonie. 

Wyeliminuj rozpraszacze

Media społecznościowe, przeglądanie stron internetowych, wiadomości tekstowe — czynniki rozpraszające w pracy mogą być nieograniczone. Kluczem do osobistego zarządzania czasem jest pozbycie się ich. Zadaj sobie pytanie, co najbardziej odciąga Twoją uwagę – czy to Instagram, aktualizacje Facebooka czy lokalne wiadomości. Godziny spędzone na wpatrywaniu się w ekran telefonu nie przybliżą Cię do realizacji swoich celów. Jeśli chcesz skupić się na zadaniach i w pełni wykorzystać czas podejmuj odpowiednie działania. Wyłącz powiadomienia o wiadomościach, a swoje osobiste rozmowy telefoniczne zostaw na porę lunchu lub przerwy. 

Zarządzanie czasem a poranna rutyna

Poranna rutyna może sprawić, że będziesz produktywny, osiągniesz cele oraz poczujesz się zorganizowany.

Chociaż nie wszyscy są handlowcami lub pracują na stanowiskach kierowniczych wszyscy jesteśmy stworzeni do bycia liderami własnego życia. To pozwala nam na poczucie pewności siebie i zwiększenie produktywności każdego dnia.

Opanuj zarządzanie czasem aby zwiększyć produktywność swojej pracy!

W zawodzie handlowca ta umiejętność jest niezwykle ważna ponieważ bezpośrednio przedkłada się na Twoje zarobki. Osiąganie celów i sukcesów w pracy jest ważne dla każdego. Jednak nie każdy potrafi zarządzać swoim czasem co przekłada się na problemy z terminami i zadaniami w pracy. 

Codzienne nawyki mogą być wskaźnikiem zaangażowania w pracę. Dzięki nim możemy kontrolować nasz harmonogram pracy, a nie pozwalać by to lista zadań kontrolowała nas. Ponieważ każdy dzień zaczynamy od nowa, możemy lepiej skoncentrować się na tym, co przed nami. Dzięki umiejętnemu zarządzaniu czasem nauczysz się, jak priorytetowo potraktować zadania i ostatecznie zwiększysz swoją produktywność.

Produktywność nie zawsze dotyczy tego, ile robimy, ale może również odnosić się do jakości jaką nadajemy zadaniom. Zakończenie dnia z 10 zadaniami wykonanymi w połowie jest zupełnie inne niż wykonanie sześciu zadań w pełni i poczucie dumy z jakości swojej pracy. 

Szukasz porad dotyczących rozwoju zawodowego? Zajrzyj na naszego bloga! Dowiedz się jak napisać CV by zwrócić uwagę rekrutera oraz jak zbadać potrzeby klienta w zawodzie handlowca.

Zapraszamy na naszego Facebooka!