Przejdź do treści
Blog.
cv jak napisać by dostać wymarzoną pracę

Jak napisać CV, by zwróciło uwagę pracodawcy?

Kwalifikacje, praktyczne doświadczenie i zdobyte certyfikaty są pożądane w każdej branży. Zastanawiasz się, jak napisać CV? Uzyskaj wskazówki i porady dotyczące tego, co warto w nim umieścić!

Spis treści:

CV to dokument konieczny podczas ubiegania się o pracę. Podsumowuje zdobyte wykształcenie, umiejętności i doświadczenie, co pozwala skutecznie przedstawić swoją osobę potencjalnym pracodawcom. 

Co wpisać w CV i jak długie powinno być?

O tym, co napisać o sobie w CV, decyduje kilka czynników. Pamiętaj że celem CV jest przeprowadzenie wstępnej “rozmowy” kwalifikacyjnej, a nie opowiedzenie historii Twoje umiejętności. Jeśli chcesz, aby Twoje CV odniosło sukces, postaraj się, aby było krótkie, trafne i rzeczowe. Spróbuj skupić się na najistotniejszych aspektach tak, aby dokument nie zajmował więcej niż dwie strony arkusza A4.

Zastanów się dokładnie, czy każda linijka jest absolutnie konieczna. Jeśli nie ma znaczenia, nie pomoże Ci w zdobyciu wymarzonego stanowiska. A jeśli nie pomoże Ci w znalezieniu pracy, jedyne, co robi, to odciąga uwagę od tego, co naprawdę chcesz, żeby rekruter przeczytał.

Jeśli zmagasz się z tym, co powinieneś (a czego nie powinieneś) umieścić w swoim CV, oto kilka naszych wskazówek. 

CV - Jak napisać?

Jak napisać CV?

Jest to Twój pierwszy kontakt z pracodawcą, więc Twoje CV jest szansą na wyróżnianie się z tłumu. Wyjaśnia, kim jesteś, co oferujesz i czego szukasz. Staraj się udowodnić, dlaczego jesteś odpowiednim kandydatem. CV nigdy nie powinno być całkowicie schematyczne, ale koniecznie musi zawierać kilka rzeczy.

 • Dane osobowe

Jak napisać CV? To może wydawać się oczywiste, jednak wiele osób zapomina podać swoich podstawowych danych. W CV uwzględnij swoje imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu kontaktowego i adres. Aby uniknąć niezręcznych momentów, upewnij się, że są one wyraźnie przedstawione na górze Twojego CV.

 • Doświadczenie zawodowe

Ta sekcja powinna zawierać wszystkie Twoje doświadczenia zawodowe. Podaj swoje stanowisko, nazwę organizacji, czas, jaki przepracowałeś na danym stanowisku i kluczowe obowiązki. 

 • Osiągnięcia

To Twoja szansa, aby pokazać, w jaki sposób Twoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe dało Ci umiejętności, które wykorzystasz na nowym stanowisku. Wypisz wszystkie swoje zdobyte umiejętności i osiągnięcia (wspierając je konkretnymi przykładami) i wyjaśnij, jak zastosujesz je w nowym miejscu pracy. 

 • Edukacja

Twoje doświadczenie edukacyjne i osiągnięcia powinny być tutaj wymienione, wraz z datami oraz rodzajem kwalifikacji – konkretne części edukacji, które umieścisz w swoim CV, będą zależeć od Twojej indywidualnej sytuacji. Na przykład, jeśli masz więcej osiągnięć edukacyjnych niż doświadczenia zawodowego, położenie nacisku na tę sekcję jest dobrym pomysłem.

 • Hobby i zainteresowania

Co wpisać w zainteresowaniach w CV? Nie zawsze musisz uwzględniać hobby i zainteresowań ale wymienienie tych odpowiednich może wesprzeć Twoją kandydaturę i pomóc wyróżnić się z tłumu. Ponadto Twoje zainteresowania mogą okazać się ciekawym tematem, podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Podkreśl swoje techniczne umiejętności, umieszczając je na samej górze dokumentu. 

Podstawą tego, jak napisać CV, jest skupienie się na konkretnych informacjach. Może to wydawać się oczywiste, ale jeśli ubiegasz się o dane stanowisko, upewnij się, że Twoje umiejętności spełniają określone wymagania. Wspomnij o tym w swoim CV i opisz, w jaki sposób spełniasz potrzeby pracodawcy. Odwołaj się do sukcesów na podobnych, wcześniejszych stanowiskach oraz zdobytych kwalifikacjach. 

