Przejdź do treści
Blog.

Fotowoltaika w Polsce – ponad 13 GW zainstalowanej mocy

Moc zainstalowana w fotowoltaice na koniec marca przekroczyła 13 GW. Jak wynika z danych opublikowanych przez Agencję Rynku Energii S.A.to przyrost o 379,34 MW w porównaniu z końcem lutego br. Fotowoltaika w Polsce bije kolejne rekordy!

Fotowoltaika niewątpliwie zrewolucjonizowała drogę w kierunku zrównoważonej energii odnawialnej. Panele fotowoltaiczne składają się z ogniw, które pochłaniają światło słoneczne. Ten proces absorpcji powoduje uwolnienie energii elektrycznej, a zatem światło słoneczne jest przekształcane w energię elektryczną. Ewoluując z niszowego rynku i stosowania na małą skalę, fotowoltaika jest obecnie głównym źródłem energii odnawialnej. Do 2030 roku ma zasilać około 100 milionów gospodarstw domowych na całym świecie.

55% krajowej mocy z OZE pochodzi z fotowoltaiki

Jak podaje IEO (Instytut Energii Odnawialnej) na koniec 2022 roku moc zainstalowana w fotowoltaice w krajach Unii Europejskiej wyniosła 198 GW. To oznacza roczny przyrost 36 GW (22% wzrost w stosunku do roku 2021). Branża odnawialnych źródeł energii od lat prężnie rozwija się także w Polsce. To właśnie fotowoltaika zajmuje pierwsze miejsce w sektorze OZE w Polsce pod względem udziału zainstalowanej mocy. 

Polska po raz kolejny znalazła się czołówce europejskich krajów pod względem przyrostu mocy zainstalowanej w fotowoltaice. Duży udział w rozwój energii słonecznej mają z pewnością prosumenci zachęcani różnymi programami oferującymi dofinansowanie do OZE. Niedawno ruszył nabór do kolejnej edycji programu Mój Prąd. Więcej na ten temat możesz przeczytać na naszym blogu tutaj.

Fotowoltaika w Polsce bije kolejne rekordy

We wtorek 9 maja fotowoltaika pobiła dotychczasowy rekord wyprodukowanej energii osiągając 8664 MWh.

Praca w fotowoltaice

OZE jest niewątpliwie przyszłością dla klimatu, ale także przyczynia się wzrostu zatrudnienia. Jakich specjalistów przede wszystkim szukają firmy? Ile zarabia przedstawiciel handlowy w branży fotowoltaicznej? Na naszym blogu znajdziesz odpowiedzi na pytanie dlaczego warto postawić na Zawód OZE!

Sektor OZE posiada ogromny potencjał, technologiczny i techniczny. To argumenty za tym, aby nie tylko kibicować tej branży ale także budować w niej swój biznes. Tak szeroko dyskutowane obecnie bezpieczeństwo energetyczne Europy jest nierozłącznie związane z rozwojem branży odnawialnych źródeł energii. Obrany przez nasze państwo kierunek rozwoju energetycznego jakim jest „Polityka energetyczna Polski do 2050 roku” spowoduje dalszy, intensywny rozwój naszej branży. Zawód OZE to zawód przyszłości, a Columbus Elite to miejsce gdzie każda ambitna osoba może zbudować stabilny biznes – Rafał Kołłątaj, wiceprezes Columbus Elite

Interesuję Cię praca handlowca w branży odnawialnych źródeł energii? Sprawdź ogłoszenia na pracadlahandlowca.pl

Przyszłość OZE 

Jednym z głównych wyzwań związanych z energią słoneczną jest fakt, że jest to źródło energii elektrycznej, którego produkcja zmienia się w zależności od pory dnia i warunków pogodowych. Wraz ze wzrostem wykorzystania energii słonecznej rośnie również zapotrzebowanie na wydajne i opłacalne sposoby magazynowania nadwyżki energii generowanej przez panele słoneczne.

Dążenie do przejścia na odnawialne źródła energii staje się z roku na rok coraz bardziej oczywiste. Ostatecznym celem jest uniezależnienie się od paliw kopalnych i stworzenie nieograniczonego i taniego źródła zielonej energii.

Przyszłość fotowoltaiki w Polsce rysuje się w jasnych barwach, a branża oczekuje dalszego wzrostu i innowacji. Z pewnością w nadchodzących latach OZE będzie odgrywać coraz ważniejszą rolę w światowym miksie energetycznym.

Na 23 maja 2023 planowana jest publikacja raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce ‘2023”. Będzie to już XI edycja raportu przygotowana przez Instytut Energetyki Odnawialnej, w którym publikowane są dane, analizy dotyczące rynku PV, możliwe perspektywy rozwoju, a także wyzwania i problemy przed jakimi stoi branża. Zachęcamy do zapoznania się z publikacją!

Jesteśmy na Facebooku – dołącz do naszej społeczności pasjonatów OZE! 🌞🏠