Przejdź do treści
Blog.

Zielone kołnierzyki – praca w branży OZE

Branża odnawialnych źródeł energii rozwija się w zawrotnym tempie. Nic dziwnego, że określenie zielone kołnierzyki, wpisało się na dobre do słownika OZE i z powodzeniem określa grupę osób zajmujących się zawodowo energią czerpaną z natury.

Co rusz słychać o usprawnianiu znanych już technologii i wprowadzaniu nowości na rynek. Nad tymi wszystkimi innowacjami pracuje sztab wykwalifikowanych ludzi, którzy zdobywają nowe umiejętności, by optymalizować procesy i zapewnić bezpieczeństwo Klientom, oferując najlepszej jakości produkty. 

Czym są zielone kołnierzyki?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto poznać genezę owych kołnierzyków. W Stanach Zjednoczonych w połowie XX wieku zaczęły funkcjonować pojęcia białych i niebieskich kołnierzyków (white collars oraz blue collars). Pomagało ono w ujęciu socjologicznym i społecznym kategoryzować ludzi pod względem zawodu. Tak więc, do białych kołnierzyków należały osoby, które pracowały w biurach, w prywatnych firmach. Stanowiły one klasę wyższą, ze względu na rzadkie kompetencje. Z kolei do kołnierzyków niebieskich należały osoby pracujące fizycznie czy na produkcji. Z czasem paleta barw kołnierzyków zaczęła się rozszerzać. Dziś już mamy co najmniej 10 barw porządkujących życie zawodowe. A w niniejszym tekście można zapoznać się z charakterystyką koloru zielonego na rynku pracy (green collars).

Na miano zielonych kołnierzyków zasługują osoby pracujące w branży, np. odnawialnych źródłach energii czy wykonujące prace termomodernizacyjne. Jest to pojęcie obejmujące swoim zakresem zarówno osoby rozwijające technologie (np. inżynierowie), jak i osoby dostarczające tę technologię do domów i przedsiębiorstw (np. doradcy handlowi). Mówiąc ogólniej, wszystkie osoby, które pracują w firmach dostarczających czy korzystających z zielonej energii, należą do green collars

Ile zarabia przedstawiciel handlowy? Dowiedz się jakie są najlepiej płatne zawody w branży OZE.

zielone kołnierzyki

Można zastanowić się, dlaczego w ogóle powstało takie określenie jak zielone kołnierzyki. Jest to związane z tym, że obecnie kładziony jest bardzo duży nacisk na działania proekologiczne. Powstaje coraz więcej profesji, które mają na celu poprawę stanu środowiska. Przedstawiciele zielonych miejsc pracy mają umiejętności, ale też nawyki, które zdecydowanie wyróżniają je na tle wszystkich innych specjalizacji. To właśnie tym osobom troska o środowisko leży najbardziej na sercu. To one mają nawyk wyłączania światła, gdy opuszczają pokój albo segregacji śmieci. Od takich prostych czynności zaczynają się wielkie rzeczy! Oprócz cech, które prawdopodobnie wynieśli z domu, wszystkie te osoby posiadają zespół umiejętności nabytych na różnych szkoleniach, kursach czy podczas edukacji ponadgimnazjalnej. 

Zielone miejsca pracy to m.in.:

  1. zmiany prawne oddziałujące na środowisko
  2. oczyszczanie wody
  3. produkcja, montaż i sprzedaż paneli fotowoltaicznych
  4. produkcja zdrowej żywności
  5. elektromobilność

i wiele innych 🙂

Szacuje się, że w ciągu najbliższych lat powstanie ponad 300 tysięcy etatów związanych z pracą na rzecz środowiska. Polski system edukacyjny również rozszerza swoją ofertę o profile i kierunki związane z ochroną środowiska. Jest to sygnał, że zachodzą ważne zmiany w świadomości Polaków i jest potrzeba, by edukować młode pokolenie w tym zakresie. Jak podają różne raporty, w ciągu kilku lat będą rozwijać się proekologiczne startupy, które swoją innowacyjnością, będą w stanie skutecznie obniżyć polski ślad węglowy. Przedsiębiorcy będą świadomie i rozważnie prowadzić swoje przedsiębiorstwa, bo na etapie edukacji w liceum czy technikum zdobyli wiedzę, którą po czasie mogą wykorzystać w praktyce.

