Czym różni się fotowoltaika od kolektorów słonecznych?

Panele fotowoltaiczne to coraz popularniejszy sposób pozyskiwania energii w polskich gospodarstwach domowych. Niestety, nadal często mylimy panele fotowoltaiczne z kolektorami słonecznymi. Jak działają te systemy? Czym różnią się panele  fotowoltaiczne od kolektorów? 

Panele fotowoltaiczne i kolektory – różnice 

Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne różnią się przede wszystkim tym, że fotowoltaika wytwarza energię elektryczną a kolektory zmieniają energię słoneczną na cieplną. W przypadku kolektorów słonecznych, gdy promienie padają na absorber, zostają przekazane czynnikowi składającemu się najczęściej z glikolu i wody. Roztwór ten oddaje ciepło w postaci ciepłej wody. Panele fotowoltaiczne dzięki temu, że sa zrobione w krzemu zamieniają promienie słoneczne w energię elektryczną. 

Panele fotowoltaiczne i kolektory – podobieństwa 

Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne łączy to, że obydwa systemy wykorzystują energię słoneczną. Zarówno kolektory jak i panele fotowoltaiczne mogą być umieszczane na dachach lub na konstrukcjach gruntowych i są do siebie wizualnie podobne. 

Panele fotowoltaiczne – rodzaje

Na rynku fotowoltaiki w Polsce najpopularniejsze są dwa rodzaje paneli fotowoltaicznych – polikrystaliczne i monokrystaliczne. Polikrystaliczne panele zbudowane są z krzemu polikrystalicznego, który powstał z wielu monokryształów krzemu. W porównaniu do monokrystalicznych, niebieskie panele są mniej sprawne i mniej efektywne przy wysokich temperaturach, są jednak tańsze. Panele monokrystaliczne produkowane są z dużych monokryształów krzemu, charakteryzują się trwałością i wysoka wydajnością. W Polsce najczęściej spotykamy się z prosumenckimi instalacjami fotowoltaicznymi na domach i firmach. Panele fotowoltaiczne wykorzystywane są również do budowy farm słonecznych.

Kolektory słoneczne – rodzaje 

Kolektory słoneczne dzielimy ze względu na konstrukcje. Wyróżnia się konstrukcje płaskie i próżniowe. W przypadku płaskich kolektorów słonecznych element pochłaniający energię słoneczną ma formę metalowej płyty. Od dołu płyta ta styka się z rurkami, w których płynie płyn solarny ogrzewający wodę. Całość izolowana jest wełną mineralną w obudowie. W próżniowych kolektorach słonecznych absorber podzielony jest na części. Każda z nich umieszczona jest w szklanej rurze. Rury połączone są szyną zbiorczą, w niej płynie płyn solarny odbierający ciepło i przekazujący je do zasobnika. 

Panele fotowoltaiczne czy kolektory? – co wybrać

Kolektory słoneczne służą wyłącznie do podgrzania wody, z paneli fotowoltaicznych natomiast powstaje energia elektryczna. Prąd wygenerowany przez instalację fotowoltaiczną możemy wykorzystać do zasilenia wszystkich sprzętów elektrycznych (w tym np. elektrycznych podgrzewaczy do wody). Dobrze dobrana przez eksperta instalacja fotowoltaiczna pokrywa całoroczne zapotrzebowanie energetyczne. Panele słoneczne to długa żywotność i wysoka efektywność produkcji nawet po 30 latach. Porównując obydwie technologie widać, że fotowoltaika jest bardziej uniwersalna i tym samym bardziej opłacalna.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Columbus Elite S.A.