Blog

Blog

Dowiedz się jak być Eko Ekspertem Sprzedaży!

Zbyt wysokie napięcie w sieci

Zbyt wysokie napięcie w sieci

Zbyt wysokie napięcie w sieci - czyli dlaczego zaburzona zostaje praca inwertera w słoneczne dni? Za oknem coraz cieplejsze dni. Wszyscy z radością obserwujemy, jak promienie słońca padają na nasze instalacje fotowoltaiczne, które produkują jeszcze więcej energii elektrycznej. 

Należy jednak zwrócić uwagę, że tak słoneczne dni mają też swoją ciemniejszą stronę. Na rynku OZE coraz częściej słyszy się o nieprawidłowościach w działaniu instalacji fotowoltaicznych. Jest to związane ze zbyt wysokim napięciem w sieci energetycznej.

Czy Twój falownik w ciągu dnia kilkakrotnie wyłączył się lub spadła jego moc? Wyświetla się na nim komunikat informujący o zbyt wysokim napięciu w sieci? Dlaczego tak się dzieje i co możemy zrobić, aby rozwiązać problem z fotowoltaiką? Już wyjaśniamy!

Zbyt wysokie napięcie w sieci - jaka jest tego przyczyna?

Warto podkreślić, że jest to problem ogólnopolski. Związany w głównej mierze z dużą ilością powstających instalacji fotowoltaicznych oraz problemami z modernizacją infrastruktury sieciowej.

W okresie najintensywniejszej produkcji energii przez instalacje fotowoltaiczne, nadwyżki trafiają do sieci. Jeżeli w danej lokalizacji występuje skumulowana, duża ilość instalacji, które w tym samym czasie do sieci oddają ogromną ilość energii elektrycznej wartość napięcia w sieci podnosi się, co może spowodować, że napięcie na którejś z faz wzrośnie powyżej 253V. Jeżeli zaistnieje taka sytuacja inwerter wyświetli błąd/alarm, obniży swoją moc pracy, bądź wyłączy się. Zarówno spadki produkcji, jak i wyłączenia inwertera mogą być chwilowe, ale jednocześnie powtarzające się. Kiedy parametry w sieci powrócą do normy, inwerter ponownie zacznie pracę. Tu warto podkreślić, że jest to prawidłowe działanie inwertera. Inwerter chwilowo zmniejszając swoją moc lub wyłączając się, działa zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Wszystko to związane jest z kwestiami bezpieczeństwa.

Wyłączenie się inwertera, które jest znaczącym problemem wynikającym ze zbyt wysokiego napięcia w sieci, powoduje spadek produkcji energii do zera. Co to oznacza? Nadwyżki energii nie zostaną wprowadzone do sieci, co więcej nie skorzystamy z produkcji na bieżące zużycie energii elektrycznej.

Dlatego trzeba działać szybko!

Za wysokie napięcie w sieci - co robić?

Pierwszym krokiem, który jak najszybciej należy wykonać, jest zgłoszenie problemu do Zakładu Energetycznego. W sytuacji takiej Zakład Energetyczny zobowiązany jest do podjęcia działań skutkujących szybkim i efektywnym rozwiązaniem problemu. Zakłady Energetyczne świadome są występującego problemu, dlatego oferują realną pomoc.

Podpowiadamy jakie działania może podjąć Zakład Energetyczny, aby rozwiązać problem ze zbyt wysokim napięciem w sieci:

  • zainstalować analizator parametrów sieci – aby zweryfikować i ustalić przyczyny problemu,
  • obniżyć napięcie o kilka volt na najbliższej sieci transformatorowej,
  • wykonać modernizację sieci, co jednak w większości przypadków związane jest z długim czasem oczekiwania na realizację.

Problemy z fotowoltaiką. Czy jestem w stanie uniknąć tego problemu?

