Przejdź do treści
Blog.
na czym polega technika pomodoro

Technika Pomodoro czyli lepsze zarządzenie czasem

Borykasz się z prokrastynacją i brakiem koncentracji? Odkryj, jak Technika Pomodoro może zwiększyć Twoją produktywność i pomóc Ci efektywnie zarządzać zadaniami.

Technika Pomodoro – maksymalizacja produktywności w prostych krokach

Często zaczynamy dzień z najlepszymi intencjami, a potem zostajemy sprowadzeni na boczny tor przez wszystko oprócz zadań, które mają największe znaczenie. Z pomocą przychodzi technika Pomodoro – prosta, ale skuteczna strategia zwalczania czynników rozpraszających, zwiększenia koncentracji i poprawy produktywności.

Technika Pomodoro to strategia zarządzania czasem, która polega na dzieleniu pracy na interwały, zwykle trwające 25 minut, przedzielone 5-minutowymi przerwami. W swej istocie technika ta jest formą timeboxingu. Chroni Twój czas, eliminując czynniki rozpraszające i zachęcając do koncentracji na zadaniach w ustalonych odstępach czasu. 

zarządzanie czasem pomodoro

W tym artykule pokażemy, jak wykorzystać moc Techniki Pomodoro, aby chronić swój czas i usprawnić pracę.

Czym jest Technika Pomodoro?

Technika Pomodoro została opracowana w późnych latach 80. przez Francesco Cirillo. Nazwa pochodzi od pomidorowego kształtu kuchennego timera, którego Cirillo używał jako student do odmierzania czasu swojej pracy. Metoda opiera się na podziale czasu pracy na okresy skupienia (zwykle 25 minut), przeplatane krótkimi przerwami (5 minut). Po wykonaniu czterech takich cykli zaleca się dłuższą przerwę (15-30 minut).

Jak stosować technikę Pomodoro?

 1. Wybierz zadanie: Na początku wybierz zadanie lub serię zadań, nad którymi chcesz pracować.
 2. Ustaw timer: Ustaw timer na 25 minut i zacznij pracować nad wybranym zadaniem, starając się utrzymać pełne skupienie.
 3. Krótka przerwa: Po upływie 25 minut zrób 5-minutową przerwę. To czas na krótki odpoczynek – możesz na przykład rozprostować nogi, napić się wody czy zrobić kilka ćwiczeń rozciągających.
 4. Powtórz cykl: Po przerwie wróć do pracy, ustawiając timer na kolejne 25 minut. Po wykonaniu czterech takich cykli zrób dłuższą przerwę.
 5. Dłuższa przerwa: Po czterech cyklach pracy zaleca się zrobienie dłuższej przerwy (15-30 minut), która pomoże zregenerować siły i utrzymać wysoką efektywność przez resztę dnia.

 

Dostosowanie techniki Pomodoro do indywidualnych potrzeb

Chociaż klasyczna wersja techniki Pomodoro zakłada używanie 25-minutowych segmentów pracy, nic nie stoi na przeszkodzie, by dostosować tę metodę do indywidualnych potrzeb i specyfiki wykonywanej pracy. W przypadku zadań wymagających dłuższego nieprzerwanego skupienia, jak np. analiza skomplikowanych danych rynkowych czy dłuższe spotkania z klientami, czas pracy można wydłużyć do 50 minut, po których następowałaby 10-minutowa przerwa. Ważne, aby każda osoba dostosowała długość segmentów pracy i przerw do swojego rytmu pracy, typu zadań oraz indywidualnych preferencji.

Technika Pomodoro a praca handlowca

Praca handlowca jest wyjątkowo wymagająca ze względu na potrzebę ciągłego balansowania między różnymi zadaniami, takimi jak spotkania z klientami, przygotowywanie ofert, analiza rynku czy dbanie o relacje biznesowe. Technika Pomodoro może znacząco poprawić efektywność w tym zawodzie, umożliwiając lepsze zarządzanie czasem i zadaniami. Przykładowo, handlowiec może wykorzystać segmenty Pomodoro do skupienia się na konkretnych zadaniach, takich jak przygotowanie prezentacji dla klienta, bez rozpraszania uwagi na inne obowiązki. Krótkie przerwy między segmentami mogą służyć na przykład na krótką konsultację z zespołem lub szybkie odpisanie na pilne maile, co pozwala na utrzymanie ciągłości pracy bez nadmiernego stresu.

