Przejdź do treści
Blog.
dobrostan psychiczny

Dlaczego dobrostan psychiczny jest ważny?

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad jakością Twojego życia? Czy jest w nim wystarczająca ilość szczęścia? Po dłuższym zastanowieniu może okazać się, że jednoznaczna odpowiedź na tak postawione pytania, do łatwych należeć nie będzie. Z artykułu dowiesz się, czym jest dobrostan psychiczny i dlaczego ludziom szczęśliwym żyje i pracuje się lepiej. Zachęcamy do lektury!

Czym jest dobrostan psychiczny?

Termin dobrostan psychiczny (well-being) został stworzony w 1948 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i zakładał, że jest to „stan pełnego fizycznego, psychicznego i społecznego dobrostanu, a nie tylko brak choroby lub kalectwa.”

Przez lata naukowcy stworzyli wiele teorii i koncepcji opisujących to, czym jest dobrostan psychiczny. Ogólnie rzecz ujmując, omawiane zagadnienie często występuje z pojęciami takimi jak: szczęście, jakości życia oraz zadowolenie z życia. Korelacja wspomnianych czynników pozwoli odkryć, w jakiej kondycji jest nasz dobrostan psychiczny. Ocena własnego życia w sposób obiektywny może być problematyczna. Jednak warto spojrzeć na nie oczami obserwatora, robiąc krótkie podsumowanie dotychczasowych doświadczeń i emocji z nimi związanych. Aby odkryć, jaki jest nasz dobrostan psychiczny, powinniśmy przeanalizować poniższe czynniki:

 • samoakceptacja
 • rozwój osobisty
 • cel w życiu
 • panowanie nad otoczeniem
 • autonomia 
 • pozytywne relacje z innymi

Czynniki określające dobrostan psychiczny

Poniżej znajdziesz szczegółowy opis wymienionych czynników. Zapoznaj się z nim wnikliwie, aby dowiedzieć się, jak zadbać o dobrostan psychiczny.

Ważnym aspektem dobrostanu psychicznego jest posiadanie celu w życiu. Osoby, które mają jasno określone cele i dążą do ich osiągnięcia, często odczuwają większą satysfakcję oraz poczucie spełnienia. Cel w życiu może być różny dla każdego człowieka. Jedni koncentrują się na realizacji marzeń zawodowych, budowaniu trwałych relacji lub rozwijaniu swoich pasji.

Kolejnym ważnym elementem jest panowanie nad otoczeniem. Chodzi tutaj o zdolność radzenia sobie ze stresem oraz sytuacjami trudnymi. Osoba mająca umiejętność kontrolowania swojej reakcji na różne sytuacje ma większe szanse na zachowanie równowagi emocjonalnej i dobrego samopoczucia.

Autonomia to również istotny czynnik wpływający na zdrowie psychiczne. Oznacza ona swobodę podejmowania decyzji i kształtowania życia według własnych wartości i przekonań. Czując się niezależnym i odpowiedzialnym za swoje wybory, człowiek może doświadczać większej satysfakcji i spełnienia.

Ostatnim aspektem jest utrzymywanie pozytywnych relacji z innymi ludźmi. Bliskie więzi społeczne, wsparcie emocjonalne oraz akceptacja ze strony innych osób mają ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia i dobrostanu psychicznego. Działanie razem z innymi, dzielenie się radościami i problemami sprawia, że czujemy się bardziej otoczeni wsparciem i zrozumieniem.

Co ważne, na różnym etapie życia wyniki badań będą różniły się od siebie. To nie jest tak, że wynik analizy jest niezmienny. Nasz nastrój, emocje i doświadczenia ciągle ewoluują i zmieniają się, co bezpośrednio ma wpływ na tytułowe zagadnienie. Dlatego wskaźnik dobrostanu psychicznego również będzie zależny od naszej aktualnej sytuacji życiowej. Dobrostan psychiczny jest trudnym do zdefiniowania pojęciem, ale można go opisać jako stan równowagi emocjonalnej i satysfakcji z życia.

Gdy już wiesz, czym jest dobrostan psychiczny, łatwiej będzie Ci realizować założenia tej koncepcji. To tylko kwestia czasu, gdy, zaczniesz widzieć życie w pozytywnych barwach.

Jakość życia elementem dobrostanu

Jak już wspomnieliśmy, ocena własnego dobrostanu możemy być problematyczna. Do usystematyzowania tego zagadnienia niezbędne jest zapoznanie się ze składowymi określającymi jakość życia. A są to:

 • Elementy obiektywne
  • Sytuacja mieszkaniowa; materialna, dostęp do opieki zdrowotnej, wykształcenie, średnia długość życia, zdrowie, status materialny, warunki życia człowieka, dostępność do zasobów, status zawodowy
 • Elementy subiektywne
  • pozytywny stan psychiczny, subiektywna ocena różnych obszarów życia, doznania przyjemności, zadowolenie z życia, uogólnione poczucie szczęścia, poczucie bezpieczeństwa, poczucie kompetencji 

dobrostan psychiczny

Główną różnicą pomiędzy subiektywnym a obiektywnym poczuciem jakości życia jest to, że elementy obiektywne odnoszą się do zewnętrznych warunków i wskaźników, takich jak status materialny czy dostęp do opieki zdrowotnej. Natomiast elementy subiektywne dotyczą wewnętrznych odczuć i ocen, takich jak poczucie szczęścia czy zadowolenie z życia.

