Przejdź do treści
Blog.

Na czym polega recykling?

Recykling ma kluczowe znaczenie dla zdrowia naszej planety. To znacznie więcej niż tylko zmniejszenie ilości odpadów wysyłanych na wysypiska. Recykling stanowi jeden ze sposobów ochrony środowiska naturalnego. Dlatego warto pamiętać, że pierwszy etap recyklingu zaczyna się od prawidłowej segregacji odpadów w naszych domach. 

Zgodnie z raportem Banku Światowego, każdego roku wytwarza się około 2 mld ton odpadów stałych. W tym artykule skupimy się na tym, czym jest recykling oraz jak możemy przyczynić się do ochrony naszej planety dzięki odpowiedniej segregacji ścięci.

Co to jest recykling?

Każdego dnia produkujemy ogromne ilości odpadów, które lądują na wysypiskach lub zanieczyszczają nasze oceany. Od plastikowych butelek po opakowania żywności — nasza kultura wyrzucania ma negatywny wpływ na środowisko. 

Recykling to proces zbierania materiałów odpadowych, przekształcania ich z powrotem w surowce i przetwarzania w nowe produkty. Recykling oznacza wytwarzanie mniejszej ilości odpadów i zużywanie mniejszej ilości surowców do tworzenia produktów, dlatego jest tak korzystny dla środowiska. 

Prawie wszystko, co widzimy wokół nas, możemy technicznie poddać recyklingowi. Oczywiście materiały poddajemy recyklingowi stosując różne techniki.

Do jakich kontenerów powinniśmy wrzucać poszczególne rodzaje odpadów?

 • zielony – szkło,
 • niebieski – papier,
 • żółty – plastik,
 • czerwony albo pomarańczowy – metale,
 • brązowy – odpady biodegradowalne .

Recykling metali 

Wszystkie gatunki metali nadają się do recyklingu i do ponownego wykorzystania. Ponieważ metale nie tracą jakości podczas recyklingu, możemy je wielokrotnie poddawać przetwarzaniu. Recykling jednej aluminiowej puszki po napoju pozwala zaoszczędzić energię wystarczającą do zasilania telewizora przez około trzy godziny! Jak sam widzisz, warto odpowiednio segregować śmieci, szczególnie metalowe i plastikowe opakowania. Powyżej wypisaliśmy, do jakich pojemników wrzucać odpady podczas ich segregacji. 

Recykling plastiku

Świat generuje 381 milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych rocznie. Uważa się, że ich rozkład może zająć ponad 500 lat. Musimy także pamiętać, że nie każdy rodzaj plastiku nadaje się do recyklingu. Kiedy wysyłamy na wysypisko plastik, nie rozkłada się, ponieważ nie ulega biodegradacji. Dowiedz się, czym jest mikroplastik czytając naszego bloga.

Jak przetwarza się tworzywa sztuczne? 

Przetwarzanie odpadów z tworzyw sztucznych to proces dwuetapowy: 

 1. Sortowanie wykonujemy głównie automatycznie oraz upewniamy się, że wszystkie zanieczyszczenia znajdujące się na opakowaniach zostały usunięte. 
 2. Po posortowaniu i oczyszczeniu tworzywa sztuczne możemy rozdrabniać na płatki lub przetwarzać w stanie stopionym w celu utworzenia granulek, zanim ostatecznie uformujemy z nich nowe produkty.

Więcej na temat plastiku i jego wpływu na środowisko przeczytasz tutaj

Recykling szkła

Odpady szklane pochodzące z gospodarstw domowych można łatwo poddać recyklingowi. Dzięki temu zmniejszamy zużycie nieodnawialnych paliw kopalnych i redukujemy emisję CO2. Szkło powstaje z czterech głównych składników: piasku, sody kalcynowanej, wapienia i innych dodatków do koloru lub specjalnych zabiegów. Wszystkie te surowce wydobujemy, zużywając zasoby naturalne. Ponadto wykorzystujemy energię do wydobycia, produkcji jak i przetwarzania.

Szkło w 100% nadaje się do recyklingu i może być poddawane temu procesowi w nieskończoność, bez utraty jakości materiału. 

Jak poddaje się recyklingowi szkło?

Po zebraniu do ponownego przetworzenia szkło jest:

 1. Mechaniczne sortowane według kolorów, jeśli jest to wymagane
 2. Miażdżone i pozbawione zanieczyszczeń
 3. Mieszane z surowcami w celu zabarwienia i/lub wzmocnienia właściwości w razie potrzeby
 4. Materiał jest topiony w piecu
 5. Formowane do nowych butelek lub słoików.

Szkło z recyklingu może być wykorzystywane do wytwarzania szerokiej gamy produktów codziennego użytku, takich jak nowe butelki i słoiki czy izolacja z wełny szklanej, która wspiera efektywność energetyczną w domach.

Recykling papieru

Przetwarzanie odpadów ma kluczowe znaczenie dla zmniejszenia wpływu na środowisko i zmniejszenia ilości odpadów. Recykling jednej tony papieru może uratować 17 drzew przed wycięciem, dwa metry sześcienne składowisk oraz 4100 kW/h energii elektrycznej!

Pierwszym etapem recyklingu papieru jest zebranie zużytego papieru w celu wysłania go do punktów recyklingu. Papier wrzucamy do osobnego pojemnika do recyklingu, aby trzymać go z dala od innych odpadów — zabrudzony żywnością, tłuszczem lub szkodliwymi chemikaliami, nie może zostać poddany recyklingowi!

Po segregacji i zebraniu do ponownego przetworzenia papier jest:

 1. Rozdrabniany na małe skrawki
 2. Pozbawiany zanieczyszczeń 
 3. Powstała miazga jest umieszczana w zbiorniku z większą ilością chemikaliów i pęcherzyków powietrza. Pomagają one usunąć barwniki i tusze z miazgi, poprawiając czystość i biel materiału.
 4. Podczas tego procesu można również dodawać barwniki, aby uzyskać kolorowy papier. 
 5. Pulpa, która w tym momencie składa się w około 99 procentach z wody na jeden procent włókna, jest następnie przenoszona do maszyny papierniczej. 
 6. Po usunięciu wilgoci miazgę przepuszczamy przez podgrzewane rolki w celu uformowania długich rolek ciągłych arkuszy papieru. 
 7. Rolki papieru wysyłamy do różnych producentów w celu przetworzenia na produkty papierowe.

Ciekawostka: Pierwsze udokumentowane zastosowanie recyklingu datuje się na rok 1031, kiedy Japonia zaczęła ponownie wykorzystywać makulaturę.

Recykling paneli fotowoltaicznych

Doskonale zdajemy sobie sprawę z korzyści, jakie energia słoneczna zapewnia każdemu, kto posiada panele fotowoltaiczne. Czysta, odnawialna energia wspiera lokalne gospodarki, pomaga ograniczyć emisje gazów cieplarnianych i wymaga niewielkiej konserwacji.

Czy panele fotowoltaiczne można poddać recyklingowi? Krótka odpowiedź brzmi: tak. Moduły słoneczne wytwarzamy głównie ze szkła, plastiku i aluminium: czyli trzech materiałów, które możemy masowo poddawać recyklingowi.

Dlaczego recykling jest ważny i jakie korzyści może przynieść środowisku? 

Istnieje wiele powodów, dla których recykling jest tak ważny. Nie tylko może pomóc w zmniejszeniu śladu węglowego, ale także pomaga zmniejszyć potrzebę zbierania surowców, oszczędza energię, zmniejsza emisję gazów cieplarnianych, zapobiega zanieczyszczeniom i nie tylko. Poprawiając nasze nawyki związane z segregacją śmieci, możemy pomóc w utrzymaniu czystości środowiska i ochronie naszych zasobów naturalnych.

Zalety recyklingu:

 • pozytywnie wpływa na środowisko
 • sprzyja ograniczeniu eksploatowania naturalnych zasobów Ziemi
 • korzyści ekonomiczne, obniżenie kosztów pozyskiwania surowców
 • mniejsza ilość odpadów na wysypiskach
 • zmniejszenie zużycia energii

Odwiedź nasz Facebook! 🙂