Przejdź do treści
Blog.

Poznaj szczegóły programu Mój Prąd 5.0

Program Mój Prąd 5.0. wystartował 22 kwietnia 202 roku — do otrzymania nawet 58 000 tys. zł dofinansowania na fotowoltaikę, magazyn energii czy pompę ciepła! Kto może skorzystać z programu? Do kiedy trwa nabór wniosków? Zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące piątej edycji programu. 

22 kwietnia ruszył program Mój Prąd 5.0 

Wiele osób zastanawiało się, kiedy ruszy nabór wniosków do programu Mój Prąd 5.0. Okazało się, że swój start miał w szczególnym momencie, bo w Dzień Ziemi – 22 kwietnia 2023 roku. W najnowszej edycji programu, jak i w każdej poprzedniej, można było otrzymać dofinansowanie na zakupioną mikroinstalację fotowoltaiczną oraz na urządzenia dodatkowe takie jak magazyn energii czy pompa ciepła. 

Mój Prąd — Produkty objęte dofinansowaniem wraz z możliwą kwotą dotacji:

 • magazyny ciepła: 5000 zł
 • pompy ciepła (gruntowe / powietrzne / wodne): od 4 400 zł do 28 500 zł
 • magazyny energii elektrycznej: 16 000 zł
 • system zarządzania energią HEMS/EMS: 3 000 zł
 • kolektory słoneczne c.w.u: 3 500 zł

Każdy, kto kupił, np. instalację fotowoltaiczną w odpowiednim przedziale mocy tj. 2 kW do 10 kW, może ubiegać się o dotację z programu Mój Prąd 5.0. Co zrobić, aby otrzymać dofinansowanie? Wystarczy jedynie mieć potwierdzenie zakupu oraz montażu produktów. Kwota dofinansowania może wzrosnąć, gdy Klient dobierze do paneli pompę ciepła lub magazyn energii. Warto korzystać z prądu z odnawialnych źródeł energii, ponieważ w tej edycji programu, kwota dofinansowania to aż 58 000 zł. 

Fotowoltaika w połączeniu z magazynem energii? Dowiedz się, czy warto

Mój Prąd 5.0 wniosek o dofinansowanie

Aby otrzymać dofinansowanie z tego programu Mój Prąd 5.0, należy spełnić kilka warunków.

 • Wniosek jest złożony w odpowiednim terminie: 22 kwietnia 2023 roku do 22 grudnia 2023 roku.
 • Wniosek musi posiadać niezbędną dokumentację oraz załączniki (faktury lub paragony potwierdzające zakup, np. instalacji fotowoltaicznej). 
 • Wszystkie pola wniosku są bezbłędnie wypełnione

Klienci Columbus Elite mają gwarancję tego, że wszystkie czynności związane z biurokracją, profesjonalnie wykonamy w ich imieniu. Po podpisaniu pełnomocnictwa złożymy wniosek o dofinansowanie do odpowiedniej instytucji. Prosumentom pozostaje jedynie cieszenie się energią ze słońca i oczekiwanie na należność.

Więcej na temat programu Mój Prąd można przeczytać na stronie mojprad.gov.pl

Dotacje na fotowoltaikę w 2023 roku

Oprócz dobrze znanego programu Mój Prąd 5.0. można jeszcze skorzystać z programu Czyste Powietrze. Jest on dedykowany właścicielom domów jednorodzinnych, którzy zdecydowali się przeprowadzić prace termomodernizacyjne w swoim domu. Najnowsza wersja tego programu wystartowała w styczniu tego roku i jest przeznaczona dla wszystkich, którzy m.in.:

 • Zdemontowali nieefektywne źródło ciepła
 • Zakupili i zamontowali instalację fotowoltaiczną
 • Wymienili okna lub drzwi

Warto postarać się o to dofinansowanie z tego programu, ponieważ maksymalna kwota dotacji to aż 66 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, a dla największych inwestycji — do odebrania nawet 135 000 zł

Fotowoltaika dla rolnika w 2023 roku

Do marca tego roku rolnicy mogli korzystać z dotacji związanych z modernizacją gospodarstw rolnych w obszarze zielona energia. Najważniejszym kryterium do dostania dotacji z programu Fotowoltaika dla rolnika były: wielkość gospodarstwa rolnego oraz prowadzenie działalności rolniczej.

Dofinansowanie można było uzyskać po określonych działaniach:

 • Zainstalowaniu i zamontowaniu fotowoltaiki
 • Zainstalowaniu pompy ciepła
 • Moc wytwarzanej energii z fotowoltaiki nie przekroczy 50 kW

W tym roku ogłoszono także nowy program Energia dla Wsi o którym przeczytasz na naszym blogu.

Dofinansowanie dla rolników — wymogi

Proces przyznawania dotacji odbywa się na zasadzie przyznawania punktów za spełnienie dodatkowych wymogów, m.in.:

 • Posiadanie unijnego certyfikatu: rolnictwo ekologiczne
 • Wykonywanie operacji na gruntach znajdujących się w pobliżu parków narodowych lub rezerwatów przyrody
 • Ukończenie odpowiedniego szkolenia

Wszyscy, którzy chcą obniżyć swoje rachunki za prąd, świadomie decydują się na zakup paneli fotowoltaicznych, pompy ciepła czy magazyn energii. Warto nie zwlekać z decyzją zakupową, ponieważ często środki kończą się przed wyznaczonym terminem. Energia z OZE to bezpieczeństwo i niezależność energetyczna na lata — warto skorzystać z oferowanych dofinansowań z programów takich jak Mój Prąd, które znacznie obniżają koszty inwestycyjne. 

Interesuje Cię zakup fotowoltaiki, pompy ciepła lub magazynu energii? Skontaktuj się z nami! Nasi Doradcy Energetyczni dostępni są na terenie całej Polski.