Przejdź do treści
Blog.

Fotowoltaika na dachu czy na gruncie – co wybrać?

Jak fotowoltaika, to na dachu. Otóż nie zawsze, bo istnieje też możliwość montażu na gruncie. Umiejscowienie paneli wpływa na wydajność pracy instalacji, zatem dla kogo, które rozwiązanie oraz ile plusów i minusów oferuje każda z metod? Myślisz o własnej instalacji PV? Co jest lepsze, fotowoltaika na dachu czy na gruncie? Sprawdziliśmy, co będzie dla ciebie bardziej opłacalne! 

Boom na technologię słoneczną trwa w najlepsze! Nie każdy dach nadaje się jednak pod instalacje. O co chodzi? Zanim do montażu dojdziemy czas zrozumieć działanie paneli, które to wymagają odpowiedniego nachylenia, aby uzyskać optymalny kąt padania promieni słonecznych. Warunek ten zapewnia prawidłową pracę urządzenia i daje oczekiwane rezultaty w wysokości zaoszczędzonych pieniędzy. 

Fotowoltaika na dachu nie dla wszystkich

Panele fotowoltaiczne najczęściej montuje się na dachu. To szybka i powszechna metoda. W pełni bezpieczna, bez ryzyka awarii i obsługi. Zadba o to wykwalifikowana i profesjonalna ekipa montażowa. To ważne, aby pracami zajęli się fachowcy, gdyż montaż  paneli fotowoltaicznych na dachu musi być wykonany z użyciem pewnych, certyfikowanych elementów konstrukcyjnych i zgodnie z zasadami sztuki dekarskiej.

Panele fotowoltaiczne na dachu to optymalna wydajność i pewna praca urządzenia, które co miesiąc przynosi oszczędności i darmowy prąd. Dodatkowo domowa elektrownia nie ingeruje w przestrzeń mieszkalną i nie odbiera miejsca. Mówiąc wprost nie zajmuje ogrodu, podwórka, jak w przypadku fotowoltaiki na gruncie. Mimo wszystko nie zawsze idzie z górki. Okazuje się, że dach pod instalacje musi mieć odpowiednią konstrukcję i lokalizację. Konstrukcja na której odbędzie się montaż paneli fotowoltaicznych musi być stabilna i przystosowana do instalacji tak by zapewnić jak najwięcej darmowej energii. Jeżeli dach jest mocno zacieniony i nachylony w stronę północną lepsza będzie fotowoltaika na gruncie.

Fotowoltaika na jakim dachu? Panele fotowoltaiczne na dachu mają sens, kiedy dach skierowany jest na południe, a jego nachylenie wynosi ok. 40 stopni. Te warunki gwarantują największą wydajność i rentowność inwestycji w fotowoltaikę. A co z minusami? Panele wymagają doraźnej konserwacji. Czyszczenie ich może być trudne, zatem najlepiej wówczas zamówić wyspecjalizowaną ekipę z przeznaczonym do tego sprzętem i umiejętnościami pracy na wysokości. Co więcej paneli nie montuje się na dachach z pokryciem wykonanym z onduliny, eternitu, poliwęglanu, pleksi oraz tych, które są w złym stanie technicznym.

fotowoltaika OZE od Columbus Elite

Czy fotowoltaika na dachu jest bezpieczna?

Wraz z wieloma innymi krajami Polska dąży do zwiększenia udziału energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych, wykorzystujących wiatr, biomasę czy energię słoneczną. Jednym z najpopularniejszych, jest wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej przy użyciu paneli fotowoltaicznych (PV). To rozwiązanie jest wspierane przez  rządowe, dofinansowania dzięki którym łatwiej jest się zdecydować na wybór instalacji fotowoltaicznej.

Wszystkie nowe technologie mogą wprowadzać nowe zagrożenia, dlatego wiele osób zastanawia się czy fotowoltaika na dachu jest bezpieczna. Chodzi przede wszystkim o zagrożenia pożarowe.

Obecnie nie ma powodu, aby sądzić, że ryzyko pożaru związane z  instalacją fotowoltaiczną jest większe niż w przypadku innych urządzeń elektrycznych. Ale ponieważ systemy te są obecnie bardziej powszechne, ważne jest, aby wszelkie związane z nimi zagrożenia były niwelowane. W Columbus dbamy o bezpieczeństwo Twojej instalacji, przeczytaj naszego bloga i dowiedz się na czym polega Columbus Safe 2.0. 

Fotowoltaika na gruncie i oszczędności rosną 

Fotowoltaika na dachu czy na gruncie – co w momencie kiedy dach nie spełnia określonych warunków do montażu paneli fotowoltaicznych? Alternatywą staje się fotowoltaika na gruncie, a jej montaż mimo iż ingeruje w przestrzeń, staje się rozwiązaniem wysoce opłacalnym. Dysponujesz dużym i do tego nie zagospodarowanym podwórkiem lub terenem rolnym o słabej klasie ziemi? Ta powierzchnia nie może się zmarnować, tym bardziej, że prawdopodobnie wymaga dużego zapotrzebowania energetycznego.

Duża powierzchnia, to większa swoboda we właściwym ułożeniu i ukierunkowaniu paneli względem słońca, a także dużo więcej wyprodukowanej energii. Więcej energii oznacza większe oszczędności i więcej pieniędzy w portfelu co miesiąc. O czym warto pomyśleć zanim wybierzemy fotowoltaikę na gruncie? Z pewnością pomocny będzie plan zagospodarowania przestrzennego o ile nasz dom jest jedynym w okolicy. Wszystko dlatego, by w naszym sąsiedztwie nie powstały bloki lub nie zostały w przyszłości zasadzone drzewa, które z czasem zaczną rzucać cień na powierzchnię paneli. Miejsce w którym stanie nasza instalacja jest bardzo ważne. Wydajność naszej inwestycji spadnie, a nie o to chodzi.

Fotowoltaika na dachu czy na ziemi?

Montaż fotowoltaiki na gruncie to rozwiązanie droższe ze względu na konieczność wykonania stelaża oraz dowóz potrzebnych elementów konstrukcji do klienta.

Istnieją 3 rodzaje konstrukcji stelażowych: balastowe, wkręcane i wbijane. Elementy te powinny być umieszczone ok. 1,5 m w głąb gruntu. Warto też pomyśleć o tym, aby przestrzeń wokół przydomowej instalacji fotowoltaicznej na gruncie nie była łatwo dostępna dla nieproszonych gości. To zabezpieczy panele przed kradzieżą lub aktami wandalizmu. Bezpieczeństwo dla domowników gwarantuje uziemienie, które z jednej strony zapewnia prawidłową pracę urządzenia, a z drugiej chroni przed pożarem instalacji. Decydując się na montaż fotowoltaiki na gruncie warto wskazać takie miejsce, aby montaż falownika pozbawiony był kontaktu z deszczem, a w przyszłości ze śniegiem.

farma fotowoltaiczna korzyści

Zastanawiasz się na instalacją fotowoltaiczną dla swojego domu? Nie wiesz jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najkorzystniejsze? Pomożemy Ci wybrać najlepszą możliwość. Fotowoltaika na dachu czy na gruncie to realne korzyści dla Twojego budżetu. Wybierz niezależność i bezpieczeństwo energetyczne na lata! 

Odwiedź nas na Facebooku!