Poznaj swój typ osobowości za pomocą testu Briggs Meyer (MBTI), który pomoże Ci zrozumieć kim jesteś i jaka praca do Ciebie pasuje! 

technika pomodoro w sprzedaży

Dlaczego technika Pomodoro jest skuteczna?

Zastosowanie techniki Pomodoro przynosi szereg korzyści, które mają bezpośredni wpływ na poprawę efektywności pracy i ogólnego samopoczucia. Regularne przerwy zapobiegają zmęczeniu i przeciążeniu, co pozwala na utrzymanie wysokiej koncentracji przez dłuższy czas. Podział pracy na krótkie segmenty pomaga w lepszym zarządzaniu czasem, a także w redukcji poziomu stresu.

Korzyści ze stosowania techniki Pomodoro 

Istnieje wiele strategii i technik, które mają na celu, pomóc nam efektywniej zarządzać czasem i zadaniami. Ostatecznym celem jest nie tylko zwiększenie wydajności, ale również osiągnięcie potencjalnych awansów. Jedną z tych technik jest technika Pomodoro. Oferuje ona szereg korzyści, które, w połączeniu z naszym zaangażowaniem, mogą posłużyć jako klucz do osiągnięcia sukcesu zawodowego.

Czy technika Pomodoro jest odpowiedzią na Twoje poszukiwania efektywności i sukcesu? Przekonajmy się, jakie korzyści może przynieść.

 • Zwiększenie produktywności

Praca w 25-minutowych blokach pozwala na maksymalizację skupienia przy minimalizacji zmęczenia. Krótkie, intensywne okresy pracy zapobiegają rozpraszaniu uwagi, co pozwala na szybsze i efektywniejsze wykonywanie zadań.

 • Lepsze zarządzanie czasem

Technika Pomodoro pomaga w lepszym planowaniu dnia pracy poprzez podział zadań na krótkie, zarządzalne segmenty. Dzięki temu łatwiej jest ocenić, ile czasu rzeczywiście potrzeba na wykonanie określonych zadań.

 • Redukcja stresu

Regularne przerwy w pracy zmniejszają poziom stresu, ponieważ organizm nie jest ciągle w stanie wysokiego napięcia. Dzięki temu praca staje się mniej obciążająca psychicznie, a ryzyko wypalenia zawodowego maleje.

 • Zachowanie wysokiej jakości pracy

Skoncentrowanie się na jednym zadaniu przez 25 minut sprzyja utrzymaniu wysokiej jakości pracy. Bez ciągłego przełączania się między zadaniami, można dokładniej skupić się na szczegółach i produkować lepsze wyniki.

 • Lepsza samodyscyplina

Regularne stosowanie techniki Pomodoro wymaga dyscypliny, ale jednocześnie ją buduje. Utrzymywanie rygoru czasowego pomaga w wyrobieniu nawyku skupionej pracy i odpoczynku, co przekłada się na inne obszary życia.

 • Zwiększenie satysfakcji  z pracy

Szybsze kończenie zadań i efektywniejsze zarządzanie czasem prowadzi do zwiększenia ogólnego zadowolenia z pracy. Realizacja postawionych celów w efektywny sposób może znacząco podnieść motywację i satysfakcję zawodową.

 • Elastyczność i możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb

Choć standardowy cykl Pomodoro wynosi 25 minut pracy i 5 minut przerwy, technika ta jest na tyle elastyczna, że można ją dostosować do własnych potrzeb i preferencji. Dla zadań wymagających dłuższego skupienia, możliwe jest wydłużenie czasu pracy, co pozwala na większą personalizację metody.

zwiększenie produktywnosci w sprzedaży dzieki technice pomodoro

Stosowanie techniki Pomodoro może przynieść znaczące korzyści w zarządzaniu codziennymi zadaniami, nie tylko zawodowymi, ale również osobistymi. Kluczem do sukcesu jest konsekwencja i dostosowanie metody do własnych potrzeb i stylu pracy.

Szukasz miejsca gdzie mógłbyś rozwinąć swoją karierę? Zastanawiasz się jak przygotować się do rozmowy o pracę? Zajrzyj na naszego bloga gdzie znajdziesz wiele cennych wskazówek dotyczących rozwoju osobistego! 

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak wygląda praca w Columbus Elite, koniecznie odwiedź nas na Facebooku! 🙂