Jeśli posiadasz prawo jazdy, warto wspomnieć o tym w swoim CV!

Pokaż, że jesteś zaangażowany w swój zawodowy rozwój

Zastanawiasz się, co napisać o sobie w CV? Pracodawcy chcą widzieć kandydatów, którzy mają zarówno doświadczenie, jak i są zaangażowani w swoje specjalizacje oraz stały rozwój. Wiele stanowisk wymaga szkoleń, więc kandydaci, którzy potrafią wykazać się zaangażowaniem w swoją pracę, mogą wydawać się lepszą inwestycją dla firm.

Możesz opisać swoje kluczowe doświadczenia jak i to, co chcesz robić dalej. I upewnij się, że te informacje są zgodne z pracą, o którą się ubiegasz i wartością, jaką możesz dodać do firmy.

Umiejętności miękkie – dlaczego mają duże znaczenie?

Pracodawcy skupiają się również na umiejętnościach przywódczych. Umiejętności techniczne są bardzo ważne. Jednak pracodawcy coraz częściej kładą nacisk na profesjonalistów, dla których cele i kultura organizacyjna firmy są istotne.

Jeśli jesteś genialnym komunikatorem, biegłym w kierowaniu zespołami, doskonale wpływasz na Klientów lub dobrze pracujesz w środowisku wielofunkcyjnym, zademonstruj to w swoim CV. Rekruterzy dzięki temu, będą mogli łatwo poznać wszystkie Twoje cechy i dopasować do stanowiska o które się ubiegasz. 

Jakich przymiotników warto używać w swoim CV?

Ustalenie, jak napisać CV i jakich słów użyć w CV, może być trudne. Zwłaszcza, gdy próbujesz zmieścić wiele umiejętności i zawodowych doświadczeń w krótkim dokumencie. To kilka przymiotników, które mogą okazać się przydatne w tworzeniu dokumentu:

 • Dokładny,
 • Pracowity,
 • Aktywny,
 • Odpowiedzialny.

Oczywiście, kluczowe jest dostosowanie CV i cech do konkretnego stanowiska, o które się ubiegasz.

Oprócz używania właściwych słów, powinieneś również poprzeć swoje atrybuty prawdziwymi osiągnięciami. Nie tylko wyróżnisz się spośród innych kandydatów o identycznych umiejętnościach, ale także będziesz mógł skuteczniej udowodnić swoje kompetencje. Rekruterzy nie chcą tylko wiedzieć, że kierujesz się cennymi wartościami – chcą widzieć konkretne przykłady.

W końcu każdy może powiedzieć, że jest aktywny i pracowity – ale nie każdy może to udowodnić.

jak podkreslic swoje umiejetnosci w CV?

Jak napisać CV? Tego należy unikać!

 • Nierealistyczne osiągnięcia

Bądź realistą w zakresie swoich umiejętności – nikt nie jest ekspertem we wszystkim. Pamiętaj, że jeśli przesadzasz ze swoimi umiejętnościami i doświadczeniem, będziesz musiał je uzasadnić podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

 • Długie frazy

Ważne w kwestii tego, jak napisać CV jest także zwięzłość. Nie usypiaj czytelnika, przejdź do sedna!

CV handlowca. Użyj opisu stanowiska!

Rekruter podał Ci już listę wszystkich umiejętności, których szuka u swojego idealnego kandydata. Nie ignoruj ​​ich, bo to one decydują, co napisać o sobie w CV. Wybierz niektóre z kluczowych atrybutów, które podkreślili w ogłoszeniu i upewnij się, że zademonstrowałeś je w swojej aplikacji. 

Bez dostosowywania CV czy listu motywacyjnego do stanowiska, o którym mowa, Twoja aplikacja będzie ogólna, a zatem nie będzie miała wartości dla rekrutera. Różni pracodawcy chcą różnych rzeczy, a różne role wymagają różnych umiejętności. Nie skupiając się na tym, czego szukają, tracisz okazję do o sprzedania się jako odpowiedniego kandydata. 

Każda praca jest inna, a odpowiednie dostosowanie CV jest niezbędne, aby się wyróżnić na rynku pracy. Edytuj je zgodnie z opisem stanowiska za każdym razem, gdy składasz podanie, a będziesz mógł upewnić się, że jest ono zgodne ze specyfikacją danego stanowiska.

Szukasz pracy w dobrze prosperujące branży OZE? Dołącz do zespołu Columbus Elite!

Zapraszamy naszego facebooka!