Odpowiadamy - tak. Nie zawsze jest to możliwe ze względu na stan sieci energetycznej, jednak działania poboczne w znacznym stopniu mogą wpłynąć na ograniczenie występowania problemu. Najprostszym sposobem, dzięki któremu mamy niewątpliwy wpływ na problem za wysokiego napięcia w sieci jest zwiększenie autokonsumpcji – bieżącego zużycia energii. Automatycznie, zużywając więcej energii w okresie kiedy jej produkcja jest najbardziej intensywna, mniej jej oddajemy do sieci. Warto więc planować działanie urządzeń o dużym zapotrzebowaniu na energię elektryczną chociażby pralki, suszarki czy piekarnika.

Warto również podkreślić, że realnym sposobem wpływającym na zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia problemu zbyt wysokiego napięcia w sieci jest inwestycja w Magazyn Energii. Energia wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną najpierw przeznaczona zostanie na bieżące zużycie, następnie zasili ona „domową elektrownię”, a po jej pełnym naładowaniu nadwyżki będą trafiały do sieci. To rozwiązanie dodatkowo zapewni nam niezależność energetyczną w czasie kiedy instalacja nie będzie produkowała energii. 

Dobrze dobrany magazyn energii pozwoli nam cieszyć się wyprodukowaną przez nas energią przez długie lata i szybko zapomnimy o problemach z fotowoltaiką. 

Śledź nas na Facebooku oraz Twitterze!

Zobacz także

Zobacz także

Metoda Sandlera - najlepsze techniki sprzedaży

System sprzedaży Sandlera, opracowany w 1967 roku przez Davida Sandlera, skupia się na tym, aby przedstawiciele handlowi działali jako doradcy, a nie nachalni sprzedawcy. Jak metoda Sandlera może pomóc Ci osiągać lepsze wyniki?

czytaj dalej
„Ciepłe Mieszkanie” - nowy program dofinansowań

21 lipca ruszył program “Ciepłe Mieszkanie”. Program skierowany jest do właścicieli lokali w budynkach wielorodzinnych, którzy będą mogli starać się o dotację w swoich gminach. Dowiedz się więcej z naszego artykułu!

czytaj dalej
Dzień Długu Ekologicznego - co oznacza?

Stoimy w obliczu kryzysu klimatycznego. Aby uniknąć nieodwracalnych zmian na naszej planecie musimy wspólnie pracować i stawić czoła wyzwaniom społecznym oraz środowiskowym. Dzień Długu Ekologicznego wyznacza datę, w której wykorzystaliśmy wszystkie zasoby naturalne, które Ziemia może odnowić w ciągu całego roku.

czytaj dalej
Energia wiatrowa

W miarę jak stajemy się coraz bardziej świadomi kryzysu klimatycznego, przed którym stoimy, coraz ważniejsza staje się potrzeba znalezienia czystych i odnawialnych źródeł energii, a nie polegania na ograniczonych zasobach naturalnych świata. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest energetyka wiatrowa. W tym artykule przyjrzymy się, czym jest energia wiatrowa oraz jakie są jej zalety i wady.

czytaj dalej
Najlepiej płatne zawody w branży OZE

Paliwa kopalne, takie jak ropa naftowa i gaz, przez długi czas były branżą, która oferowała jedne z najlepiej opłacanych miejsc pracy. Jednak na całym świecie następuje odchodzenie od źródeł konwencjonalnych na rzecz zielonej energii z OZE. Stworzyło to ogromną szansę dla pracowników na przejście na usługi w sektorach odnawialnych.

czytaj dalej
Zarządzanie stresem w pracy

Badania wskazują, że 75% pracowników uważa, że ​​odczuwa stres w pracy. Przyjrzyjmy się, jakie są skutki stresu związanego z pracą i jak sobie z nim radzić. Omówimy również wiele korzyści płynących z odpowiedniego radzenia sobie ze stresem w pracy.

czytaj dalej
Dlaczego sprzedaż to najlepsza pierwsza praca?

Pierwsza praca bez doświadczenia? Dlaczego warto wybrać sprzedaż i czego może nauczyć Cię praca handlowca? Codzienny kontakt z ludźmi. Autonomia i elastyczność. Wysokie prowizje. Istnieje wiele powodów, aby rozpocząć karierę w tej branży! 

czytaj dalej
Jak beton wpływa na temperaturę w miastach?

