Przejdź do treści
Blog.

Wystąpienia publiczne w pracy handlowca

Pracując jako doświadczony handlowiec wiesz, jak ważne i motywujące mogą być wystąpienia publiczne. Większość odczuwa stres związany z przemawianiem przed publicznością. Jednak warto rozwijać swoje umiejętności!

Poznaj nasze wskazówki, dotyczące skutecznych wystąpień publicznych. Pomogą Ci one poczuć się spokojniej  na scenie oraz lepiej się komunikować, dzięki czemu będziesz bardziej wpływowym mówcą. 

Wystąpienia publiczne i ich znaczenie

Zarówno w życiu, jak i w karierze, silne umiejętności przemawiania publicznego sprawią, że poczujesz się pewniej i dadzą ci możliwość przyjmowania ról przywódczych. Wystąpienia publiczne przed grupą ludzi, to jeden z najskuteczniejszych sposobów na przedstawienie swojego punktu widzenia, zademonstrowanie swojej wiedzy i wywarcie wpływu na innych. Właśnie dlatego warto je rozwijać!

Jak poprawić swoje umiejętności wystąpień publicznych?

Wiele osób, które wydają się zupełnie swobodnie przed tłumem, zaczynało od znacznego strachu przed wystąpieniami publicznymi. Pokonując ten strach, ćwicząc i zyskując pewność siebie, możesz zapewnić sobie duże korzyści w życiu i karierze zawodowej.

Poniżej znajdziesz wskazówki i techniki wystąpień publicznych, które pomogą Ci czuć się swobodnie przed publicznością. 

Przygotuj się!

Jednym z najlepszych sposobów na poprawę umiejętności przemawiania publicznego jest po prostu ćwiczenie. Nie czekaj z przygotowaniem szkolenia, prezentacji czy innego wystąpienia do ostatniej chwili. Dobrze przestudiuj temat i dostosuj formę prezentacji do swoich odbiorów oraz pracy, jaką na co dzień wykonujesz. Dzięki temu łatwiej nawiążesz kontakt z publicznością!

Dzięki powtarzaniu wystąpienia możesz uporządkować swoje wiadomości i znaleźć lepsze sposoby sformułowania niektórych części prezentacji. Po wielokrotnym przećwiczeniu przemówienia naturalnie poczujesz się bardziej komfortowo, wygłaszając je przed publicznością.

Przyznaj się publiczności, że wystąpienia publiczne Cię stresują

Nawet najbardziej doświadczony mówca publiczny może czuć się zdenerwowany na scenie, przemawiając do swoich odbiorców. Im bardziej starasz się ukryć nerwowość, tym łatwiej będzie ona się ujawniać podczas prezentacji. Jednak przyznanie, że przemawianie to dużej grupy ludzi, budzi w Tobie niepokój, może w rzeczywistości uspokoić zarówno ciebie, jak i słuchaczy. 

Wystąpienia publiczne Cię stresują? Ucz się od innych!

Oglądanie i uczenie się od wyjątkowych mówców to jeden z najlepszych sposobów doskonalenia własnych umiejętności wystąpień publicznych. Aby rozpocząć, wyszukaj przykłady świetnych mówców w YouTube. Kiedy obserwujesz te osoby, zwróć uwagę na ich mowę ciała. Przekonasz się, że mają tendencję do pozostawania otwartym i zachęcającym. Używają ramion i dłoni w sposób, który podkreśla ich wystąpienie. Unikają też niepotrzebnego wiercenia się i mądrze wykorzystują dostępną im przestrzeń, aby przykuć uwagę publiczności. Sztuka świadomego używania mowy ciała pomoże Ci nie tylko podczas wystąpienia, ale także w codziennych kontaktach z klientami.

