Przejdź do treści
Blog.
odnawialne źródła energii

Co to jest OZE?

Co to jest OZE i dlaczego to ma przyszłość?

OZE oznacza Odnawialne Źródła Energii. To nowoczesne sposoby na pozyskiwanie ciepła i prądu ze słońca, wiatru, wody, a także geotermii. OZE nie ulegają wyczerpaniu, co tworzy z nich idealną i bezpieczną alternatywę dla rosnącego deficytu paliw kopalnych – węgla, gazu ziemnego i ropy naftowej.

Podstawą produkcji energii na świecie wciąż są paliwa kopalne. Niestety ich zwiększone wydobycie powoduje zubożenie zasobów Ziemi oraz wzrost obaw o ich brak w przyszłości. W końcu odnawiają się bardzo wolno. Wzmożone wydobycie spowodowane rosnącymi potrzebami ludzkości przekłada się na wzrost cen, które musimy zapłacić w rachunkach za prąd czy ogrzewanie. W procesie obróbki wydobytego surowca planeta również ponosi koszty. Dochodzi bowiem do zanieczyszczania środowiska naturalnego, a emisja dwutlenku węgla i gazów cieplarnianych skutkują globalnym wzrostem temperatury burząc porządek w świecie fauny i flory.

OZE

Naturalna Zielona Energia

Nowoczesne i coraz bardziej innowacyjne technologie pomagają tworzyć urządzenia, które pozyskują zieloną energię. Ich popularność sprawia, że dostępne są dla każdego – montowane w domach, mały firmach rodzinnych oraz dużych i międzynarodowych przedsiębiorstwach. Panele fotowoltaiczne i turbiny wiatrowe zasilają w prąd niejeden budynek mieszkalny czy gospodarczy, a kolektory słoneczne i pompy ciepła pozwalają na ogrzanie wody i pomieszczeń. Zamknięty obieg energetyczny dopełniają magazyny energii. Te małogabarytowe akumulatory, wytworzony w ciągu dnia z ciepła ziemi i powietrza prąd oddają równomiernie w nocy utrzymując życie energetyczne budynków.

OZE to oszczędności

Bezpieczeństwo planety i troska o środowisko naturalne wpisane jest w DNA OZE. To jednak nie koniec zalet jakie oferują. Kolejną korzyścią są niskie koszty wytworzenia energii z odnawialnych źródeł, co zmniejsza comiesięczne wydatki na opłaty za prąd czy ogrzewanie. Dodatkowo uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców wzmaga poczucia bezpieczeństwa energetycznego na przyszłości. Pewne jest, że ceny prądu i ogrzewania z udziałem paliw kopalnych będą rosnąć. Inwestycja w panele fotowoltaiczne, pompy ciepła i magazyny energii staje się zatem gwarantowaną lokatą z długoterminowym i pewnym zyskiem. To oszczędności, które docenią kolejne pokolenia.

OZE to przyszłość

W maju tego roku udział OZE w krajowej produkcji energii wyniósł 9%. To trend, który pokazuje wzrost świadomości Polaków oraz mądre wykorzystanie rządowego wsparcia w postaci dopłat do mikroinstalacji. Zachodzące zmiany w krajobrazie energetycznym kraju wymusza polityka klimatyczna Unii Europejskiej. Zwiększenie limitów na redukcję dwutlenku węgla w europejskiej wspólnocie oraz dążenie do całkowitego wyparcia paliw kopalnych wpisuje się w wizje nowego Zielonego Ładu. Plan ten zakłada, że do 2050 roku Europa stanie się pierwszym neutralnym dla klimatu kontynentem na świecie.

Dołącz już teraz do naszego zespołu i spróbujmy razem zatroszczyć się o nasze, wspólne środowisko.


DOŁĄCZ DO NASZEGO ZESPOŁU