Wymiary paneli fotowoltaicznych – od czego zależą?

Wymiary i waga paneli fotowoltaicznych to ważny parametr dla inwestujących w domowe instalacje fotowoltaiczne. Im mniejszą powierzchnię ma dany moduł, tym więcej można umieścić ich na dachu, łatwiejsze będzie też ich korzystne rozmieszczenie. Jakie wymiary mają panele fotowoltaiczne?

Od czego zależą wymiary paneli fotowoltaicznych?

Wymiary paneli fotowoltaicznych zależą głównie od ich mocy i producenta. Mimo, iż czasem wydaje się, że są to niewielkie różnice, przy dużych instalacjach rozmiar pojedynczego modułu może mieć znaczenie. Każdy panel fotowoltaiczny jest zrobiony z ogniw fotowoltaicznych. Na rynku najczęściej możemy spotkać panele 60 lub 72 ogniwowe. Im więcej ogniw, tym zwiększa się powierzchnia modułu. Nowością są panele o nieparzystej liczbie ogniw – 63, wykonane w technologii half cut o dużej mocy i niewielkich rozmiarach. 

Przykład:

LG Mono X Plus (LG350S2W-A5) – 72 ogniwa, moc 350 Wp, wymiary 2024 × 1024 mm, waga 21,7 kg

10 paneli czyli instalacja 3,5 kWp – powierzchnia – 20,7 m2, waga 217 kg

Sunport Power D6 – 63 ogniwa, moc 350 Wp, wymiary 1772 x 1016 mm, waga 20 kg

10 paneli czyli instalacja 3,5 kWp – powierzchnia – 18 m2, waga 200 kg

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 3,5 kWp z paneli Sunport zajmuje mniejszą powierzchnię o ponad 2 m2 i jest lżejsza o 17 kg, od instalacji zbudowanej z modułów od LG. Im większą moc będzie miała instalacja, tym różnica powierzchni i wagi będzie większa. 

Wymiary i waga – dlaczego mają znaczenie?

Znając wymiary paneli fotowoltaicznych oraz ich wagę, możemy obliczyć, ile będzie ważyła cała instalacja i jaką będzie miała powierzchnię. Wymiary paneli są szczególnie istotne w przypadku niewielkich lub skomplikowanych dachów. Im mniejszy pojedynczy moduł tym więcej możemy ich zamontować i osiągnąć większą moc instalacji. Z kolei waga ważna jest, gdy konstrukcja dachu na którym ma powstać konstrukcja jest osłabiona. Wymiary i waga to, zaraz po mocy i rodzaju ogniw, jeden z kluczowych aspektów przy porównywaniu poszczególnych modułów fotowoltaicznych. Warto sprawdzić przed zakupem karty katalogowe producentów.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Columbus Elite S.A.