Przejdź do treści
Blog.
zainteresowania w CV

Zainteresowania w CV — jak o nich pisać?

Rekruter poświęca tylko kilka minut na zapoznanie się z CV każdego kandydata. Twoją rolą jest przyciągnięcie jego uwagi właśnie na Twój życiorys. Jakie należy umieścić umiejętności i zainteresowania w CV, by dostać pracę?

W jaki sposób pisać o zainteresowaniach w CV?

Gdy szukamy nowej pracy, ogromną uwagę przykładamy do naszego CV. Zainteresowania to taka część dokumentu, która potrafi sprawić niemało kłopotów. W końcu chcemy pokazać się z jak najlepszej strony i zwiększyć swoje szanse na dostanie pracy. Sekcja zainteresowania i hobby to dobre miejsce na oryginalność i pokazanie siebie od mniej formalnej strony. W ten sposób wzbudzisz ciekawość swoją osobą i może uda Ci się znaleźć wspólny temat pracownikiem HRu.

Nie ma jednej recepty na udane zainteresowania. CV to jedynie podsumowanie Twoich osiągnięć i doświadczenia. Warto jednak zwrócić uwagę właśnie na tę sekcję. Dlaczego? Umiejętności i zainteresowania w CV to świetny sposób, by chociaż w małym stopniu poznać Cię prywatnie. W obecnych czasach coraz większą uwagę zwraca się w pracy na osobowość. To, czy odnajdziesz się w swoim zespole i jaką energię wniesiesz do firmy, można wyczytać właśnie tam. Oczywiście to, jak opiszesz hobby w CV, nie definiuje Cię jako człowieka. Warto jednak wykorzystać ten aspekt — to na pewno zwróci uwagę rekrutera.

Jakie zainteresowania w CV są dobre?

Wiele osób zastanawia się, co napisać w CV. Zainteresowania sprawią najwięcej kłopotu. W końcu to nasza wizytówka — zarówno jako specjalisty w danej dziedzinie, jak i człowieka. Musisz pamiętać, że nie ma dobrych i złych zainteresowań. Ważne jest to, jak je opiszemy i jak potrafimy o nich opowiadać. Z naszego doświadczenia wynika, że kandydata często pytają na rozmowie rekrutacyjnej właśnie o tę sekcję. Dlaczego?

Szczególnie jeśli Twoje hobby pokrywa się w jakiś sposób z wykonywanym zawodem, ciekawe zainteresowania do CV mogą Ci pomóc. Bardzo często w codziennej pracy wykorzystujemy wiedzę, którą zdobyliśmy w inny sposób niż w pracy. Nasze hobby i czas prywatny to doskonały moment na rozwój osobisty i nabywanie nowych umiejętności. Dlatego warto umieszczać w CV informacje o naszych dodatkowych umiejętnościach. Pytanie o zainteresowania przez rekrutera to też świetna okazja, by nieco rozluźnić atmosferę — w końcu te rozmowy są dość stresujące!

Aplikujesz na stanowisko Sprzedawcy i chcesz, by Twoje CV było wartościowe? Zastanów się, co takiego robisz w czasie wolnym, co może Ci się przydać w pracy. Przyszły Pracodawca na pewno to doceni! CV przedstawiciela handlowego nie musi pod tym względem wyróżniać się znacząco od innych zawodów. Najważniejsza jest autentyczność. Warto jednak nawiązać do tych zainteresowań, które pomagają Ci w rozwijaniu swoich kompetencji sprzedażowych. Przykłady?

Może chcesz napisać o oglądaniu zagranicznych seriali, dzięki którym uczysz się języka angielskiego lub hiszpańskiego? Interesujesz się tematyką komunikacji miękkiej i potrafisz odczytać każdą emocję wyrażoną mową ciała? Napisz o tym! Rekruterzy uwielbiają takie smaczki.

 

Zainteresowania — CV idealne nie istnieje?

Trzymając się bezpiecznych i standardowych schematów obniżamy szanse w wyścigu po upragnione stanowisko. Im mniej konkretnie opisujemy nasze zainteresowania, tym słabiej wypadamy w oczach rekrutera. Jeśli pochłaniasz książki jedna po drugiej, napisz: Jestem molem książkowym, uwielbiam twórczość S. Kinga. Dzięki takiemu zabiegowi pokażesz, że nie piszesz pustych frazesów, a przy okazji dajesz impuls do nawiązania rozmowy z osobą rekrutującą Cię. Popuść wodze fantazji i postaw na kreatywne zainteresowania w CV. Jeżeli pozwolisz się lepiej poznać, na pewno nic nie stracisz. Co więcej, możesz wiele zyskać w oczach rekrutera.

Nic na siłę — brak hobby to nic złego

Jak dobrze opisać hobby w CV? Informacje na temat zainteresowań są ważne, ale nie najważniejsze. Jeśli nie chcesz chwalić się swoimi prywatnymi zainteresowaniami lub nie wiesz, o czym napisać, odpuść. Nie ma nic gorszego niż to, gdy nie potrafisz opowiadać o rzeczach, które znajdują się w Twoim CV. W takim wypadku skoncentruj się na rozwinięciu pozostałych części CV: doświadczenia, wykształcenia oraz umiejętności. Takie działanie pozwoli Ci zminimalizować ilość niewygodnych dla Ciebie pytań.

To, co zamieścisz w CV, jest Twoją, osobistą sprawą. Pamiętaj, że jest to dokument, który ma pomóc w autoprezentacji i znalezieniu pracy. Rekruter może zapytać Cię o każdą rzecz, którą napiszesz w Curriculum Vitae. Dlatego umieszczaj w CV informacje, które przybliżą Cię do osiągnięcia celu.

Masz już gotowe CV? Prześlij je w naszym formularzu aplikacyjnym. Nasi rekruterzy nie zadają niewygodnych pytań 🙂


ZOSTAW SWOJE CV