Przejdź do treści
Blog.
czy panele fotowoltaiczne działają w nocy

Czy panele fotowoltaiczne działają w nocy?

Panele fotowoltaiczne podbiły świat w ciągu ostatniej dekady, a ich popularność nie wydaje się zwalniać w najbliższym czasie. Według raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej „Fotowoltaika w Polsce 2022”, liczba wszystkich mocy OZE może osiągnąć pod koniec roku 12 GW. Chociaż panele fotowoltaiczne nie są nowością w Polsce, ich technologia wciąż pozostaje dla wielu tajemnicą. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat paneli fotowoltaicznych? Czy wytwarzają prąd przy pochmurnej pogodzie? Czy panele fotowoltaiczne działają w nocy?

Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej!

Czym są panele fotowoltaiczne?

Zacznijmy od początku. Panele fotowoltaiczne składają się z kilku mniejszych jednostek zwanych ogniwami słonecznymi. Panele fotowoltaiczne absorbują promienie słoneczne, które następnie zamieniane są w energię elektryczną. Ilość wyprodukowanej energii z instalacji fotowoltaicznej zależy między innymi od stopnia nasłonecznienia. 

Na koniec grudnia 2021 roku moc zainstalowana w Polsce wyniosła 7670 MW. To wzrost o 93,6 % w porównaniu z rokiem poprzednim! Coraz częściej możemy spotkać się z panelami fotowoltaicznymi, czy to na dachach czy na gruncie. Rośnie zainteresowanie ekoenergetycznymi rozwiązaniami dla domów, jednak wciąż wiele osób zastanawia się czy fotowoltaika się opłaca. Jak działają panele fotowoltaiczne? Czy fotowoltaika w nocy działa?

 

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Jaka jest zasada działania paneli fotowoltaicznych? Promienie słoneczne padają na panele fotowoltaiczne, które zamieniają je w energię. 

Gdy panele słoneczne zamieniają promienie słoneczne w energię elektryczną, moc jest przesyłana przez falownik. Falownik, lub inaczej inwerter solarny to urządzenie, które wchodzi w skład instalacji PV. Stamtąd prąd jest konwertowany na prąd zmienny dostępny w naszych gniazdkach. Prąd zmienny to energia, z której korzysta większość gospodarstw domowych. 

Wszelka energia wytworzona przez instalację fotowoltaiczną, której nie używasz, jest wysyłana do magazynu energii lub sieci energetycznej. Panele fotowoltaiczne działają najlepiej, gdy na ogniwa pada najwięcej światła. Nasuwa się pytanie: co dzieje się w pochmurny dzień? Czy panele fotowoltaiczne pracują w nocy?

Czy panele fotowoltaiczne pracują przy pochmurnej pogodzie?

Tak, panele słoneczne działają w pochmurne dni — jednak nie tak skutecznie, jak przy słonecznej pogodzie. W pochmurne dni nasza instalacja fotowoltaiczna może wytworzyć mniej swojej normalnej mocy wyjściowej. Fotowoltaika to energia ze słońca. Chociaż panele fotowoltaiczne lepiej działają słoneczne dni, nie oznacza to, że generują najwięcej mocy w upalne, gorące dni. W rzeczywistości wydajność panelu słonecznego zaczyna spadać, jeśli temperatura wzrośnie powyżej 25 stopni Celsjusza.

Czy panele fotowoltaiczne działają w nocy?

Aby wytwarzać energię panele fotowoltaiczne potrzebują światła, najlepiej słonecznego. Chociaż instalacja może generować energię z innych źródeł światła, z latarnii ulicznych czy nawet dzięki światłu księżyca, moc wyjściowa jest bardzo niska. W nocy panele fotowoltaiczne przechodzą w tryb uśpienia, stają się nieaktywne i przestają wytwarzać energię elektryczną.

Panele fotowoltaiczne działające w nocy – to możliwe?

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda opracowali metodę, która pozwala na wyprodukowanie energii z paneli fotowoltaicznych również w nocy. Shanhui Fan z Uniwersytetu Stanford w Kalifornii i jego koledzy zmodyfikowali gotowe ogniwo słoneczne, dodając generator termoelektryczny – urządzenie wytwarzające prądy z różnic temperatur.

„Mamy tendencję do myślenia o słońcu jako ważnym źródle energii odnawialnej. […] Chłód kosmosu jest również niezwykle ważnym źródłem energii odnawialnej” – powiedział Shanhui Fan, główny badacz projektu.

