Przejdź do treści
Blog.

Energia dla wsi – dofinansowanie do fotowoltaiki w 2023 roku

Rolnicy i spółdzielnie energetyczne mogą już składać wnioski o dofinansowanie do OZE w ramach nowego programu „Energia dla wsi”. Budżet wynosi blisko miliard złotych. Program ma przede wszystkim na celu zwiększenie  dostępności oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich. Kto może skorzystać z dofinansowania? Jakie są zasady?

Ruszył program „Energia dla Wsi”

Rolnicy, którzy chcą obniżyć koszty energii, teraz mogą istotnie liczyć na wsparcie z nowego programu dofinansowań do OZE! W związku startem nowego programu, do którego 25 stycznia br. ruszył pierwszy nabór wniosków do programu NFOŚiGW “Energia dla wsi”. Potrwa on prawdopodobnie do 15 grudnia. Jak czytamy na stronie programu, jego głównym celem jest przede wszystkim “ podniesienie świadomości mieszkańców wsi (rolników, lokalnych liderów) w zakresie OZE i wsparcie zwiększenia inwestycji OZE na obszarach wiejskich”.

Program “Energia dla wsi” powstał w rezultacie współpracy Ministerstwa Rolnictwa z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Niewątpliwie, ma on zastąpić funkcjonującą w poprzednich latach Agroenergię.

Kto może skorzystać z programu dofinansowania?

  • Rolnicy, w tym osoby prawne prowadzące działalność rolniczą,
  • Spółdzielnie energetyczne lub ich członkowie, 
  • Powstające spółdzielnie energetyczne.

Wsparcie finansowe z programu “Energia dla wsi” przeznaczone jest na:

  • Biogazownie – do 1 MW w przypadku rolników oraz do 10 MW w przypadku spółdzielni i ich członków,
  • Instalacje fotowoltaiczne do 1 MW,
  • Instalacje wiatrowe do 1 MW, elektrownie wodne do 1 MW, 
  • Magazyny energii zintegrowane ze źródłami wskazanymi powyżej.

Intensywność dofinansowania

(źródło gov.pl: Program Priorytetowy ENERGIA DLA WSI)

Obniżenie kosztów energii jest szczególnie ważne dla rolników

Nikt nie rozumie i nie wie lepiej, jak ważna jest samowystarczalność i i co znaczy samowystarczalność niż rolnicy i ten program jest doskonałą odpowiedzią właśnie na to zapotrzebowanie na obszarach wiejskich mówiła szefowa resortu Klimatu i Środowiska Anna Moskwa podczas konferencji prasowej, inaugurującej program. 

Dofinansowanie do fotowoltaiki 2023

Reasumując, wsparcie finansowe dla rolników i spółdzielni energetycznych będzie miało formę dotacyjną lub pożyczkową. Wnioskujący może ubiegać się o dopłatę o maksymalnej wartości 20 mln złotych. W przypadku starających się o pożyczkę kwota maksymalna wynosi aż 25 mln zł. Dofinansowanie będzie pochodzić z Funduszu Modernizacyjnego.

Fotowoltaika dla rolników – czy warto?

Niewątpliwie rosnące koszty energii elektrycznej i zachęty rządowe do przejścia na ekologię sprawiają, że instalacja paneli fotowoltaicznych jest coraz bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem dla wielu gospodarstw. 

Efektywność fotowoltaiki zależy od wielu czynników, w tym od prawidłowej instalacji i oceny konstrukcji. Wybranie odpowiedniej firmy w celu sprawdzenia projektu, lokalizacji budynku i potrzeb energetycznych jest niezbędne do określenia, jaki rodzaj instalacji najlepiej spełni Twoje wymagania i zapewni długoterminowe korzyści ekonomiczne z energii słonecznej. Columbus Elite oferuje szereg usług zarówno dla klientów indywidualnych jak i firm. 

Warto zainstalować panele fotowoltaiczne, szczególnie teraz gdy koszt inwestycji może być mniejszy dzięki rządowym dofinansowaniom. To dobra decyzja dla środowiska i Twojego portfela. Własna instalacja PV może znacznie zrekompensować miesięczny rachunek za energię elektryczna, jeśli nie całkowicie go wyeliminować. Ponadto wyjątkowa wszechstronność energii słonecznej stwarza ogromny potencjał dla wykorzystania gruntów. Fotowoltaika na dachu czy na gruncie? Przeczytaj nasz poprzedni artykuł i dowiedz się więcej o farmach fotowoltaicznych. 

Gdzie składać wnioski?

Wniosek o dofinansowanie fotowoltaiki, pożyczkę czy dotację w ramach programu „Energia dla wsi” przyjmuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Istotnie, można je składać tylko w wersji elektronicznej poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie. Nabór potrwa prawdopodobnie do 15 grudnia 2023 r. lub do wyczerpania przewidzianej puli środków.

Zastanawiasz się nad inwestycją w OZE w związku z możliwością dofinansowania? Skontaktuj się z nami! Dorady Energetyczni Columbus Elite z pewnością pomogą Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego gospodarstwa. W rezultacie obniżysz swoje rachunki za energię i będziesz mógł cieszyć się niezależnością oraz bezpieczeństwem na lata! 

Odwiedź nasz Facebook oraz poznaj opinie klientów na temat fotowoltaiki na naszym kanale YouTube.