Unia Europejska a zielone miejsca pracy

Zielony Ład wprowadzony przez Unię Europejską zakładający, że do 2050 roku emisja gazów cieplarnianych netto osiągnie zerowy poziom, swoimi działaniami wpływa na wiele obszarów życia. Nie tylko przemysł, transport czy rolnictwo odczują zmiany. Europejczycy również zauważą zmiany, w dostępie i rodzaju oferowanej pracy. Powstaną zupełnie nowe stanowiska, a dotychczasowe zostaną dostosowane do panujących nowych warunków. Taka polityka proekologiczna jest krokiem ku neutralności klimatycznej i jest potrzebna, by zrealizować cele na najbliższe dziesięciolecia.

Włodarze Unii Europejskiej wyodrębnili kilka obszarów, w których najliczniej pojawiają się przedstawiciele green collars, są to: rolnictwo, budownictwo oraz energetyka. Te branże najczęściej oferują zielone miejsca pracy, a przy tym konsekwentnie dbają o rozwój pracowników. Podnoszenie kwalifikacji jest ważne, po to, by nadążyć za pędzącą gospodarką. To ważne, by pracownicy mieli zawsze dostęp do informacji branżowych, ponieważ na co dzień w pracy wykorzystują różne normy, dane, czy przepisy, które pomagają realizować obowiązki.

Praca w odnawialnych źródłach energii

Odnawialne źródła energii dają wielkie pole do popisu dla specjalistów z różnymi kwalifikacjami. Branża się rozwija, stwarzając możliwości i miejsce dla wielu osób, które poszukują ciekawej ścieżki zawodowej. Praca jako przedstawiciel handlowy w Columbus Elite właśnie realizuje wszystkie założenia green collars. Wykonując swoje zadania, możesz bezpośrednio przyczynić się do poprawy jakości środowiska. Co ważne, zielone miejsca pracy mają za zadanie troszczyć się o neutralność klimatyczną. Więc jeśli chcesz działać na rzecz poprawy jakości powietrza, a także odnieść duży sukces zawodowy dołącz do naszej organizacji.

Szukasz pracy jako handlowiec w Warszawie? Sprawdź ogłoszenia!

praca w fotowoltaice

Zielone kołnierzyki na rynku pracy

Wybór miejsca pracy jest ważną decyzją, która będzie kształtowała Twoją świadomość i nawyki. Dobrze, jeśli w pracy będziesz mógł funkcjonować w zgodzie z samym sobą i swobodnie dbać o środowisko. W nowoczesnych firmach, stawiających na otwartość i zmniejszanie śladu węglowego będziesz miał ułatwione zadanie. Możesz być pewny, że takie miejsca zadbają o odpowiednie zużycie energii, będzie wystarczająca ilość koszy do segregowania śmieci, a także, ilość plastiku zostanie zredukowana do minimum. W takim środowisku będziesz czuć się dobrze, a Twoja motywacja do wykonania powierzonych zadań będzie naprawdę wysoka!

Gwarantujemy, że wśród współpracowników odnajdziesz pokrewne dusze, które tak jak Ty, chcą żyć w zgodzie z naturą i działać na rzecz środowiska. Jest to dodatkowy atut zielonego miejsca pracy, ponieważ zrzesza osobowości, które mają wspólne zainteresowania. Razem możecie wiele osiągnąć, realizując ciekawe projekty. Gdy macie wspólny cel, praca jest zdecydowanie przyjemniejsza, a czas szybciej płynie.

Obecny rynek pracy jest na tyle otwarty i elastyczny, że z łatwością można zaleźć pracę dopasowaną do Twoich potrzeb, umiejętności czy stylu życia. Wystarczy tylko znać swoje mocne strony i mieć chęć do rozwijania swoich zainteresowań. Jeśli chcesz sprawdzić się w branży odnawialnych źródeł energii jako sprzedawca, aplikuj. Dołączając do naszej organizacji, połączysz przyjemne (dbanie o środowisko) z pożytecznym (wysoka pensja, rozwój osobisty).

Odwiedź nas na Facebook’u 🙂