Przejdź do treści
Blog.

Zielona energia w Polsce – korzyści

Zielona energia w Polsce bije rekordy popularności. To sposób na zaoszczędzenie gotówki, niezależność i bezpieczeństwo energetyczne. Społeczeństwo sukcesywnie zwiększa swoją wiedzę na temat zalet energii czerpanej ze słońca oraz innych OZE.

Polacy chętnie decydują się na montaż fotowoltaiki by uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii. Jakie inne zalety przynoszą odnawialne źródła energii? Zapraszamy do lektury!

Zielona energia

Na samym początku warto wyjaśnić, czym jest zielona energia w Polsce. To potoczna nazwa dla odnawialnych źródeł energii (OZE), czyli takich, których nie zabraknie, mimo że cały czas z nich korzystamy. Mowa o wietrze, słońcu, czy wodzie. Człowiek nauczył się, w sposób nieszkodzący środowisku, korzystać z darów natury. Przetwarzamy OZE na energię i wykorzystujemy ją, np. do zasilania sprzętów elektrycznych. Jest dedykowana wszystkim, którzy mają wolne fundusze i chcą działać na rzecz poprawy stanu natury, czyli, np.: osobom prywatnym, właścicielom firm lub władzom gmin czy miast. Więcej na ten temat przeczytasz na naszym blogu

Jeśli chcesz przeczytać więcej na temat energii geotermalnej, kliknij tutaj.

Zielona energia w Polsce

W Polsce najczęściej wytwarzamy zieloną energię z wiatru (wiatraki), słońca (fotowoltaika) i z gleby (pompy ciepła). Pierwsze dwa źródła energii są dostępne na terenie całego kraju, natomiast ostatni przykład występuje tylko w niektórych rejonach Polski. W 2022 roku byliśmy świadkami licznych zmian legislacyjnych w branży OZE. Mimo szeregu wyzwań Polacy nie byli zniechęceni i w konsekwencji, licznie przybywało gospodarstw domowych, które były niezależne energetycznie. Już sama wyprodukowana moc z OZE świadczy o dynamice rozwoju tej branży. W okresie styczeń – listopad 2022 roku wytworzyliśmy 31 tys. GWh prądu, co w zestawieniu do analogicznego okresu w 2021 roku stanowi 125% wzrost. 

Zdecydowanym liderem w tworzeniu zielonej energii jest niezmiennie fotowoltaika, która czerpie ze słońca (53,4%). W następnej kolejności chętnie korzystamy z energii wiatrowej (36,4%). Najrzadziej korzystamy energii powstającej z wody, biomasy i biogazu. Łącznie, wszystkie te źródła stanowią ok. 10% zielonej energii w Polsce. 

Krajowe cele na 2030 rok

Na stronie rządowej można poznać szereg ekologicznych celów, które sukcesywnie realizujemy od 2019 roku. Założenia są zaplanowane na lata 2021-2030, zgodnie z wytycznymi nałożonymi na Polskę przez Unię Europejską. 

  • Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 7%
  • 21-23% udziału OZE w miksie energetycznym
  • Mniejsze o 56-60% zapotrzebowania na węgiel w produkcji energii elektrycznej

Takie działania mają pomóc w zrealizowaniu unijnego celu na 2050 rok. Unijni włodarze zakładają, że do tego czasu osiągniemy neutralność klimatyczną. Czym jest neutralność klimatyczna? To znalezienie balansu pomiędzy emisją gazów cieplarnianych (dwutlenek węgla, metan i podtlenek azotu), a ich pochłanianiem przez wodę, gleby czy lasy.

W marcu 2023 roku zwiększono unijny cel określający udział odnawialnych źródeł energii do 2030 roku w miksie energetycznym w UE. Przed zmianami cel wynosił 32%, aktualnie sięga 42,5% energii elektrycznej z OZE. Wyznaczone cele, są jednocześnie korzyściami dla społeczeństwa. Mniej gazów cieplarnianych oznacza zmniejszenie śladu węglowego. A to przyniesie: czystsze powietrze, mniejsze zapotrzebowanie na węgiel, poprawę klimatu. Jest to także dobra wizualizacja tego, że nikt inny, tylko człowiek, ma wpływ na stan środowiska.

Więcej można przeczytać, klikając tu.

Odnawialne źródła energii na arenie międzynarodowej

Spośród wszystkich krajów europejskich, możemy pochwalić się największym tempem wzrostu, jeśli chodzi o procentowy montaż instalacji fotowoltaicznych w kraju (ponad 60%). To naprawdę dobry wynik. Był on możliwy do osiągnięcia, dzięki licznym dofinansowaniom dla firm oraz dla osób fizycznych.

W ciągu ostatnich kilku lat polska branża odnawialnych źródeł energii włączyła najwyższy bieg, jeśli chodzi o rozwój. Zajmujemy drugie miejsce w Europie pod względem tempa przyrostu mocy uzyskiwanej z OZE. Wyprzedzają nas jedynie Niemcy. Dzięki tak dobrym wynikom okazuje się, że przy odpowiedniej motywacji, jesteśmy w stanie w krótkim czasie wykonać potężną pracę na rzecz środowiska. Jako Polacy jesteśmy przedstawieni na arenie międzynarodowej jako ci, którzy aktywnie działają w branży OZE i chcemy korzystać z dobrodziejstw zielonej energii.

Realne korzyści z odnawialnych źródeł energii

Korzyści dla środowiska

najważniejszą zaletą korzystania z tego rodzaju energii jest to, że minimalizujemy zapotrzebowanie na węgiel. To m.in. przez niego mamy wysoki ślad węglowy, który niszczy naszą planetę poprzez emisję gazów cieplarnianych (metan, dwutlenek węgla, podtlenek azotu). Zielona energia jest dobra, ponieważ powstaje z zasobów natury i jednocześnie nie zanieczyszcza jej. 

Zielona energia a korzyści dla społeczeństwa

branża #OZE to tysiące ludzi, którzy dzięki jej intensywnemu rozwojowi mają pracę. Mowa o licznych firmach, które zatrudniają: doradców handlowych, osoby wykonujące pracę biurową (administracja, prawnicy, marketing), osoby montujące instalacje lub producenci produktów takich jak panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła. Szacuje się, że do 2050 roku zatrudnienie w tej branży może wzrosnąć pięciokrotnie. Na przestrzeni lat branża OZE będzie się przekształcała i jednocześnie będą powstały nowe obszary, które będą wymagały specjalistów z konkretnymi kwalifikacjami. Nic więc dziwnego, że uczelnie i szkoły licealne dostosowują swoją ofertę edukacyjną do zapotrzebowania na rynku pracy.

Korzyści ekonomiczne a zielona energia w Polsce

koszt związany z instalacją produktów ekoenergetycznych jest znaczny, ale jednorazowy. Natomiast późniejsze korzystanie jest praktycznie nieodczuwalne dla portfela. Dodatkowym atutem podłączenia, np. instalacji fotowoltaicznej jest fakt, że część wydanych środków jest zwracana dzięki licznym dofinansowaniom od państwa. Dodatkowo wiele banków oferuje obecnie atrakcyjne oferty kredytowe, więc w prosty sposób można stać się prosumentem i cieszyć się prądem ze słońca.

Korzyści edukacyjne

nie tak dawno, wiele osób miało obojętny stosunek do tematu OZE. Wraz z licznymi kampaniami publikowanymi w przestrzeni publicznej, społeczeństwo zaczęło interesować się tym zagadnieniem. Małymi kroczkami Polacy zauważają pozytywne zmiany, powstałe wskutek troski o środowisko. Coraz chętniej ludzie angażują się w działania na rzecz przyrody, np. segregują śmieci czy korzystają z opakowań wielokrotnego użytku. Troska o naturę może przejawiać się na wiele sposobów, a korzystanie z zielonej energii jest jedną z opcji.

Korzyści w infrastrukturze

Podczas spaceru w parku czy miejskimi dróżkami można zauważyć różne obiekty korzystające z energii słonecznej. Takie drobne przykłady jak ławki z panelami, przy których można naładować telefon lub lampki na placach zabaw zasilane promieniami słonecznymi, eko parkomaty czy podświetlane bilbordy zieloną energią to ukłon w stronę nowoczesnych rozwiązań i dbanie o środowisko. Takie smaczki zwiększają atrakcyjność przestrzeni miejskiej i zachęcają do korzystania z niej.

Zielona energia w gospodarstwie rolnym, dla domów jednorodzinnych i firm

Dużym obszarem OZE stanowią instalacje fotowoltaiczne zainstalowane w prywatnych gospodarstwach domowych, np. na dachach lub na gruncie. Prosumenci decydują się na panele fotowoltaiczne ze względu na realne obniżenie rachunków za prąd. To ważna cecha przynosząca rocznie duże oszczędności. Zwłaszcza gdy część wydanej kwoty na panele czy pompę ciepła jest zwracana z dofinansowania, np. Mój Prąd 5.0.

Firmy często jako swoją misję, wybierają troskę o środowisko. Dlatego starają się podejmować działania proekologiczne, które ograniczają ślad węglowy i dają przykład społeczeństwu, że przy odrobinie dobrej woli, można małymi kroczkami działać w słusznej sprawie. Decyzje o instalowaniu paneli fotowoltaicznych w firmach są powszechnym zjawiskiem. Często decydują się na nie przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją dóbr, ponieważ w takich miejscach zapotrzebowanie na energię jest bardzo wysokie, przez co rachunki za prąd do małych nie należą. Klienci chętniej wybierają produkty od firm, które wyznają takie same zasady i wartości, jak oni. Nic dziwnego, że tak wiele przedsiębiorstw angażuje się w akcje na rzecz środowiska.

Jak jest zielona energia, to podróżowanie jest tańsze

Spaliny aut są obecnie wielkim problem, stwarzającym zagrożenie dla naszego układu oddechowego i ogólnie samopoczucia. Jak podróżować samochodem i nadal być eko? Masz dwa wyjścia. Po pierwsze możesz korzystać z komunikacji miejskiej. W dużych miastach standardem jest to, że flota wyposażona jest w auta napędzane zieloną energią. Jeśli jednak jesteś zwolennikiem przemieszczania się własnym środkiem transportu, polecamy wersję: auto elektryczne + osobista ładowarka do auta zasilana panelami fotowoltaicznymi. Taka konfiguracja daje Ci całkowitą niezależność energetyczną. Omijasz kolejki na stacjach, rachunki za prąd masz na niskim poziomie, brzmi jak marzenie, ale to może być Twoja rzeczywistość! Warto już teraz rozważyć zmianę auta na elektryczne, ponieważ w 2035 roku wejdzie w życie zakaz sprzedaży samochodów spalinowych! Więcej o zakazie wprowadzonym przez Parlament Europejski przeczytasz tutaj.

Jeśli już wiesz, co to jest ta zielona energia, możesz sam zdecydować czy chcesz być bardziej eko, czy nie. Środowisko, w którym żyjemy, daje nam ogrom możliwości. Wystarczy korzystać z jego zasobów racjonalnie, po to, by jak najdłużej cieszyć się pięknymi widokami i świeżym powietrzem.

Zajrzyj na naszego Facebook’a! 🙂