Przejdź do treści
Blog.

Business casual – czyli dress code w pracy

W swojej karierze zawodowej prawdopodobnie spotkałeś się z sformułowaniem „business casual”. Co dokładnie oznacza ten termin? Problem polega na tym, że styl business casual często oznacza różne rzeczy w zależności od organizacji. Ustalenie konkretnej definicji staje się wówczas poważnym wyzwaniem. Jak więc powinien wyglądać strój biznesowy? Czym różni się smart casual od bussines casual?

Co to jest business casual? 

Business casual to mniej formalny strój biznesowy w firmach, w których obowiązuje dress code. Mówiąc prościej to biznesowy strój to często narzucany pracownikom biurowym i profesjonalistom. Wymaga noszenia ubrań, które są bardziej swobodne niż tradycyjny, oldschoolowy strój biurowy składający się z garnituru, koszuli i krawata, a jednocześnie wygląda profesjonalnie i nadaje się do pracy. Krótko mówiąc, business casual to eleganckie ubrania noszone w nieco luźniejszy sposób.

Biznesowy strój odnosi się do odzieży, która waha się między „swobodnym” a „formalnym”. Celem jest zaprezentowanie profesjonalnego wizerunku przy zachowaniu swobody.

W niektórych miejscach pracy może to oznaczać noszenie niestrukturalnego garnituru z koszulą i bez krawata; dla innych może to oznaczać noszenie koszuli wpuszczonej w spodnie.

Business casual zasady 

Jak już wspomnieliśmy business casual czy smart casual może oznaczać różne rzeczy w różnych firmach, miastach i branżach. Z pewnością strój do pracy w biurze będzie wyglądać inaczej niż w przypadku pracy w terenie. Jeśli na codzień spotykasz się z klientami warto zadbać o elegancki wygląd. Jednak nie musisz zakładać garnituru ani krawatu. Zrozumienie różnic między „biznesowymi” a „swobodnym” strojem do pracy nie jest łatwe. Chociaż definicja codziennego stroju biznesowego może się różnić w zależności od firmy, istnieją pewne powszechnie akceptowane wytyczne, których możesz przestrzegać, aby upewnić się, że ubierasz się odpowiednio. 

Business casual oznacza, że ​​nie musisz nosić pełnego garnituru. Krawat nie jest konieczny. Zwykle dress code obejmuje koszulę z kołnierzykiem (koszulka zapinana na guziki lub koszulka polo) lub sweter oraz spodnie chinosy lub jeansy. Możesz również założyć marynarkę, ale niekoniecznie potrzebujesz szytej na miarę. Zastanów się nad wyborem kolorów. Zbyt jaskrawe stylizacje mogą nie być odpowiednie w niektórych środowiskach pracy, Definicja codziennego stroju biznesowego może się różnić w zależności od branży i może na nią wpływać dodatkowo kultura danej firmy.

Czego nie uważa się za Business casual? 

Business casual może być bardziej swobodną wersją formalnego stroju biznesowego, ale istnieją ograniczenia co do tego, jak swobodny powinien być twój strój. Wiele osób zastanawia się czy jeansy są odpowiednim wyborem ubrania do w pracy. Chociaż niektóre rodzaje jeansów można uznać za business casual, nie powinny one być w żaden sposób zniszczone ani podarte. Muszą być w stonowanym, najlepiej ciemniejszym kolorze. Business casual męski i business casual damski łączy ta sama zasada. Koszula czy sukienki w jaskrawych kolorach z krzykliwymi nadrukami również nie nadaje się do stylu casual.

Business casual vs Smart casual

Business casual i smart casual to dwa popularne rodzaje strojów biznesowych. Czym różni się strój smart casual od stylu business casual? Styl smart casual jest mniej formalnym rozszerzeniem stylu business casual. Smart casual idealnie sprawdzi się że pracujesz w bardzo nieformalnym środowisku. Koszula lub t-shirt w stonowanym kolorze, jeansy i sportowe ale wciąż eleganckie buty mogą być doskonałą stylizacją do pracy. 

