Przejdź do treści
Blog.
elektromobilność

Elektromobilność – dynamiczny wzrost popularności

Według danych PSPA pod koniec grudnia 2021 roku w Polsce było zarejestrowane łącznie 38 001 osobowych oraz 1657 użytkowych samochodów z napędem elektrycznym. Ich liczba zwiększyła się o 93% więcej niż w analogicznym okresie 2020 r. Listopad okazał się rekordowym miesiącem pod względem rozwoju polskiej eletromobilności. 

Elektromobilność w Polsce nabiera tempa

Według danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych i Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego na koniec listopada aż 49 proc. tych aut (17 tys. 145 sztuk) stanowiły pojazdy w pełni elektryczne (BEV). Pozostałe 51 proc. (18 tys. 77 sztuk) to hybrydy typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles).

Do elektromobilności przekonuje się coraz więcej Polaków. Bez wątpienia jej rozwój jest dla Polski wielką szansą. Niesie ze sobą wiele wyzwań i przeszkód – jak każda rewolucyjna zmiana. 

Z najnowszej edycji Barometru Nowej Mobilności wynika, że:

  • W ciągu 5 lat zainteresowanie Dieslem spadło aż o 22,2%
  • 32,3% Polaków realnie rozważa zakup samochodu elektrycznego
  • 40% Polaków przekonanych jest o pozytywnym wpływie pojazdów elektrycznych na klimat i środowisko 
  • Dotacja z programu NFOŚiGW „Mój Elektryk” pozwala na zwiększenie szansy na zakup samochodu elektrycznego

Dynamiczny rozwój rynku aut elektrycznych wpływa na stale rosnąca liczbę punktów ładowania i związanej z nimi infrastruktury. Ten aspekt bez wątpienia jest jednym z najbardziej istotnych czynników wpływających na decyzję o zakupie elektrycznego samochodu. Ponadto powoli możemy zaobserwować stopniowe wyrównywanie cen pojazdów spalinowych i zeroemisyjnych.

Elektromobilność to szansa na czysty transport

Na rozwój elektromobilności w Polsce z pewnością wpływają rekordowe ceny paliw ale również rosnąca świadomość ekologiczna. Transport odpowiada za ponad 30% bezpośredniej emisji dwutlenku węgla do atmosfery. To właśnie samochody osobowe są największym, wynoszącym ponad 60% źródłem zanieczyszczeń CO2 pochodzącym z transportu drogowego w Europie. Udział energii elektrycznej z OZE rośnie i będzie rosnąć w coraz szybszym tempie. W związku z tym ekoenergetyczne rozwiązania dla domów takie jak pompy ciepła, magazyny energii, fotowoltaika czy samochody elektryczne będą cieszyć się coraz większą popularnością. 

Zeroemisyjny transport w połączeniu z fotowoltaiką to recepta na ograniczenie smogu w Polsce. Na 100 europejskich miast o największym zanieczyszczeniu powietrza aż 29 z nich jest w Polsce. Rocznie w Polsce liczba przedwczesnych zgonów związanych z zanieczyszczeniem powietrze to ponad 50 tys. osób.

Mój Prąd 4.0 a elektromobilność

Znanym programem wspierającym elektromobilność w Polsce jest Mój Elektryk. Jego celem jest uniknięcie emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez dofinansowanie przedsięwzięć, które polegają na obniżeniu zużycia paliw emisyjnych w transporcie poprzez ułatwienie zakupu/leasingu pojazdów zeroemisyjnych 

Według zapowiedzi dotacje z programu Mój Prąd 4.0 mają przewidywać także dofinansowanie do prywatnych punktów ładowania samochodów elektrycznych. Czwarta edycja programu NFOŚiGW na wystartować jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Priorytetem rządowego programu jest wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym. 

Więcej o Mój Prąd 4.0 można przeczytać na naszym blogu. 

Zalety samochodów elektrycznych 

Samochód z napędem elektrycznym daje wiele korzyści. Silniki elektryczne coraz częściej wykorzystują energię z OZE i nie generują toksycznych związków do atmosfery. Takie samochody  są także proste w obsłudze i cechują się niższą awaryjnością. Silnik elektryczny to  większa wydajność, która przewyższa ten spalinowy. 

Właściciele samochodów z napędem elektrycznym mają możliwość: 

  • Jazdy po buspasach
  • Darmowego parkowania w centrach miast 
  • Mogą cieszyć się niskimi kosztami eksploatacji 
  • Są zwolnieni z akcyzy

Warto także zaznaczyć, że w ciągu zaledwie 4 lat średni zasięg samochodów elektrycznych dostępnych na polskim rynku zwiększył się o 162 km. W związku z tym ich eksploracja staje się coraz bardziej praktyczna i komfortowa. Szczególnie dla właścicieli którzy dodatkowo posiadają instalację fotowoltaiczną.  

Warta uwagi jest nowa oferta która pojawiła się na rynku elektromobilności. Columbus Energy oraz Arval Service Lease Polska przygotowali dla klientów usługę polegająca na długoterminowym wynajmie elektrycznego samochodu, ładowaniu go z własnego punktu ładowania oraz montażu PV. 

Fotowoltaika w połączeniu z samochodem elektrycznym to duet idealny. Jeżeli dołożyć do tego ładowarkę w najniższej na rynku cenie mamy perfekcyjnie dopasowane trio.

Columbus Elite i ekotransformacja

Misją naszej Spółki od zawsze jest troska o planetę. Chcemy aby zieloną energią mógł cieszyć się każdy, przyczyniając się do zmian na rzecz środowiska. Nasi Doradcy Energetyczni każdego dnia pomagają setkom Klientów zdobyć niezależność i bezpieczeństwo energetyczne. Wierzymy, że rozwój OZE i elektromobilności oraz zaangażowanie każdego z nas nadaje tempa ekotransformacji!

Chcesz stać się częścią naszego zespołu? Uzupełnij formularz kontaktowy i zostań Ekspertem OZE w Columbus Elite. 

Zapraszamy naszego facebooka