Korzystaj z pomocy wizualnych

Pomoc wizualna, taka jak prezentacja w programie PowerPoint, może pomóc w przedstawieniu kluczowych punktów przy jednoczesnym  zaangażowaniu odbiorców. Pomoc wizualna powinna wspierać twoją prezentację, ale nie odwracać od niej uwagi. Unikaj bogatych w tekst prezentacji PowerPoint lub czytania dosłownie ze slajdów. Twórz slajdy zawierające wykresy i obrazy odzwierciedlające Twoje punkty. Jeśli musisz dołączyć tekst, niech to będzie tylko kilka krótkich wypunktowań.

Zastanawiasz się jaki strój na wystąpienia publiczne powinieneś wybrać? Dowiedz się, czym jest business casual

Używaj notatek, ale rozsądnie!

Jeśli wystąpienia publiczne wywołują u ciebie niepokój, może pojawić się tendencja do zapisywania przemówienia słowo po słowie. Robisz to, abyś mógł je przejrzeć, gdybyś zapomniał o następnej kwestii do poruszenia podczas prezentacji. Jeśli jednak kiedykolwiek widziałeś, jak mówca czyta swoje notatki przez cały czas, gdy jest na scenie, wiesz, że to nie jest skuteczne i zniechęca ludzi. W ten sposób stracisz publiczność. Zamiast tego ogranicz swoje notatki do minimum, używając tylko jedno- lub dwuwyrazowych monitów dla każdego punktu, który chcesz poruszyć. Pomoże Ci to utrzymać swoje miejsce bez odwracania uwagi odbiorców.

Wystąpienia publiczne? Nie obawiaj się krótkich pauz!

Jednym z największych elementów rozpraszających słuchacza jest mówca, który ciągle mówi „ uh” lub „ um ”. Te wypełniacze są zwykle używane jako sposób na powiedzenie czegoś, czegokolwiek, podczas gdy myślisz o następnym punkcie. Niektórzy z najlepszych mówców wiedzą, że „pauzy” nie należy unikać. Odpowiednio zaplanowana przerwa w mowie może nawet pomóc wzmocnić jakąś kwestię lub temat, pozwalając słuchaczom na chwilę przemyślenia przed przejściem do następnego tematu. Poczuj się bardziej komfortowo z tą pauzą, a staniesz się lepszym mówcą publicznym!

Uważaj na nadmierną gestykulację i mowę ciała

Strach przed wystąpieniami publicznymi może powodować napięcie, co negatywnie wpływa na mowę ciała. Najlepsi mówcy utrzymują właściwą postawę, nawiązują kontakt wzrokowy z publicznością i poruszają się w sposób, który wygląda naturalnie.

Na przykład niektórzy ludzie naturalnie mówią rękami. Kiedy są zdenerwowane, ten rodzaj gestykulacji może się nasilić. Chociaż niektóre ruchy ręką to świetny sposób na podkreślenie pewnych punktów i tematu, ważne jest również, aby nie odwracały one uwagi od tego, co próbujesz powiedzieć. Dlatego zwracaj uwagę na swoje ręce, kiedy mówisz.

Poznaj swoją publiczność 

Zanim wygłosisz prezentację, poświęć trochę czasu na zrozumienie słuchaczy, aby móc dostosować do nich swoje przemówienie. Pomyśl o tym, co jest dla nich ważne i co najprawdopodobniej uznają za przydatne. Rodzaj wydarzenia, na którym będziesz przemawiać, również wpłynie na Twoje podejście do zgromadzonych ludzi. 

Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza!

Jednym ze sposobów przezwyciężenia strachu przed publicznymi wystąpieniami jest praktyka. Za każdym razem, gdy wygłaszasz przemówienie, przed grupą ludzi poczujesz się bardziej komfortowo. Zacznij zwiększać swoją pewność siebie! Odpowiednie przygotowanie do spotkania z odbiorcami, ciekawy temat to ważne kwestie, ale bez ciągłej praktyki nie osiągniesz swoich założeń o stawaniu się coraz lepszym mówcą!

Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób rozwijamy umiejętności naszych współpracowników? Czym zajmuje się Columbus Elite i dlaczego warto z nami współpracować? Dowiedz się więcej o możliwościach rozwoju kariery odwiedzając stronę pracadlahandlowca.pl