Przejdź do treści
Blog.
fotowoltaika

Fotowoltaika dla laika – czy myć panele?

Fotowoltaika przez całą swoją żywotność powinny działać bezobsługowo i bezawaryjnie. Czynniki zewnętrzne wpływające na działanie instalacji to zazwyczaj niechciane zabrudzenia: kurz, różnego rodzaju pyły, ptasie odchody. W większości przypadków usuwa je deszcz lub śnieg. Instalacje gruntowe mogą wymagać częstszego czyszczenia z powodu większego narażenia na unoszące się pyły.

Co jednak kiedy po dłuższym czasie zauważamy, że nasza instalacja fotowoltaiczna pokryta jest grubą warstwą kurzu?

Mimo, że panele słoneczne są bardzo wytrzymałe i odporne na różne anomalia pogodowe to ingerencja własna powinna być ograniczona do minimum. Nagromadzony kurz na powierzchni modułu może obniżyć wydajność systemu fotowoltaicznego. Jeżeli chcemy w związku z tym podjąć kroki musimy być ostrożni, gdyż możemy uszkodzić nie tylko powierzchnię modułu, ale również naruszyć kable, które przesyłają wytwarzaną energię do inwertera. 

 

Poniżej napisaliśmy krótką instrukcję czyszczenia instalacji fotowoltaicznej:

  1. panele myjemy rano lub wieczorem, kiedy panele nie są nagrzane
  2. myjemy je zwykłą wodą [tak jak deszcz]
  3. nie używamy żadnych detergentów
  4. nie stosujemy myjek ciśnieniowych
  5. do mycia używamy zwykłego węża ogrodowego bez żadnych końcówek 

 

Pamiętaj, jeżeli stwierdzisz że Twoje panele wymagają czyszczenia zachowaj wszelkie zasady bezpieczeństwa, a powyższe porady powinny pomóc Ci bezpiecznie oczyścić instalację.

W ramach współpracy z Columbus Elite masz zawsze pewność, że w ramach Columbus Care dajemy Ci 15o letnią gwarancję 

 

Interesuje Cię instalacja paneli fotowoltaicznych? Porozmawiaj z naszymi Doradcami Energetycznymi. Precyzyjnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytanie i dobiorą odpowiednią moc paneli, aby uzyskiwana energia zawsze spełniała Twoje oczekiwania! Fotowoltaika to odpowiedź na Twoje potrzeby!

 

Jeśli chcesz nas poznać lepiej, zajrzyj na nasz profil na Facebook’u!