Upalne temperatury w Europie pogorszył jeden z najczęściej używanych, ale najmniej lubianych wynalazków ludzkości: beton. Jest szkieletem naszych miast będąc podstawowym materiałem niemal każdego bloku mieszkalnego, centrum handlowego, biurowca oraz większości łączących je dróg. Jak betonoza wpływa na fale upałów w miastach?

czytaj dalej
Obiekcje klienta - jak sobie z nimi radzić?

Obiekcje klienta dotyczące ceny są jednym z najczęstszych zarzutów, jakie możesz napotkać podczas sprzedaży. Przeczytaj nasz artykuł o tym, jak radzić sobie z zastrzeżeniami cenowymi klientów.

czytaj dalej
PowerHouse od Columbus - Rozwiązanie na wyłączenia instalacji fotowoltaicznych

Rosnąca ilość prosumentów i nowych mikroinstalacji wpływa na przeciążenie systemu elektroenergetycznego. Columbus zaprezentował PowerHouse, platformę posiadającą Regulator Napięcia, który ma redukować liczbę wyłączeń instalacji fotowoltaicznej nawet o 90%.

czytaj dalej
Sprzedaż konsultacyjna w pracy doradcy handlowego

Praca przedstawiciela handlowego wiąże się z wieloma trudnymi wyzwaniami. Sprzedając produkty z branży OZE wiesz, że Twoi potencjalni klienci docenią oferowany produkt lub usługę i chcesz im to powiedzieć. Ale nachalny sprzedawca zawsze wydaje się bardziej zainteresowany prowizją niż pomaganiem drugiemu człowiekowi. Rozwiązanie? Sprzedaż konsultacyjna!

czytaj dalej
Boom na pompy ciepła

Rok temu masowo instalowaliśmy fotowoltaikę. Teraz przyszedł czas na pompy ciepła! Jak wynika z danych Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, w 2021 roku rynek pomp ciepła w Polsce urósł o 66%, a rynek pomp ciepła do ogrzewania budynków aż o 80%. Do wzrostu zainteresowania tą formą ogrzewania bez wątpienia przyczynił się m.in. rosnące rachunki za gaz.

czytaj dalej
Zobacz więcej
Zobacz także

Zobacz także

Metoda Sandlera - najlepsze techniki sprzedaży

System sprzedaży Sandlera, opracowany w 1967 roku przez Davida Sandlera, skupia się na tym, aby przedstawiciele handlowi działali jako doradcy, a nie nachalni sprzedawcy. Jak metoda Sandlera może pomóc Ci osiągać lepsze wyniki?

czytaj dalej
„Ciepłe Mieszkanie” - nowy program dofinansowań

21 lipca ruszył program “Ciepłe Mieszkanie”. Program skierowany jest do właścicieli lokali w budynkach wielorodzinnych, którzy będą mogli starać się o dotację w swoich gminach. Dowiedz się więcej z naszego artykułu!

czytaj dalej
Dzień Długu Ekologicznego - co oznacza?

Stoimy w obliczu kryzysu klimatycznego. Aby uniknąć nieodwracalnych zmian na naszej planecie musimy wspólnie pracować i stawić czoła wyzwaniom społecznym oraz środowiskowym. Dzień Długu Ekologicznego wyznacza datę, w której wykorzystaliśmy wszystkie zasoby naturalne, które Ziemia może odnowić w ciągu całego roku.

czytaj dalej
Energia wiatrowa

W miarę jak stajemy się coraz bardziej świadomi kryzysu klimatycznego, przed którym stoimy, coraz ważniejsza staje się potrzeba znalezienia czystych i odnawialnych źródeł energii, a nie polegania na ograniczonych zasobach naturalnych świata. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest energetyka wiatrowa. W tym artykule przyjrzymy się, czym jest energia wiatrowa oraz jakie są jej zalety i wady.

