Przejdź do treści
Blog.

Jak magazynować energię elektryczną z fotowoltaiki?

Panele fotowoltaiczne pozwalają czerpać  darmowa energię ze słońca. Zimą nasza instalacja fotowoltaiczna może produkować zbyt małą ilość prądu aby pokryć zapotrzebowanie budynku. Z kolei latem mamy do czynienia z nadprodukcją. Jak magazynować energię elektryczną móc wykorzystać ją gdy produkcja jest mniejsza?

Magazynowanie energii elektrycznej

Panele fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością, co nie powinno już nikogo dziwić przy stale rosnących cenach prądu. Zielona energia ze słońca pozwala nam na darmowe pozyskiwanie energii. Jak wiemy, ilość pozyskiwanej energii z instalacji uzależniony jest od słońca. Liczba słonecznych dni w Polsce jest zaskakująca duża co wpływa na opłacalność inwestycji. Niedostatek energii słonecznej ma najczęściej miejsce zimą. Natomiast w okresie wiosenno-letnim nasza instalacja produkuje nadwyżki energii. 

Czy to oznacza, że nie będziesz mógł korzystać z wyprodukowanej energii przez wszystkie dni w roku? Absolutnie nie! O tym czy fotowoltaika działa zimą, pisaliśmy w poprzednim artykule. Dowiedz się co zrobić, aby zyskać większą niezależność. Podpowiadamy w  jaki sposób możesz magazynować energię elektryczną z fotowoltaiki.  

Jak magazynować nadwyżki energii

Instalacje fotowoltaiczne w zależności od sposobu magazynowania energii dzielą się na:

On-grid – są to systemy przyłączone do sieci, do której przesyłamy nadprodukcję energii elektrycznej. W razie potrzeby pobieramy ją z powrotu na własny użytek. 

Off-grid – systemy które nie są podłączone do sieci, w przypadkach gdy nawiązanie współpracy zakładem energetycznym nie jest możliwe. Nadwyżki energii magazynuje się zazwyczaj w akumulatorach. 

fotowoltaika OZE od Columbus ElitePoniżej przedstawiamy sposoby na to jak magazynować energię elektryczną z instalacji fotowoltaicznej.

Magazynowanie prądu w sieci zakładu energetycznego

Najprostszym i najpopularniejszym sposobem na magazynowanie energii z fotowoltaika jest oddawanie jej do sieci. Umożliwia nam to umowa prosumencka z zakładem energetycznym i licznik dwukierunkowy, który jest odpowiedzialny za mierzenie pobranej i oddanej energii.

Czy to rozwiązanie jest dla nas korzystne? 

Po 1 kwietnia 2022 roku, zmieniły się zasady rozliczania dla nowych instalacji fotowoltaicznych na tzw. net-metering. Jak wyglądają nowe przepisy rozliczeń pisaliśmy w poprzednim artykule. 

Jak działa magazynowanie energii elektrycznej w przypadku systemu net-metering? Prąd produkowany przez instalację fotowoltaiczną w pierwszej kolejności zużywany jest na bieżące potrzeby danego gospodarstwa. Niewykorzystana nadwyżka trafia natomiast do sieci i jest rozliczana według rynkowych cen. Zatem nie możemy mówić już o magazynowaniu energii, a o jej sprzedaży do sieci dystrybucyjnej po cenach hurtowych i możliwości odkupywania jej od dostawcy prądu po cenach detalicznych. Obecnie najkorzystniejszą opcją dla posiadaczy instalacji jest zwiększenie autokonsumpcji i wykorzystywanie wyprodukowanej energii na bieżąco. 

Magazyn energii 

Rosnąca liczba instalacji coraz częściej staje się problemem dla zakładów energetycznych, ponieważ powodują one przeciążenia sieci. Dlatego tak ważną rolę odgrywają magazyny energii. Nie tylko odciągają sieci dystrybucyjne, ale mogą również zmniejszyć zapotrzebowanie na nowe linie energetyczne, które są warunkiem rozwoju energetyki rozproszonej. 

Magazynowanie energii elektrycznej w domu

Liczba prosumenckich instalacji fotowoltaicznych na koniec roku 2021 wynosiła ponad 845 tysięcy. Wśród osób, które zdecydowały się na darmową, zieloną energię stale rośnie zainteresowanie magazynami energii. Dzięki nim możemy zyskać całkowitą niezależność energetyczną. To najlepszy sposób na magazynowanie energii elektrycznej w domu!

Magazyn energii sprawia, że fotowoltaika jest jeszcze bardziej opłacalna!

Magazyn energii: 

  • pozwala nam przechowywać energię dzięki czemu możemy wykorzystywać zgromadzone nadwyżki energii w okresie zmniejszonej produkcji, 
  • to maksymalne wykorzystanie prądu z OZE,
  • zabezpiecza nas od przerw w dostawie prądu,
  • pozwala jeszcze większe oszczędności,
  • to gwarancja bezpieczeństwa i komfortu na lata.

Zwiększenia udziału magazynów energii w sektorze OZE stało się koniecznością dla zapewnienia niezależności i stabilności systemu energetycznego. Sieci energetyczne w naszym kraju są przestarzałe i przystosowane do podłączenia dużej ilości mikroinstalacji. Jest to jednym z największych wyzwań dla całej branży odnawialnych źródeł energii, a rozwiązaniem mogą być właśnie domowe magazyny energii. 

Dofinansowania do magazynów energii

Możemy skorzystać z najbardziej popularnego programu Mój Prąd 4.0. Dotacja w wysokości 4000 złotych na instalację oraz 7500 zł na magazyn energii znacznie skróci koszt inwestycji. Innymi rozwiązaniami może być ulga termomodernizacyjna o której pisaliśmy na naszym blogu. Więcej o możliwych dofinansowaniach do fotowoltaiki w 2022 przeczytasz na naszym blogu.

Samochód elektryczny jako magazyn energii

W ostatnich latach rośnie zainteresowanie samochodami z napędem elektrycznym. O trendzie elektromobilności przeczytasz na naszym wcześniejszym blogu. Ale co wspólnego ma magazynowanie energii elektrycznej z tymi pojazdami? Nadwyżkę energii elektrycznej możemy zmagazynować w samochodzie dzięki przydomowej stacji ładowania. Elektryczne samochody posiadają bardzo pojemne akumulatory, jednak nie każdy model umożliwia nam magazynowanie energii. Jak magazynować energię elektryczną w samochodzie? Takie rozwiązanie wymaga dwukierunkowej ładowarki. Ponadto, mimo dużej pojemności akumulatorów w tych pojazdach, nie jesteśmy w stanie magazynować energii elektrycznej w 100%. 

Teraz już wiesz jak magazynować energię elektryczną z fotowoltaiki! 

Sposobów na magazynowanie energii elektrycznej jest wiele. Wiążą się one z dodatkową inwestycją jednak patrząc na aktualne, stale rosnące ceny prądu każde rozwiązanie umożliwiające magazynowania energii z własnej instalacji fotowoltaicznej jest opłacalne. 

Jeśli jesteś zainteresowany magazynowaniem energii elektrycznej wyprodukowanej z swojej instalacji fotowoltaicznej skontaktuj się z nami! Nasi Doradcy Energetyczni pomogą Ci wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. 

Zapraszamy na naszego Facebooka.