Przejdź do treści
Blog.

Pokolenie Z na rynku pracy

„…Każde pokolenie chce zmienić coś…” – słowa piosenki idealnie oddają naturę generacji Z. Osoby aktualnie wchodzące na rynek pracy totalnie go odmieniają, proponując swoje własne zasady. Przed pracodawcami jest wielkie wyzwanie, muszą zmierzyć się z oczekiwaniami i jednocześnie zapewnić pracę, w której rozwój osobisty i elastyczność to norma. Przeczytaj o tym, czym charakteryzuje się pokolenie Z na rynku pracy.

Czym się charakteryzuje pokolenie Z?

Przyjmuje się, że wszystkie osoby urodzone po 1995 roku należą do ZETEK, czyli pokolenia lub generacji Z. Wszystkie te osoby ze względu na to, że dorastały w świecie pełnym technologii, traktują ją jako źródło informacji, pracy ,a także rozrywki. Osoby te potrafią również wykonywać wiele czynności w jednym czasie, ponieważ cechują się podzielnością uwagi i wielozadaniowością. Tak więc prowadzenie kilku projektów jednocześnie, nie stanowi większego problemu. Na dodatek, dla pokolenia Z mnogość zadań jest impulsem do działania, ponieważ zdecydowanie nie tolerują rutyny i nudy.

Cechą charakterystyczną tej generacji jest to, że często zmieniają pracę i poszukują ciągle nowych wyzwań. Potrzebują wielu bodźców, by czuć satysfakcję zarówno z życia zawodowego, jak i prywatnego. Nic więc dziwnego, że przedstawiciele tej generacji zdecydowanie chętnej i częściej wybierają się w dalekie zagraniczne podróże, zbierając wspomnienia. Jeśli o podróżach mowa, to charakterystycznym wyróżnikiem Zetek jest zdolność do swobodnego komunikowania się w obcym języku, np. po angielsku, hiszpańsku czy po niemiecku. A to wszystko dzięki internetowi, który jest dla nich niemal jak tlen.

Cechy charakteru generacji Z

Pokolenie Z stawia na indywidualizm i swobodne wyrażania poglądów i opinii. Nie ma też większego problemu z byciem asertywnym. Mimo CV, które jest dopiero rozbudowywane, swoją pracę wyceniają wysoko. Ponadto lubi wyrażać siebie oraz swoją tożsamość poprzez unikalny strój, gadżety czy nietypowe hobby. 

Młodzi pracownicy, czyli omawiane Zetki, muszą zmierzyć się z problemem: nie mam doświadczenia, ale chce dobrze zarabiać. Paradoksalnie, jest to zadanie do wykonania. Wystarczy zaangażowanie i duża dawka motywacji. Tu przeczytacie o pracy w sprzedaży bez wcześniejszego doświadczenia. Polecamy jako uzupełniająca lekturę, pomiędzy przeglądaniem mediów społecznościowych. 🙂

Czego oczekuje pokolenie Z od pracy?

Przede wszystkim dla Zetek liczy się rozwój osobisty i zdobywanie nowych kompetencji. Przedstawiciele tej generacji nie tolerują nudy, ich zadania muszą być różnorodne, ciekawe i inspirujące. Zetki nie chcą tracić czasu, tempo ich życia jest bardzo szybkie i właśnie takiej pracy poszukują: dynamicznej, pełnej wyzwań i zapewniającej rozwój. Pokolenie Z stwarza nowe wzorce pracy, a pracodawcy, poszukując jakościowych pracowników, dostosowują się do oczekiwań i coraz częściej w ogłoszeniach jako warunki pracy są widoczne:

 • elastyczny czas pracy
 • praca zdalna
 • swoboda działania
 • regularne szkolenia
 • zwiększanie kompetencji miękkich i twardych
 • wysokie wynagrodzenie
 • jasna ścieżka do awansu
 • premie za osiągnięcia

Takie działania firm udowadniają, że osoby dopiero wkraczające na rynek pracy są im potrzebne. Nic dziwnego, odnajdują się doskonale w świecie technologii, myślą kreatywnie, nie boją się wyzwań. Są wartościowymi pracownikami, a pracodawcy doceniają ten wielki potencjał, dlatego zapewniają warunki pracy na miarę oczekiwań. Co ważne, nowoczesny pracodawca, nadąża za zmieniającymi się trendami, warto brać tę wskazówkę jako wyznacznik podczas poszukiwania pracy.

W jakich branżach pracują przedstawiciele pokolenia Z?

Osoby, które na co dzień otaczają się przeróżną technologią i jest to dla nich środowisko naturalne, od pracy wymagają, by ta technologia również była obecna. Dlatego osoby po 20. roku życia nie wyobrażają sobie pracy, w której nie będą mieć do czynienia z technologią (telefon, laptop czy urządzenia oferowane przez pracodawcę Klientom). Jest wiele profesji, które idealnie wpisują się w zapotrzebowanie młodych pracowników. Jednak nie wszystkie są w stanie zapewnić ponadprzeciętne wynagrodzenie. Do zawodów, idealnych dla Zetek należą m.in.:

 • programista
 • przedstawiciel handlowy
 • fotograf
 • pracownik instytucji związanych z kulturą
 • stylista

Powyższe zawody w głównej mierze są w stanie zapewnić różnorodne projekty, ciekawe wyzwania oraz atrakcyjne wynagrodzenie. Naszym zdaniem tylko jeden z nich gwarantuje ponadprzeciętne wynagrodzenie już od pierwszych chwil w pracy, jest to przedstawiciel handlowy. Tu poznasz więcej zalet tego zawodu.

Zetki poszukują tych samych wartości

Pokolenie Z idealnie odnajdzie się w miejscach, w których będzie mógł realizować swoje misje z życia prywatnego, albo doszkalać w zakresie swojego hobby. Zetki nie chcą tracić czasu na przypadkowe prace. Najlepiej, jeśli firma daje możliwość łączenia zarabiania i działania na rzecz kogoś lub czegoś. Coraz więcej osób świadomie wybiera zawody związane z troską o środowisko, nie tylko ze względu na atrakcyjne zarobki, ale także możliwość przyczynienia się do poprawy stanu klimatu. Generacja Z dobrze czuje się w miejscach, które wyznaje takie same wartości.

Rynek pracy jest elastyczny i zmienny. Pracodawcy poszukują jak najlepszych pracowników takich, którzy rozumieją i lubią cyfrowy świat. Młodzi dzięki swojej spontaniczności i pomysłowości potrafią sprostać wielu ciekawym wyzwaniom. Nic dziwnego, że rekruterzy chętnie kontaktują się z przedstawicielami pokolenia Zet. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak działa Columbus Elite, odwiedź nas na Facebook’u.