Przejdź do treści
Blog.

Fotowoltaika – tego nie wiedziałeś!

Co to jest fotowoltaika i jak działa? Każdy z nas każdego dnia korzysta z energii elektrycznej, większość urządzeń z których na co dzień korzystamy wymaga prądu żeby działać. Prąd można produkować samemu, dzięki fotowoltaice. Jak działają panele fotowoltaiczne? Jak to się dzieje, że fotowoltaika tworzy prąd? Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna? 

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika wytwarza prąd generowany przez słońce. Na ogniwa fotowoltaiczne padają promienie słońca i dzięki efektowi fotowoltaicznemu w panelach słonecznych powstaje prąd stały.  Prąd stały, który został wygenerowany w panelach fotowoltaicznych płynie do falownika, który przekształca go w prąd zmienny. Słoneczny prąd wyprodukowany przez fotowoltaikę płynie do gniazdek elektrycznych w Twoim domu i dlatego urządzenia elektryczne mają dostęp do prądu.

 

Fotowoltaika – komponenty instalacji 

Głównym i najważniejszym elementem instalacji fotowoltaicznej są panele słoneczne montowane na dachach lub gruncie. Bezsprzecznie sercem fotowoltaiki jest inwerter (falownik), dzięki któremu prąd stały produkowany w panelach fotowoltaicznych zamienia się w prąd zmienny. Bezpieczeństwo instalacji zapewniają zabezpieczenia przeciwnapięciowe, ponieważ chronią przed wyładowaniami i przepięciami. Ostatnim, równie ważnym elementem są systemy montażowe, do którego montowane są panele. 

Fotowoltaika – rodzaje 

Fotowoltaika może funkcjonować w dwóch różnych systemach: on-grid i off-grid. W przypadku instalacji on-grid mówimy o integracji z siecią elektroenergetyczną, zużywaniu energii na bieżące potrzeby i sprzedawaniu nadwyżek do zakładu energetycznego. System off-grid to taki, który nie jest wpięty w sieć a prąd trafia do magazynów energii. 

Fotowoltaika – ile kosztuje 

Cena fotowoltaiki zależy od wielu czynników. Głównym elementem instalacji fotowoltaicznej, który wpływa na jej koszt jest moc. Moc fotowoltaiki odpowiada całorocznemu zapotrzebowaniu klienta na energię elektryczną. Kolejną rzeczą, która wpływa na cenę fotowoltaiki jest rodzaj komponentów i miejsce montażu. Warto pamiętać o tym, że klient płaci także za kompleksową obsługę klienta, dlatego należy dobrze zaplanować swój budżet.

 

Jak dobrać moc paneli fotowoltaicznych?

Przede wszystkim idealnie dobrana instalacja fotowoltaiczna to taka, która w pełni pokrywa zapotrzebowanie na energię elektryczną. Dobór mocy paneli fotowoltaicznych to najważniejszy element całego procesu inwestycyjnego. W celu dobrania mocy instalacji warto spotkać się z doradcą energetycznym i przeprowadzić szczegółowy wywiad na temat twojego zapotrzebowania energetycznego. Niewątpliwie audyt energetyczny pozwoli szczegółowo zaplanować i zoptymalizować fotowoltaikę specjalnie dla Ciebie.