Na czym polega innowacyjność tej technologii? Naukowcy ze Stanford zmodyfikowali dostępne na rynku panele słoneczne, aby generować niewielką ilość energii elektrycznej w nocy, wykorzystując proces znany jako chłodzenie radiacyjne. Jak działa chłodzenie radiacyjne? Polega ono na obniżaniu temperatury danego ciała poniżej temperatury otaczającego go powietrza na skutek intensywnego wypromieniowania ciepła do atmosfery. 

Ile energii mogą wyprodukować panele fotowoltaiczne w nocy?

Jak można przeczytać w opublikowanym przez amerykańskich naukowców badaniu, po skierowaniu na bezchmurne nocne niebo zmodyfikowane ogniwo słoneczne generowało moc wyjściową 50-70 miliwatów na metr kwadratowy. To zaledwie 0,04% mocy wyjściowej zwykłego ogniwa fotowoltaicznego w ciągu dnia jednak wystarczy do zasilania małego urządzenia, takiego jak smartfon lub oświetlenie LED.

Chociaż zmodyfikowane panele generują niewielką ilość energii w porównaniu z wydajnością nowoczesnych paneli fotowoltaicznych działających w ciągu dnia, ta energia może być nadal użyteczna, szczególnie w nocy, kiedy zapotrzebowanie na energię jest znacznie niższe – stwierdzili naukowcy.

Odpowiadając na pytanie – czy panele słoneczne wytwarzają energię w nocy?

Technicznie nie. Panele słoneczne nie wytwarzają energii w nocy. Ogniwa fotowoltaiczne w panelach muszą mieć dostęp do światła słonecznego, aby wytwarzać energię elektryczną. Fotowoltaika działa podczas pochmurnych dni jednak nie w nocy. Rozwój technologii i wydajności ekonergetycznych urządzeń z pewnością będzie postępować i dostarczać nam coraz lepszych rozwiązań.

Posiadając instalację fotowoltaiczną nadal możesz czerpać korzyści z produkcji energii po zachodzie słońca. 

Twój dom, twoja energia. Używaj jej kiedy chcesz!

Dzięki magazynowaniu energii fotowoltaika jest jeszcze bardziej opłacalna. Posiadając magazyn energii masz dostęp do energii przez całą dobę i nie musisz zastanawiać się czy Twoja instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd w nocy. Zamiast wysyłać nadmiar energii elektrycznej do sieci, możesz przechowywać ją dla siebie.

Wybierając fotowoltaikę i magazyn energii możesz uniezależnić się od tradycyjnego dostawcy prądu. Jakie inne korzyści daje magazyn energii? Dowiesz się z naszego bloga

Połączenie fotowoltaiki z magazynem energii zmniejsza zależność od sieci i pozwala na niższe rachunki za prąd. Najpierw zużyjesz energię elektryczną z magazynu, zanim zaczniesz pobierać ją z sieci. 

Magazynowanie energii zapewnia kontrolę nad finansami energetycznymi, spokój i bezpieczeństwo. Właściciele domów również cenią sobie zasilanie awaryjne z magazynu podczas przerw w dostawie prądu. Często sieci energetyczne przestają działać z powodu awarii technicznych. Magazynowanie energii jest najlepszym rozwiązaniem energetycznym do zasilania awaryjnego, nie tylko w nocy. 

fotowoltaika od columbus

Zielona energia – jeszcze więcej korzyści dzięki usłudze Prąd jak Powietrze 2.0

Usługa bilansowania PjP 2.0, dostępna w Columbus umożliwia bezpłatne magazynowanie nadwyżek i odbieranie ich w stosunku 1:1. Kiedy produkcja energii z instalacji fotowoltaicznej nie będzie wystarczająca np. nocą, wysłaną wcześniej energię odbierzesz w 100%. 

Szukasz ofert na fotowoltaikę dla swojego domu? Skontaktuj się z nami! Nasi Doradcy Energetyczni pomogą Ci wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Zyskaj bezpieczeństwo i niezależność jaką gwarantuje Ci zielona energia z OZE!

Columbus Elite to sieć sprzedażowa działająca w branży OZE. Interesuje Cię praca jako przedstawiciel handlowy? Zapraszamy do naszego zespołu. W naszej organizacji nie liczy się zdobyte doświadczenie a zaangażowanie! Pracując z nami masz dostęp do szkoleń i najnowszej technologii. Zapoznaj się z ofertami pracy na pracadlahandlowca.pl

Sprawdź nasz profil na Facebooku!