Jaki powinien być strój do pracy? 

Ogólnie rzecz biorąc, strój biznesowy powinien być czysty i zadbany. Jesteś przedstawicielem swojej firmy, więc powinieneś zadbać o swój codzienny wygląd. Zastanów się, co pomyślą klienci, klienci i współpracownicy, kiedy cię zobaczą. Czy zobaczą kogoś, kto traktuje swoją pracę poważnie? Nie oznacza to, że musisz nosić garnitur, krawat i spodnie w kant. Najważniejsze by Twoja stylizacja była schludna. 

Typowa stylizacja biznesowa dla mężczyzn może obejmować sportową marynarkę, koszulę z kołnierzykiem, luźne spodnie (takie jak chinosy), pasek, buty takie jak np. mokasyny. Stylizacja dla kobiet w stylu business casual może obejmować elegancką bluzkę z kołnierzykiem, sukienkę lub spódnicę (do kolan lub poniżej), spodnie, buty wyjściowe oraz skromną biżuterię i akcesoria.

W co się ubrać, jeśli nie obowiązuje dress code

Jeśli w pracy nie obowiązuje dress code, możesz zdecydować się na noszenie odzieży swobodnej w stylu casual, o ile prezentujesz schludny i dopracowany wygląd oraz o ile pozwala na to Twoje miejsce pracy. 

Biznesowa garderoba jest łatwa do skompletowania. Oto kilka wskazówek, jak ubierać się, aby pasowały do stylu business casual.

Zawsze wyglądaj elegancko 

Ubierając się w strój biznesowy, zawsze powinieneś wyglądać profesjonalnie. Upewnij się, że Twoje ubranie nie ma żadnych niedoskonałości, takich jak brakujące guziki, widoczne plamy czy podarte nitki. Zadbaj o to, by koszula była wyprasowana i w stonowanym kolorze. Buty powinny być przede wszystkim czyste i zakryte.

Zbuduj garderobę kapsułową 

Szafa kapsułowa składa klasycznych elementów, które współgrają ze sobą z wszechstronnością, pozwalając stworzyć stylowy wygląd za pomocą zaledwie kilku elementów. Warto mieć w swojej garderobie, eleganckie spodnie, sportową marynarkę i koszule. W wyborze codziennych stylizacji pomoże nam także skomponowanie stylizacji w uniwersalnym kolorze. Posiadając koszule i spodnie w podobnych odcieniach, nie musisz zastanawiać się czy do siebie pasują. 

Trzymaj się stonowanej palety kolorów 

Zbyt odważne kolory lub wzory mogą nie być odpowiednim strojem w środowisku biznesowym. Trzymaj się neutralnych kolorów, stonowanych i jednolitych. 

Sprawdź swój kalendarz

Pamiętaj o wydarzeniach wymagających dodatkowego profesjonalizmu. Jeśli spotykasz się z klientem, szefem lub masz inne ważne spotkanie, zadbaj o odpowiednią, elegancką stylizację. 

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

Jeśli ubiegasz się o pracę, w której środowisko pracy charakteryzuje się swobodnym ubiorem biznesowym, nadal musisz odpowiednio się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną. Postaraj się wybrać bardziej formalny dress code

Mężczyźni mogą założyć marynarkę i spodnie z koszulą, a nawet krawat, lub możesz zdecydować się na sweter w ciemnym kolorze. Kobiety powinny wybrać bluzkę i spodnie wyjściowe lub sukienkę. Powinny także unikać jaskrawych kolorów.

Sztuka bycia sobą

Dawno minęły czasy, kiedy business casual oznaczał białe koszule i eleganckie spodnie. Teraz jest o wiele więcej miejsca na osobistą ekspresję, więc nie bój się dodać swojego osobistego stylu. Ubrania mogą sprawić, że poczujesz się pewnie i komfortowo, ale nie są one wskaźnikiem Twoich wyników, wkładu ani wartości dla zespołu. Najważniejsze jest by znaleźć równowagę między swobodą a profesjonalizmem.

Odwiedź nasz profil na Facebooku!