Przejdź do treści
Blog.

MBTI — test osobowości Myers-Briggs

Jednym z testów osobowości, z którego wiele osób korzysta podczas odkrywania swoich możliwości kariery, jest test Myers-Briggs znany jako MBTI. To znana technika pozwalająca na lepsze zrozumienie swojej osobowości, w tym sposobu postrzegania świata i procesu podejmowania decyzji. Poznanie 16 typów osobowości prawdopodobnie może również pomóc ci zrozumieć ludzi, z którymi pracujesz.

Znajomość osobowości MBTI można wykorzystać do oceny pracowników i zrozumienia ich indywidualnych wzorców i sposobów pracy. Z pewnością pomaga to stworzyć najskuteczniejsze zespoły, promować najlepszych pracowników, jak i oferować wsparcie tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne. Możesz łatwo wykorzystać te informacje do oceny kultury firmy czy zaangażowania pracowników. 

Dowiedz się, jak określić swój typ osobowości Myers-Briggs i w jaki sposób może on wpływać na Twoje preferencje, mocne i słabe strony w miejscu pracy.

Co to jest test osobowości MBTI?

Wskaźnik typu osobowości Myers-Briggs ma na celu określenie typu osobowości, mocnych stron i preferencji danej osoby. Kwestionariusz został opracowany w latach 60. przez Isabel Myers i jej matkę Katherine Briggs w na podstawie ich pracy z teorią typów osobowości Carla Junga. Obecnie kwestionariusz MBTI jest jednym z najczęściej używanych narzędzi psychologicznych na świecie.

Pomagając zrozumieć siebie, Myers i Briggs wierzyły, że ludziom będzie łatwiej wybrać zawody, które najlepiej pasują do ich typów osobowości, i dzięki temu prowadzić satysfakcjonujące życie. 

Jakie są typy osobowości MBTI ?

Każdy typ osobowości  składa się z kilku przeciwstawnych podstawowych cech: 

  1. (E) Ekstrawersja lub Introwersja (I) 
  2. (S) Wyczuwanie lub Intuicja (N)
  3. (T) Myślenie lub uczucie (F) 
  4. (J) Osądzanie lub postrzeganie (P)

ESTJ: Wykonawca 

Asertywny i zorientowany na celu, ma swoje zasady i skłonność do przejmowania kontroli. To osoba, która jest skupiona na uzyskiwaniu wyników w możliwie najbardziej efektywny sposób. Ma jasne standardy i przywiązują dużą wagę do tradycji i zasad. Takie osoby mogą być postrzegane jako sztywne, uparte lub apodyktyczne, ponieważ są stanowcze w realizacji swoich celów. Jednak zwykle przodują we wdrażaniu planów w życie, ponieważ są pracowite, pewne siebie i niezawodne.

ENTJ: Dowódca

Jest liderem i jednym z najrzadziej spotykanych typów osobowości. Otwarty i pewny siebie, jest świetny w planowaniu i organizowaniu projektów. To ktoś, kto potrafi podejmować trudne decyzje i popychać swój zespół do przodu w jasnym kierunku. 

ESFJ: Doradca

Jest doradcą otaczających go osób i jest zawsze pod ręką, aby pomóc w swoich kręgach społecznych i poza nimi. Motywuje do działania, zapewniając pozytywną energię i źródło siły, z której inni mogą korzystać, aby osiągnąć swoja szczytową wydajność.

ENFJ: Protagonista 

To osoba o silnym umyśle i dążeniu do celu, która może zainspirować i dostarczyć pomysłów do projektów i inicjatyw. Doskonale radzą sobie w coachingu i rolach kierowniczych, często inspirując innych do działania.

ISTJ: Logistyk

To najczęstszy typ osobowości MBTI. Reprezentuje osoby rozwiązujące zagadki, które wolą własną przestrzeń do rozwiązywania problemów. Są świetnymi myślicielami, wykorzystującymi racjonalność, aby osiągnąć właściwy wynik, niezależnie od tego, czy chodzi o pracę z liczbami, czy podejmowanie obiektywnych decyzji dla dobra grupy. 