Podsumowując, dobrostan psychiczny to stan równowagi emocjonalnej i satysfakcji z życia. Wpływają na niego różne czynniki jak cel w życiu, panowanie nad otoczeniem, autonomia oraz pozytywne relacje z innymi ludźmi. Ważne jest również rozumienie składowych jakości życia, zarówno tych obiektywnych, jak i subiektywnych, które wpływają na nasze odczucie szczęścia i satysfakcji.

Jak zadbać o dobrostan psychiczny?

Utrzymywanie dobrostanu psychicznego jest ważne. Dzięki niemu cieszysz się lepszym nastrojem, mamy motywację i chęć do działania. Jak sprawić, by cieszyć się dobrym zdrowiem psychicznym? Wystarczy pozbyć się wszystkich negatywnych emocji, a także wyeliminować zamartwianie się. Poniżej znajdziesz kilka innych porad dotyczących tego, jak zadbać o dobrostan psychiczny.

 • Optymizm realnie przekłada się na dobrostan psychiczny. Pozytywne myślnie jest potrzebne do tego, by być szczęśliwym. Nie bez znaczenia jest również dbanie o swoje ciało poprzez regularną aktywność fizyczną oraz zdrową dietę. Ruch i odpowiednie odżywianie się mają duże znaczenie dla równowagi psychicznej.
 • Kolejnym aspektem, który warto uwzględnić, jest odpoczynek i relaksacja. Wszyscy potrzebujemy czasu na regenerację i wyciszenie się. Możesz wypróbować różnych metod relaksacyjnych, takich jak medytacja, joga czy nawet krótki spacer.
 • Wsparcie społeczne także ma ogromny wpływ na nasz dobrostan psychiczny. Dbaj o utrzymanie pozytywnych relacji z rodziną, przyjaciółmi i bliskimi osobami. Dziel się z nimi swoimi uczuciami, obawami lub radościami – to może przynieść ulgę i wsparcie emocjonalne. Często takim miejscem wsparcia jest miejsce zatrudnienia. Osoby, które lubią swój team i wykonują swoje obowiązki z zaangażowaniem, czerpią z życia więcej radości niż wszyscy, którzy wykonują pracę z czystej konieczności. 
 • Nie zapominaj również o samorozwoju i spełnianiu swoich pasji. Znajdź coś, co sprawia Ci radość i daje poczucie spełnienia. Może to być nauka nowej umiejętności, realizowanie hobby lub rozwijanie swojej kariery. Polecamy zwłaszcza ostatni przykład. Budowanie drogi po sukces jest niezwykle pasjonujące i daje mnóstwo satysfakcji. Oczywiście, każdy może mieć własny pomysł na to, jak zadbać o dobrostan psychiczny. 🙂 

  Podsumowując, zadbanie o dobrostan psychiczny wymaga uwagi zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i emocjonalnej. Samodzielna analiza własnego życia oraz skupienie na samoakceptacji, rozwoju osobistym, celach życiowych, panowaniu nad otoczeniem i pozytywnych relacjach z innymi mogą pomóc w osiągnięciu harmonii psychicznej.

Well-being w pracy

Well-being w pracy sprawia, że powierzone obowiązki realizujemy z przyjemnością, a w samym miejscu pracy stawiamy się bez grymasu na twarzy. Jeśli masz wrażenie, że Twoje środowisko pracy nie pozwala Ci mieć dobrego samopoczucia, może warto w Twojej organizacji poruszyć ważny temat pt.: czym jest dobrostan psychiczny?

dobrostan psychiczny

 • 5 sposobów na well-being w pracy:
 • Po pierwsze, zadbaj o równowagę między pracą a życiem prywatnym.
 • Pracuj efektywnie i skoncentruj się na tym, co musisz zrobić w ciągu dnia, ale pamiętaj również o czasie dla siebie i swoich bliskich.
 • Kolejnym aspektem jest komunikacja i współpraca z innymi osobami w miejscu pracy. Budowanie pozytywnych relacji z kolegami i przełożonymi może przynieść wiele korzyści zarówno dla naszego dobrostanu psychicznego, jak i wydajności w pracy.
 • Ważne jest również dbanie o zdrowe nawyki podczas pracy. Regularne przerwy od ekranu komputera czy fizycznej aktywności mogą pomóc zachować koncentrację i energię przez cały dzień.
 • Nie zapomnij także o rozwoju zawodowym. Stawiaj sobie cele, ucz się nowych umiejętności i bierz udział w szkoleniach czy konferencjach branżowych. To wszystko może przyczynić się do większej satysfakcji z wykonywanej pracy. 

By zadbać o swój dobry stan psychiczny w miejscu pracy, warto skupić się na równowadze między pracą a życiem prywatnym, budowaniem pozytywnych relacji, dbaniem o zdrowe nawyki oraz rozwijaniem swojej kariery zawodowej. To wszystko może przyczynić się do większego zadowolenia i satysfakcji ze swojej pracy.

W Columbus Elite troszczymy się o to, by każdy cieszył się wysokim poziomem dobrostanu psychicznego. Dajemy szansę na rozwój osobisty poprzez precyzyjnie określoną ścieżkę karierę. Wiemy, jak ważne jest budowanie pozytywnych relacji w zespołach, dlatego cyklicznie organizujemy okazje do spotkań i wymiany doświadczeń.