Przejdź do treści
Blog.

Sprzedaż wymaga działania — więc ruszaj w drogę!

Sprzedaż to działanie. To coś, w czym musisz aktywnie uczestniczyć, aby Twój biznes się rozwijał. Czy praca w sprzedaży jest dla każdego? Ile zarabia przedstawiciel handlowy? Gdzie szukać pracy i co najlepiej sprzedawać? 

Może powiedziano ci, że jesteś urodzonym sprzedawcą. Może szukasz pracy w branży, która daje Ci elastyczność i możliwość decydowania o swojej karierze. A może po prostu szukasz pracy, w której możesz liczyć na duże zarobki? Cokolwiek sprawiło, że zastanawiasz się nad pracą przedstawiciela handlowego, przeczytaj naszego bloga i sprawdź czy naprawdę nadajesz się do kariery w sprzedaży.

Na czym polega praca przedstawiciela handlowego? To nie tylko sprzedaż. 

Przedstawiciel handlowy to osoba, która sprzedaje towary, usługi lub produkty konsumentom, klientom detalicznym lub klientom hurtowym. Sprzedawcy mogą pracować w różnych środowiskach, w tym w handlu detalicznym, technologii, nieruchomościach, OZE, motoryzacji i telekomunikacji. Wokół pracy przedstawiciela handlowego narosło wiele mitów, a sama sprzedaż niesłusznie często ma złą reputację.

Większość dzisiejszych handlowców praktykuje sprzedaż konsultacyjną. Oznacza to, że starają się sprzedawać tylko to, czego potrzebują ich klienci. Poszukują produktów i usług, które rozwiążą problemy klienta. Przedstawiciele handlowi, nie naciskają ani nie okłamują swoich klientów. Zastanawiają się, w jaki sposób mogą uzyskać to, czego chcą — sprzedaż — jednocześnie dając klientowi to, czego chce i potrzebuje. Każdy lubi kupować, szczególnie to, co realnie wpływa na jakość naszego życia. Dobry sprzedawca bada potrzeby klienta, dowiadując się, co tak naprawdę chce kupić osoba, z którą się spotyka. To właśnie sprzedają przedstawiciele handlowi – określoną wartość, rozwiązanie.

Praca jako przedstawiciel handlowy bez doświadczenia – czy każdy może odnieść sukces w sprzedaży?

Faktem jest, że każdy z nas, bez znaczenia na jakim jesteśmy stanowisku, gdzie pracujemy – jest sprzedawcą. To jednak nie oznacza, że każdy może być dobrym przedstawicielem handlowym i budować udaną karierę w tej branży. Przyjrzyjmy się niektórym podstawowym umiejętnościom i cechom osobowości, których potrzebujesz, aby odnieść sukces.

Wytrwałość w zawodzie przedstawiciela handlowego

Wytrwałość jest największym atutem sprzedawcy w obliczu wielu wyzwań, z jakimi będzie się spotykać na co dzień jako przedstawiciel handlowy. Jeśli należysz do osób, które poddają się przy pierwszych oznakach trudności, sprzedaż nie jest dla Ciebie. Musisz mieć świadomość, że nie raz włożysz dużo pracy w transakcje, które ostatecznie nie zostaną pozytywnie zamknięte. Ale jednocześnie musisz pamiętać, że tuż za rogiem pojawia się kolejna okazja!

Umiejętności miękkie a sprzedaż

Cechy takie jak perswazja i konkurencyjność mogą wydawać się najważniejsze, gdy myślimy o pracy jako przedstawiciel handlowy i sukcesie. Jednak odnoszący sukcesy sprzedawca ma również  opanowane umiejętności miękkie, takie jak praca zespołowa, otwartość i skuteczna komunikacja.

Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna na przedstawiciela handlowego? Co to jest scenka sprzedażowa? Odpowiadamy

Aby odnieść sukces jako przedstawiciel handlowy, musisz mieć łatwość w nawiązywaniu kontaktów z ludźmi, aby postawić stopę w drzwiach u klienta, a następnie przedstawić mu swoją ofertę.  Będziesz potrzebować doskonałych umiejętności komunikacyjnych, aby rozpoznać indywidualne cechy i potrzeby swoich klientów. 

Zaangażowanie i aktywność

Bierne oczekiwanie, aż klienci zwrócą się do Ciebie i kupują Twój produkt, jest strategią sprzedaży skazaną na niepowodzenie. Bez względu na to, jak wspaniały jest Twój produkt lub usługa, musisz zachować proaktywność, jeśli chcesz sprzedawać, zarabiać i osiągać sukcesy.

Jaki kod PKD na przedstawiciela handlowego? Sprawdź kody PKD w sprzedaży

Sprzedaż – Praca przedstawiciela handlowego zarobki 

Po pierwsze, możesz mieć pewność, że branża związana ze sprzedażą jest niezwykle ważna. Sprzedaż jest siłą napędową każdej organizacji. Mając to na uwadze, powszechnie wiadomo, że odnoszący sukces przedstawiciele handlowi mogą być dobrze wynagradzani za swoje wyniki. Ile zarabia przedstawiciel handlowy? Potencjał zarobkowy sprzedawcy z pewnością będzie zależał od branży, w której pracuje. 

Co sprzedawać w 2022 roku? Jaka branża oferuje najlepsze prowizje dla przedstawicieli handlowych? OZE to dziś jeden z najszybciej rozwijających się sektorów na rynku europejskim. Zapotrzebowanie na ekoenergetyczne rozwiązania takie jak magazyny energii, pompy ciepła i fotowoltaika ciągle rośnie. Szczególnie w ostatnich miesiącach gdy niezależność energetyczna stała się kluczową kwestią. 

Czy masz to, czego potrzeba do pracy w sprzedaży?

Mamy nadzieję, że ten artykuł pokazał Ci, że praca przedstawiciela handlowego nie polega jedynie na sprzedaży. To zawód, który wymaga wiele umiejętności, a przede wszystkim wytrwałości i chęci rozwoju.

Chcesz sprawdzić swoich sił w największej organizacji sprzedażowej branży OZE w Polsce? W Columbus Elite zapewniamy szkolenia, dzięki którym zdobędziesz niezbędną wiedzę aby móc rozpocząć swoją karierę jako przedstawiciel handlowy.

Sprawdź oferty pracy na pracadlahandlowca.pl