ISFJ: Obrońca 

Myśli bardziej o innych niż o sobie. Osoby o tym typie osobowości są poważne, logiczne i pracowite. Są również współczujące, sumienne i powściągliwe. Doskonale dotrzymują terminów. 

INTJ: Architekt 

To rzadki typ osobowości, który potrafi wprowadzać innowacje dzięki głęboko oryginalnej myśli. Kładą nacisk na logikę i fakty, a nie na emocje i mogą być postrzegani jako perfekcjoniści. Architekci, najlepiej pozostawieni samym sobie – mogą mieć trudności z efektywną współpracą w zespole. 

INFJ: Rzecznik

Jest równie rzadkim typem osobowości i stanowi bezpośredni kontrast z architektem. Są głęboko empatyczni i chętni do pokazania innym właściwego sposobu działania na rzecz lepszego świata. Są zmotywowani i zdolni do tworzenia i realizowania misji i podstawowych wartości firmy. 

ESTP: Przedsiębiorca

Nigdy nie cofa się przed wyzwaniem ani nie unika okazji. Przedsiębiorca typ osobowości, to osoba która z uporem rozwiązuje problem po problemie. Z pewnością można można na niej polegać. Ponadto, dobrze radzi sobie w bardzo stresującym środowisku. Pokonuje przeciwności losu i może wnieść dobrą energię do zespołu. 

ESFP: Animator

Ci ludzie wydają się być towarzyscy, przyjaźni i impulsywni, czerpiąc energię od innych ludzi. Uwielbiają być w centrum uwagi i lubią pracować z innymi w nowych środowiskach. Są przede wszystkim spontaniczni i skupieni na chwili obecnej. Istotnie lubią uczyć się poprzez praktyczne doświadczenia z innymi ludźmi.

ENTP: Dyskutant

Uwielbia rozkładać problemy na części składowe i wykorzystywać racjonalne argumenty, aby dojść do najbardziej logicznego wniosku. Osoby o tym typie osobowości można opisać jako innowacyjne, szczere i pełne życia. Są zorientowane na pomysły i bardziej skupiają się na przyszłości niż na teraźniejszości. Lubią wchodzić w interakcje z wieloma różnymi ludźmi i uwielbiają angażować się z innymi w debaty. Zwykle łatwo się z nimi dogadać, ale czasami mogą być kłótliwi. Są świetnymi rozmówcami i dobrymi przedsiębiorcami.

ENFP: Działacz

Jest zaangażowana w podejmowanie głównych inicjatyw i wprowadzanie w życie niebanalnych pomysłów. To ludzie, którzy wprowadzają rewolucję w branżach i wnoszą świeżą energię do miejsca pracy — opowiadają się za zdrową równowagą między życiem zawodowym a prywatnym i są skłonni do głębokiej refleksji. 

ISTP: Wirtuoz 

Osoby o tym typie osobowości są nieustraszone i niezależne. Uwielbiają przygodę, nowe doświadczenia i podejmowanie ryzyka. Są zorientowani na wyniki, działają szybko, aby znaleźć wykonalne rozwiązania i zrozumieć przyczynę praktycznych problemów.

ISFP: Poszukiwacz Przygód 

Jest najlepszym twórcą. Takie osoby nie są typem osobowości, który się dostosowuje, więc typowa praca biurowa 9-17 nie jest w ich stylu. Jednak we właściwym środowisku z pewnością mogą napędzać innowacje lub wyznaczać kreatywny kierunek projektowi. 

INTP: Myśliciel

Jest podobny do logistyka (ISTJ) z nazwy, ale nie z natury. Osoby o tym typie osobowości są przede wszystkim opisywane jako ciche, opanowane i analityczne. Są bardzo skoncentrowani na tym, jak działają rzeczy i rozwiązywaniu problemów. Bardziej interesują ich idee i koncepcje teoretyczne niż interakcje społeczne.

INFP: Pośrednik

To osoby o dobrym sercu, które swoją pracą chcą służyć wyższemu celowi. Ich ciepła energia może oddziaływać na otaczających ich ludzi, a także pomagają wnieść współczucie i empatię do miejsca pracy. Jeśli czują, że praca, którą wykonują, jest ich powołaniem, każdego dnia dadzą z siebie 110% i staną się jednym z Twoich najbardziej lojalnych pracowników. 

Osobowości MBTI – na czym polega test? 

Respondenci odpowiadają na serię prostych pytań dotyczących ich uczuć i preferencji, ostatecznie dopasowując się do jednego z 16 typów osobowości. Każdy z tych typów jest oznaczony czterema literami, zaczynając od E lub I (ekstrawertyk/introwertyk), następnie S lub N (wrażliwość/intuicja), T lub F (myślenie/uczucie), a na końcu J lub P. (osąd/postrzeganie). Każdy typ ma również deskryptor, np. „analityk”, aby dodatkowo scharakteryzować typ osobowości w działaniu.

Szukasz pracy? Wiele firm prosi kandydatów o ujawnienie ich typów osobowości podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dzięki temu mogą stwierdzić, czy dana osoba będzie dobrze współpracować z innymi członkami zespołu i pasować do kultury firmy. Dlatego warto wiedzieć na czym polega test osobowości Myer Briggs i móc z łatwością opowiedzieć o sobie podczas spotkania z rekruterem. 

Jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko handlowca? Koniecznie przeczytaj naszego bloga z poradami!

Celem testu osobowości MBTI jest umożliwienie respondentom dalszego odkrywania i rozumienia ich własnych usposobień, w tym ich upodobań, antypatii, mocnych i słabych stron, możliwych preferencji zawodowych i kompatybilności z innymi ludźmi. Żaden typ osobowości nie jest „najlepszy” ani „lepszy” od innego. To nie jest narzędzie przeznaczone do wyszukiwania dysfunkcji lub nieprawidłowości. Zamiast tego, jego celem jest po prostu pomóc ci dowiedzieć się więcej o sobie. 

Jak wykorzystać znajomość typów osobowości Myers-Briggs? 

Czy kiedykolwiek rozejrzałeś się po swoich kolegach i dostrzegłeś różnorodność stylów, energii i osobowości? Sposoby, w jakie każdy z nas radzi sobie z presją, przywództwem czy krytyką różnią się w zależności od osoby. Zrozumienie, w jaki sposób twoi koledzy myślą i przetwarzają informacje, może znacznie ułatwić wam współpracę.

Test osobowości Myers-Briggs może być świetnym narzędziem do lepszego poznania swoich pracowników. MBTI jest również niezwykle przydatnym sposobem na sprawdzenie, jak członkowie zespołu są z natury różni i jak można skuteczniej ze sobą współpracować. To sposób na zwiększenie produktywności ludzi, ich zaangażowania i ogólnej satysfakcji z wykonywanej  pracy. 

Zrozumienie typów osobowości MBTI pomaga przydzielać pracownikom odpowiednie role i przydzielać każdemu zadania, które pasują do jego mocnych stron. Możesz także ułatwić głębsze relacje między członkami zespołu i łatwiej zintegrować nowych pracowników.

Główne korzyści z testu osobowości Myers Briggs w miejscu pracy

  • Poprawia komunikację — Nasz typ osobowości bezpośrednio wpływa na nasz styl komunikacji. A komunikacja jest niezbędna do wszelkiego rodzaju skutecznej wymiany informacji. Niektórzy ludzie potrzebują wszystkich szczegółów, podczas gdy inni są zainteresowani tylko wypunktowaną listą faktów.
  • Eliminuje konflikty – 90% konfliktów wynika z nieporozumień.
  • Podkreśla mocne strony pracowników — Podkreślenie zalet każdego członka zespołu pozwala osadzać właściwe osoby we właściwych rolach w celu jak najskuteczniejszego zarządzania.

Chociaż test Myers-Briggs jest ceniony w rożnych środowiskach pracy, nie jest to jedyny sposób, który może poprawić dynamikę zespołu. Aby uzyskać więcej porad i inspiracji do prowadzenia zespołu sprzedażowego (i nie tylko!) , zapoznaj się z innymi artykułami na naszym blogu 🙂

Podobał Ci się artykuł? Obserwuj nas na Facebooku