Przejdź do treści
Blog.
Mikroplastik

Mikroplastik – kolejny efekt zanieczyszczeń

Od wielu lat zmagamy się z kolejnymi skutkami zanieczyszczenia środowiska. Coraz częściej możemy się też spotkać z pojęciem „mikroplastik”. Co to jest i jaki wpływ ma na nasze codzienne życie?

Mikroplastik – co to jest?

Mikroplastik to nic innego jak fragmenty tworzyw sztucznych, które nie przekraczają 5 milimetrów. Może on powstawać na kilka sposobów. Jego obecność jest głównie spowodowana rozpadem plastikowych śmieci. Część pochodzi także z niektórych kosmetyków lub ubrań. Od wielu lat podejmowane są publiczne dyskusje na temat zaśmiecenia planety i zagrożenia, jaki ten stan powoduje. Jednak wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy, jakie jeszcze skutki może nieść za sobą nadmiar plastikowych śmieci.

Mikroplastik  jest o tyle bardziej problematyczny, że możemy go znaleźć niemal wszędzie – w tym także w naszym ciele. Według badań holenderskich naukowców na 22 przeanalizowanych próbkach krwi aż w 17 znaleziono cząstki mikroplastiku. Nieznany jest jednak ich realny wpływ na zdrowie człowieka.

Mikroplastik w wodzie i jedzeniu. Gdzie jeszcze?

Jak już wspomnieliśmy, ze względu na zanieczyszczenie środowiska, mikroplastik wodzie stał się już niemal standardem. Nie od dziś słyszymy, że oceany wprost toną w plastiku. Szerzej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Ze względu na niewielkie rozmiary, mikroplastik możemy spotkać nawet w najtrudniej dostępnych miejscach takich jak szczyty trudnodostępnych gór, czy dna mórz i oceanów. Drobinki tworzyw sztucznych przedostają się także do pożywienia zwierząt i ludzi. Najwięcej mikroplastiku możemy znaleźć w wodzie butelkowanej, piwie i powietrzu.

Mikroplastik - co to jest?

Mikroplastik w jedzeniu może wydawać się szczególnym zagrożeniem. Jednak ze względu na jego wszechobecność, nie jesteśmy w stanie wyeliminować z diety wszystkich „zaniczyszczonych” produktów. Możemy za to jasno stwierdzić, że ze wszystkich stron otacza nas plastik. Warto więc zadać sobie czy istnieją sposoby, by się przed nim chronić?

Jak się chronić przed mikro- zanieczyszczeniami?

Gdzie jeszcze możemy znaleźć drobinki plastiku? Należy także pamiętać o mikroplastiku w kosmetykach. Jest on używany np. w produkcji peelingów czy balsamów przeciwsłonecznych. Znaczna część tego typu preparatów trafia do kanalizacji, a stąd dalej do środowiska naturalnego – wody, powietrza i do organizmów zwierząt i ludzi.

Jeżeli więc chcemy chociaż częściowo ograniczyć obecność mikroplastiku, możemy zdecydować się na kontrolowanie składu produktów, których używamy do pielęgnacji. Kolejnym dobrym pomysłem jest też zrezygnowanie z wody butelkowej. Tę możemy zastąpić chociażby dzbankami i butelkami wielokrotnego użytku z wymiennymi filtrami.

Mikroplastik w jedzeniu

Kreuj z nami ekologiczną przyszłość

Funkcjonujemy w dynamicznie zmieniającym się świecie. Zagrożenie, jakie niesie za sobą zanieczyszczenie środowiska naturalne staje się coraz bardziej realne. Z każdym rokiem coraz bardziej odczuwamy skutki na własnej skórze. W Columbus Elite przykładamy szczególną wagę do ekologii – zarówno oferując ekoenergetyczne rozwiązania naszym Klientom, jak i poszerzając wiedzę na temat środowiska naturalnego.

Jeśli zależy Ci na ochronie środowiska i chcesz pracować w dynamicznej i przyszłościowej branży OZE – napisz do nas. Szukamy osób, które chcą dostarczać naszym Klientom zieloną energię i tym samym przyczyniać się do poprawy stanu naszej planety. Jeżeli czujesz, że praca OZE to coś dla Ciebie, dołącz do nas już dziś.

Zapraszamy też na nasze social media – Facebooka i Instagrama!