Przejdź do treści
Blog.

Jak działa falownik fotowoltaiczny?

Na każdą instalację fotowoltaiczną składają się z trzy podstawowe elementy: panele, sieć energetyczna oraz właśnie inwerter, czyli inaczej falownik. Jeśli zastanawiasz się, czym on jest i jakie właściwie ma znaczenie w przypadku instalacji fotowoltaicznej – w tym artykule rozwiejmy wszelkie wątpliwości.

 Spis treści:

 1. Co to jest falownik fotowoltaiczny i jak działa?
 2. Prąd stały a zmienny – czym się różnią?
 3. Co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz falownik?
 4. Rodzaje falowników
 5. Falownik On-Grid i Off-Grid – co wybrać?
 6. Jak przebiega montaż falownika?

 

Co to jest falownik fotowoltaiczny i jak działa?

Falownik, lub inaczej inwerter solarny, to nic innego jak urządzenie, które wchodzi w skład instalacji PV. Jego zadaniem w tym układzie jest zmiana prądu stałego na prąd zmienny, czyli taki, który możemy wykorzystać później w naszym gospodarstwie domowym.

Jego kolejną funkcją jest także kontrola parametrów pracy sieci. Odpowiada za monitorowanie częstotliwości i napięcia, a w razie przekroczenia dopuszczalnych norm odłącza się od sieci. Dzięki pracy falownika mamy także zagwarantowaną optymalizację pracy naszej instalacji fotowoltaicznej.

Jeśli wiemy już, na czym polega praca inwertera, może pojawić się pytanie – czy falownik wyłącza się w nocy? Odpowiedź brzmi tak – gdy w nocy panele fotowoltaiczne nie generują prądu, inwerter samoistnie się wyłącza.

 

Prąd stały a zmienny – czym się różnią?

Jak już wspomnieliśmy, falowniki odpowiadają przede wszystkim za zmianę prądu stałego w zmienny. Jednak, co właściwie kryje się za tymi pojęciami? Prąd stały charakteryzuje się stałym kierunkiem i zwrotem przepływu ładunków elektrycznych w obwodzie. Z kolei w prądzie zmiennym wartość natężenia zmienia się w określonym czasie.

Jak to wygląda w praktyce? Prąd stały znajdziemy np. w zasilaczach do laptopów lub ładowarkach. Z kolei prąd zmienny dzieli się na wiele rodzajów – jednym z nich jest prąd przemienny, wykorzystywany, chociażby przez żarówki.

falownik do fotowoltaiki

Co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz falownik?

Najważniejszą kwestią, którą musimy mieć na względzie, jest fakt, że wiele czynników wpływa na to, jaki falownik do fotowoltaiki powinniśmy wybrać. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tego urządzenia. By mieć pewność, że wybieramy najlepszą opcję spośród dostępnych, skonsultuj się ze specjalistą od instalacji PV.

Na co jednak warto zwrócić uwagę przy wyborze falownika? Sprawdź, czy moc wybranego urządzenia odpowiada mocy modułów fotowoltaicznych. Kolejnym ważnym aspektem jest wybór fazowości, a także dostosowanie inwertera do pracy w instalacji On-Grid i Off-Grid.

Upewnij się też, że wybrany falownik posiada dokumentację techniczną w języku polskim oraz wymagane certyfikaty. Pamiętaj, że wysoka jakość urządzenia przekłada się na wiele lat jego pracy! Warto także zwrócić uwagę na okres gwarancji, która obejmuje wybrane przez nas urządzenie.

Rodzaje falowników

Wśród oferowanych przez producentów falowników, możemy wyróżnić kilka rodzajów tych urządzeń, w zależności od ich przeznaczenia i specyfikacji:

 1. Sposób zasilania:
 • jednofazowe,
 • trójfazowe.
 1. Wielkość oraz sposób podłączenia modułów:
 • mikrofalowniki,
 • stringowe,
 • falowniki centralne.
 1. Budowa falowników:
 • transformatorowe,
 • bezransformatorowe.
 1. Forma współpracy z siecią energetyczną:
 • Off-grid,
 • On-grid,
 • hybrydowe.

Jak widać, wybór odpowiedniego falownika wynika z takich kwestii, jak nasze zapotrzebowanie, sposób zasilania, czy też połączenie z siecią energetyczną.

falownik fotowoltaiczny

Falownik On-Grid i Off-Grid – co wybrać?

Spośród wielu parametrów, którymi wyróżniają się falowniki, powinniśmy zwrócić uwagę na rozróżnienie Off-Grid oraz On-Grid. Off-grid w języku angielskim oznacza „poza siecią”. Jak sama nazwa wskazuje, falowniki tego typu pracują niezależnie od sieci energetycznej, jako że nie są do niej podłączone. Ta cecha wpływa bezpośrednio na ich budowę, ponieważ muszą być one dostosowane do pracy z akumulatorami. Ten rodzaj inwerterów jest szczególnie polecany w miejscach, w których dochodzi do przerw w dostawie prądu.

Z kolei falowniki On-Grid są najbardziej popularnym typem, jako że są uzależnione od sieci energetycznej. Co to oznacza w praktyce? Wszelkie nadwyżki energii zostają przekazane do sieci energetyczne, a w przypadku wystąpienia awarii, dochodzi do automatycznego wyłączenia się falownika.

Jak przebiega montaż falownika?

Gdy już wybierzemy odpowiedni sprzęt do naszego domu, pozostaje jedynie kwestia montażu. Montaż falowników może odbywać się zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Jeśli zdecydujemy się na montaż poza budynkiem, powinniśmy zwrócić uwagę, by miejsce umieszczenia inwertera było zacienione i zadaszone. W ten sposób uchronimy go od niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Jeżeli chodzi o montaż falownika, warto także zwrócić uwagę, by został on ulokowany w miejscu oddalonym od krawędzi wybranej powierzchni. Dobrym pomysłem jest także zamontowanie falownika jak najbliżej paneli fotowoltaicznych,  jednak nie jest to warunkiem koniecznym.

 

Wierzymy, że w tym artykule znajdziesz skondensowaną wiedzę na temat jednego z najistotniejszych elementów instalacji PV. Nawet jeżeli wiesz już, do czego służy falownik, przy wyborze oraz montażu odpowiedniego rodzaju sprzętu, przydatna będzie pomoc specjalisty. Skontaktuj się nami, by uzyskać pomoc Doradcy Energetycznego Columbus Elite.