Przejdź do treści
Blog.
columbus elite

Plastik — czyli dlaczego potrzebujemy #Ekotransformacji 

Stanowi nieodłączną część naszego życia, otacza nas ze wszystkich stron i jest z nami dłużej, niż byśmy tego chcieli. Każdy produkt, który został kiedykolwiek z niego wyprodukowany, istnieje do dziś. Plastik.

Kiedy myślimy o wpływie tworzyw sztucznych na środowisko naturalne, wyobrażamy sobie zaśmiecone lasy, wysypiska śmieci. Słusznie, jednak to nie wszystko.

Czym właściwie jest plastik?

Historia plastiku zaczyna się w 1907 roku, a za jego twórcę uważa się Leo Baekelanda. To tworzywo sztuczne uzyskiwane w większości z ropy naftowej lub gazu ziemnego. W wyniku jego produkcji, jak i utylizacji dochodzi do ogromnej emisji CO2 do atmosfery.

Dlaczego plastik jest tak dużym problemem? Jak podaje WWF w ciągu ostatnich dekad produkcja plastiku wzrosła z 2 do 348 mln rocznie. Nie trzeba dodawać, że plastik produkowany w tak dużej skali stanowi ogromne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Nadmierne wykorzystywanie tworzyw sztucznych prowadzi do zalegania tego rodzaju śmieci w lasach, rzekach i oceanach.

Na fali tworzyw sztucznych — plastik w oceanach

Co roku do oceanów i mórz trafia 8 milionów ton plastikowych odpadów, a na ich powierzchni znajduje się 5 wysp utworzonych z tworzyw sztucznych. Jedna z nich pod względem wielkości dorównuje Francji. 

Plastik w oceanach stwarza także inne problemy. Staje się on najbardziej dominującym ”gatunkiem” w akwenach wodnych. Aktualnie znajduje się obecnie 51 000 000 000 000 drobin tego materiału. Większość organizmów morskich nie jest w stanie odróżnić pożywienia od śmieci, co skutkuje ich śmiercią.

Bałtyk jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz świata. Zamieszkujące go ryby i ptaki nie są jedynymi ofiarami plastikowych odpadów… ofiarą staje się także człowiek.

Columbus Elite na czele ekotransformacji

Problem utylizacji tworzyw sztucznych jest porównywalny do postępującego globalnego ocieplenia. Każdego dnia Columbus Elite walczy dla klimatu, poprzez pracę dla OZE. Staramy się edukować, zmieniać świadomość i nawyki, które pogarszają stan naszego środowiska. Podpisanie Karty Zielonej Transformacji, stało się dla nas jeszcze większą motywacją. 

Parlament Europejski przyjął cel, by do 2025 roku recykling opakowań wynosił 55%. System kaucyjny, opłata za foliowe reklamówki w sklepach, zakaz stosowania jednorazowych sztućców i słomek, to wszystko ma na celu uratowanie nas, przed zatonięciem w oceanie plastiku.

Lipiec miesiącem bez plastiku

Świat bez plastiku nie jest realny, nie mamy co do tego złudzeń. Możemy jednak ograniczać jego użycie w naszym najbliższym otoczeniu. 

Plastik nie będzie taki straszny, jeśli nauczymy się z niego odpowiedzialnie korzystać. Co minutę na świecie sprzedawanych jest ponad milion plastikowych butelek. Właściwe gospodarowanie odpadami jest kluczowym elementem troski o środowisko.

Pamiętajmy, o segregacji śmieci! Nie można przetworzyć towarów, jeśli nie są one odpowiednio posegregowane. Poddane recyklingowi mogą zostać wykorzystane ponownie, co zmniejszy zapotrzebowanie na wytworzenie nowych.

Co możemy robić na co dzień?

Obecnie segregowanie śmieci jest dla większości społeczeństwa normą. Jednak czy zastanawiamy się, co dzieje się z naszymi śmieciami po wrzuceniu do odpowiedniego kosza? Niewielka część zostanie przetworzona, reszta trafi na wysypiska śmieci i do oceanów. Ważne jest to, że plastiku nie można poddać recyklingowi więcej niż jeden raz. Możemy obejść się bez mnóstwa rzeczy jednorazowego użytku. Wiele z nich jest naprawdę bezużytecznych, więc zastanówmy się, czy musimy wchodzić w ich posiadanie.

Wybieraj świadomie

Największe zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne, aż 63%, generuje produkcja opakowań. Kupujmy produkty na wagę lub do własnych pojemników. Gdy sięgamy po sok na sklepowej półce, wybierzmy ten w szklanej butelce. Nie kupujmy tego, czego nie potrzebujemy — przemyślane zakupy, to mniej zmarnowanej żywności i mniej plastiku! 

Wystarczy, że zmienimy swoje codzienne nawyki. Wybierając się na zakupy, zabierzemy ze sobą bawełnianą torbę wielokrotnego użytku, zamiast kupować foliówkę, która zaraz po przekroczeniu progu naszego domu wyląduje w koszu na śmieci.

Ofiarą plastiku stała się nasza planeta i ekosystemy. Nie zapominajmy jednak, że jesteśmy ich częścią, więc skutki zanieczyszczenia środowiska wpłyną także na nasze życia.

Walka z plastikiem to zadanie nie tylko dla rządów i organizacji – odpowiedzialność spoczywa na każdym z nas. Każde działania, które wykonujemy w celu ograniczenia zużycia plastiku, to ważny krok w ochronie środowiska. 

Zajrzyj na nasz profil Facebook’owy  Columbus Elite!