czytaj dalej
Najlepiej płatne zawody w branży OZE

Paliwa kopalne, takie jak ropa naftowa i gaz, przez długi czas były branżą, która oferowała jedne z najlepiej opłacanych miejsc pracy. Jednak na całym świecie następuje odchodzenie od źródeł konwencjonalnych na rzecz zielonej energii z OZE. Stworzyło to ogromną szansę dla pracowników na przejście na usługi w sektorach odnawialnych.

czytaj dalej
Zarządzanie stresem w pracy

Badania wskazują, że 75% pracowników uważa, że ​​odczuwa stres w pracy. Przyjrzyjmy się, jakie są skutki stresu związanego z pracą i jak sobie z nim radzić. Omówimy również wiele korzyści płynących z odpowiedniego radzenia sobie ze stresem w pracy.

czytaj dalej
Dlaczego sprzedaż to najlepsza pierwsza praca?

Pierwsza praca bez doświadczenia? Dlaczego warto wybrać sprzedaż i czego może nauczyć Cię praca handlowca? Codzienny kontakt z ludźmi. Autonomia i elastyczność. Wysokie prowizje. Istnieje wiele powodów, aby rozpocząć karierę w tej branży! 

czytaj dalej
Jak beton wpływa na temperaturę w miastach?

Upalne temperatury w Europie pogorszył jeden z najczęściej używanych, ale najmniej lubianych wynalazków ludzkości: beton. Jest szkieletem naszych miast będąc podstawowym materiałem niemal każdego bloku mieszkalnego, centrum handlowego, biurowca oraz większości łączących je dróg. Jak betonoza wpływa na fale upałów w miastach?

czytaj dalej
Obiekcje klienta - jak sobie z nimi radzić?

Obiekcje klienta dotyczące ceny są jednym z najczęstszych zarzutów, jakie możesz napotkać podczas sprzedaży. Przeczytaj nasz artykuł o tym, jak radzić sobie z zastrzeżeniami cenowymi klientów.

czytaj dalej
PowerHouse od Columbus - Rozwiązanie na wyłączenia instalacji fotowoltaicznych

Rosnąca ilość prosumentów i nowych mikroinstalacji wpływa na przeciążenie systemu elektroenergetycznego. Columbus zaprezentował PowerHouse, platformę posiadającą Regulator Napięcia, który ma redukować liczbę wyłączeń instalacji fotowoltaicznej nawet o 90%.

czytaj dalej
Sprzedaż konsultacyjna w pracy doradcy handlowego

Praca przedstawiciela handlowego wiąże się z wieloma trudnymi wyzwaniami. Sprzedając produkty z branży OZE wiesz, że Twoi potencjalni klienci docenią oferowany produkt lub usługę i chcesz im to powiedzieć. Ale nachalny sprzedawca zawsze wydaje się bardziej zainteresowany prowizją niż pomaganiem drugiemu człowiekowi. Rozwiązanie? Sprzedaż konsultacyjna!

czytaj dalej
Boom na pompy ciepła

Rok temu masowo instalowaliśmy fotowoltaikę. Teraz przyszedł czas na pompy ciepła! Jak wynika z danych Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, w 2021 roku rynek pomp ciepła w Polsce urósł o 66%, a rynek pomp ciepła do ogrzewania budynków aż o 80%. Do wzrostu zainteresowania tą formą ogrzewania bez wątpienia przyczynił się m.in. rosnące rachunki za gaz.

czytaj dalej
Dołącz do nas

Dołącz do nas

Pracuj u lidera w branży odnawialnych źródeł energii!

Szukasz nowych wyzwań zawodowych?

Chcesz spróbować swoich sił w prężnie rozwijającej się spółce, która stawia na profesjonalizm i rozwój?

Prześlij swoje CV i sprawdź czy sprawdzisz się w nowej roli!

Szukamy pracowników z całej Polski!

Prowadzimy cykliczne szkolenia, dzięki którym każdy zdobędzie potrzebną wiedzę do pracy jako Doradca Energetyczny. Wszystkiego Cię nauczymy! Czekamy na Twoje CV!

Zobacz co działo się w Columbus Elite: