Przejdź do treści
Blog.

Jak prawidłowo zamontować instalację fotowoltaiczną?

Jak prawidłowo wykonać montaż paneli fotowoltaicznych? 

Profesjonalny montaż paneli fotowoltaicznych to podstawa wydajnej pracy instalacji. Jakie elementy montażu paneli fotowoltaicznych mają wpływ na działanie instalacji? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas montażu fotowoltaiki na dachu? Jak dzięki odpowiedniemu montażowi paneli fotowoltaicznych zmaksymalizować uzyski z instalacji?

Montaż paneli fotowoltaicznych – usytuowanie instalacji

Najkorzystniejsze usytuowanie instalacji na dachu zależy od kilku czynników. Przy planowaniu instalacji fotowoltaicznej trzeba wziąć pod uwagę stopień skomplikowania poszycia dachowego oraz to, w jakim czasie mamy największe zapotrzebowanie na energię. Ogólnie przyjmuje się, że najkorzystniejszym rozwiązaniem jest ustawienie paneli fotowoltaicznych na południe pod kątem około 30-40 stopni. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb klienta. 

Montaż paneli fotowoltaicznych – ile trwa

Profesjonalny audyt energetyczny i przygotowanie projektu zdecydowanie usprawnia proces montażu paneli fotowoltaicznych. Podczas przygotowania projektu eksperci biorą pod uwagę warunki techniczne miejsca montażu oraz ewentualne zacienienia. W większości przypadków montaż paneli fotowoltaicznych realizowany jest w ciągu jednego dnia. W przypadku bardzo skomplikowanych projektów lub dużych przemysłowych instalacji czas montażu paneli fotowoltaicznych może wydłużyć się do 3 dni roboczych. 

Montaż paneli fotowoltaicznych – problemy 

Problemem w montażu paneli fotowoltaicznych mogą być występujące na dachu zacienienia. Jeśli są to drzewa lub ruchome konstrukcje najczęściej się je usuwa, niwelując ewentualne zacienienia. W przypadku zacienień pomocna jest konsultacja ze specjalistą, który zaprojektuje system tak, by jak najlepiej zoptymalizować pracę instalacji.