Przejdź do treści
Blog.

Co to jest ślad węglowy?

W przestrzeni publicznej często się słyszy, że ślad węglowy jest za duży, że trzeba zmniejszyć jego ilość. O co chodzi w tym zagadnieniu i jaki ma wpływ na środowisko, postaramy się wyjaśnić w poniższym artykule. Przeczytaj o tym, jak zmniejszyć swój ślad węglowy!

Co to jest ślad węglowy? To suma emisji CO2, jaką ktoś lub coś wywołuje, w sposób bezpośredni lub pośredni. W przypadku każdego z nas, ślad węglowy, który po sobie zostawiamy to koszt, jaki środowisko ponosi w związku z naszym życiem i wyborami konsumenckimi. Jak zmniejszać swój ślad węglowy i zadbać o środowisko? Jak chronić środowisko przed negatywnym wpływem, jaki na nie mamy?

Czym jest ślad węglowy?

Jest to pokazanie na konkretnych liczbach, ile wynosi emisja gazów cieplarnianych danego przedsiębiorstwa bądź też każdej dowolnej osoby. Mówiąc ogólniej, ślad węglowy pokazuje, w jakim stopniu przyczyniamy się do zanieczyszczania środowiska, w którym żyjemy. Zmniejszenie emisji spowoduje poprawę klimatu i być może będzie to działanie na rzecz zapobiegnięciu globalnemu ociepleniu, które na naszą niekorzyść, postępuje.

Średnio, na jednego Polaka suma wszystkich gazów cieplarnianych to 8,5 tony na rok. Według Global Carbon Atlas jesteśmy dosyć wysoko w skali świata, bo na 40 miejscu. Dla porównania ślad węglowy mieszkańca Francji, Hiszpanii, Grecji, Portugalii czy Chin wynosi od 5 do 7 ton na osobę, Afryki subsaharyjskiej zaledwie 1-2 tony, natomiast statystyczny mieszkaniec USA, Kanady czy Australii emituje znacznie więcej, nawet 18 ton na osobę. Istnieje wiele możliwości zmniejszenia swojego śladu węglowego. Poniżej przedstawimy kilka z nich.

Z czego składa się ślad węglowy?

Na ślad węglowy składają się szkodliwe substancje, takie jak: dwutlenek węgla, metan, podtlenek azotu oraz inne gazy cieplarniane. Aby obliczyć ślad węglowy, niezbędne są szczegółowe dane, np. w jaki sposób ogrzewamy dom, czy nasz sprzęt elektroniczny jest energooszczędny, a nawet to ile razy w ciągu dnia bierzemy kąpiel. Każdy może sprawdzić, jak jego aktywność w społeczeństwie, przyczynia się do (miejmy nadzieję) redukcji śladu węglowego, za pomocą specjalnego kalkulatora, o którym piszemy poniżej.

Przedsiębiorstwa, wprowadzają zmiany na rzecz klimatu

Wiele firm z własnej woli, w swoim statucie, ma zapis o tym, że chcą działać w zgodzie z naturą i dlatego podejmują mnóstwo inicjatyw na rzecz środowiska. W oczach Klientów takie działanie jest jak najbardziej na plus, więc prześcigają się w tym, kto jest bardziej „eko”.

  • Standardem jest to, że w przestrzeni biurowej firmy zachęcają pracowników do segregowania śmieci. 
  • Właściciele firm starają się edukować swoich Pracowników na temat rosnącej potrzeby życia w zgodzie z naturą. Warto zaznaczyć, że każda zmiana powinna być dobrowolna, przymus może dać jedynie skutek odwrotny od pożądanego. Małymi kroczkami, można zdziałać więcej, niż od początku stawiać sobie wygórowane cele.
  • Firmy zmniejszą ilość drukowanych dokumentów. Obecnie większość biurokracji firmowej można przygotować za pośrednictwem elektronicznego obiegu. To wielkie usprawnienie, ale także oszczędność czasu i pieniędzy.
  • W sytuacjach, gdy jednak trzeba coś ważnego wydrukować, firmy decydują się na zakup ryz papieru z recyklingu. Mowa o tak zwanym papierze szarym, który zdecydowanie obniża produkcję gazów cieplarnianych.
  • Miarodajnym czynnikiem obniżającym ślad węglowy firmy jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Takie działanie nie tylko jest dobre dla środowiska, ale też skutecznie obniża rachunki za prąd. Co w przypadku, np. przedsiębiorstwa opierającego się o produkcję dóbr, jest na wagę złota.
  • Coraz więcej firm decyduje się na wyposażenie flotę w samochody elektryczne. Jest to ekologiczne rozwiązanie, zmniejszające ilość zanieczyszczeń w środowisku.

Czy obliczanie śladu węglowego jest obowiązkowe?

Obecnie nie ma obowiązku narzuconego przedsiębiorstwom, by informowały instytucje państwowe, o danych dotyczących wytwarzania przez nie gazów cieplarnianych. Jednak możliwe, że w niedalekiej przyszłości taka sytuacja stanie się faktem. Wówczas firmy, będą zmuszone do podejmowania racjonalnych działań, by nie przekraczać norm narzuconych, np. przez Unię Europejską i nie przyczyniać się do produkcji śladu węglowego.

Jak zmniejszyć swój ślad węglowy?

Wielkie przedsiębiorstwa produkują towary dla nas, czyli konsumentów. To my wybieramy produkty i podnosimy popyt na nie. Wybieraj świadomie, działaj proekologicznie. Postaraj się wprowadzić takie zmiany do swojego życia, nie są one spektakularne. Po prostu podejmuj racjonalne decyzje zakupowe, mowa o:

Kupuj produkty od lokalnych przedsiębiorców

Jak kupować odpowiedzialnie? Zakupy w dużym hipermarkecie są wygodne, ale mało ekologiczne. Każdy z produktów na półkach dużych sklepów przejechał daleką drogę i wyemitował znaczne ilości co2, zanim trafił do twojego koszyka. Czy eko zakupy są możliwe? Owszem! Warto wybrać się do osiedlowego sklepiku, na targ czy miejscowy ryneczek handlowy. Dzięki temu Twoje zakupy nie tylko będą eko, wesprzesz dzięki temu lokalny handel i małych przedsiębiorców!

Jedz owoce i warzywa w ich sezonie. Do produkcji truskawek zimą włożono mnóstwo chemii, a nie serca

W przypadku diety nie chodzi tylko o zmniejszenie ilości spożywanego mięsa czy przejście na dietę roślinną. Należy zwracać uwagę na to skąd pochodzi produkt, warto kupować lokalnie. Coraz więcej osób odchodzi od kupowania w wielkich supermarketach i chętniej odwiedza małe targowiska, gdzie kupuje od lokalnych sprzedawców. W ten sposób wspieramy rozwój lokalnych małych przedsiębiorstw i minimalizujemy ślad węglowy! Kupując lokalnie kupujemy zdrowiej, mamy pewność, że produkty pochodzą ze sprawdzonego miejsca i są zdrowsze niż te, które przyjechały setki kilometrów, żeby znaleźć się na sklepowych półkach.

Zamień auto na komunikację miejską, a najlepiej na rower

Warto zastanowić się nad tym ile i czym podróżujemy. Aby nasz wybór był ekologiczny warto postawić na niskoemisyjne środki transportu. W przypadku krótkich odcinków, takich jak droga do pracy czy na zakupy warto wybrać komunikację publiczną lub rower. W przypadku dalekich podróży wybierz pociąg. Podróż samolotem lub statkiem można zrównoważyć doliczając do biletu kwotę wyrównawczą za emisję CO2.

Postaw na OZE!

Wymiana żarówek na energooszczędne, oszczędzanie energii – wydaje się, że w przypadku jednostki to nieznaczna zmiana, ale w perspektywie globalnej ma realny wpływ! Dobrym pomysłem na oszczędzanie energii jest również termomodernizacja budynku, dzięki temu ciepło nie będzie uciekało i budynku nie będzie trzeba nadmiernie dogrzewać. Inwestycja w fotowoltaikę czy pompę ciepła zwiększy efektywność energetyczną budynku, zminimalizuje rachunki i jest to ekologiczne rozwiązanie. Odnawialne źródła energii to znakomity i coraz bardziej popularny wybór.

Co to jest zielona energia? Dowiedz się czytając naszego bloga, na którym znajdziesz wiele ekologicznych ciekawostek. 

Tyle na początek wystarczy, by zapotrzebowanie na użycie węgla do produkcji, np. żywności było mniejsze. Dla Ciebie to mała zmiana, a środowisko na tym ogromnie zyska. Jeśli nadal potrzebujesz informacji na temat tego, jak zmniejszyć swój ślad węglowy zapraszamy do lektury tekstu o ekonawykach. Dowiesz się z niego, jakie są inne metody ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. 

Fundacja Carbon Footprint działa na rzecz klimatu

Temat śladu węglowego jest szczególnie bliski fundacji Carbon Footprint. Na stronie internetowej fundacji można wyliczyć swój własny ślad węglowy. 

Kalkulator do obliczenia śladu węglowego

Korzystając ze specjalnie przygotowanego kalkulatora, łatwo jest pozyskać cenne dane o tym, jakie działania powinniśmy podjąć, by poprawić nasze wyniki i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. Kalkulator potrzebuje od Ciebie informacji o stylu życia, spokojnie pozostaniesz anonimowy. 

Ty też możesz przyczynić się do redukcji gazów cieplarnianych. Wystarczy odrobinę chęci, by żyć w zgodzie z środowiskiem naturalnym. Każdemu z nas powinno tak samo mocno zależeć na tym, by podejmować działania na rzecz klimatu. Ślad węglowy powstał w wyniku różnych aktywności ludzkich, jeszcze nie jest za późno, by ograniczyć jego ilość. 

Odwiedź nas oraz Fundację Carbon Footprint na Facebooku!