Przejdź do treści
Blog.

Topnienie lodowców przyczyny i skutki

Czy topnienie lodowców to poważny problem? Każdy słyszał o zjawisku globalnego ocieplenia. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jaki wpływ ma ono na lodowce na Antarktydzie.

Czy ktoś w słonecznej Europie zastanawia się nad tym, że grubość lodowców w krainie wiecznych mrozów jest coraz mniejsza? Przeczytaj o przyczynach i skutkach topnienia lodowców.

Naturalne przyczyny topnienie lodowców 

Mimo że powierzchnia lodowców na Ziemi to tylko 10%, stanowią one bardzo ważny element w układance zwanej: Środowisko naturalne. Największy odsetek brył lodowych znajduje się na Antarktydzie (90%), pozostała część jest na Grenlandii (8%), a reszta to górskie lodowce na terenie całego świata.

Cały proces topnienia lodowców ma związek z oddziaływaniem sił natury. Bryły lodowe obkurczają się, ponieważ są ogrzewane przez promienie słoneczne, mają kontakt z cieplejszą wodą lodowcową oraz wieje na nie ciepły wiatr i masy powietrza. Warto wiedzieć, że w kontekście topnienia lodowców występuje zjawisko cielenia się lodowców. Polega ono na samoczynnym odrywaniu od góry lodowej odłamków lodu, które po wynurzeniu dryfują swobodnie po oceanie. Obserwowanie procesu rozpadu góry lodowej przyprawia o gęsią skórkę. Jest to prawdziwy pokaz możliwości natury, podczas którego słychać charakterystyczne pękanie lodu, następnie widać jak wpada wprost do wody z ogromną siłą, powodującą wysoką falę. 

topnienie lodowców

Czy lodowce są potrzebne?

Zdecydowanie tak! Lodowce są potrzebne, ponieważ posiadają największą ilość słodkiej wody. Dodatkowo stabilizują klimat i ochładzają go. Ponadto są miejscem życia wielu gatunków roślin i zwierząt przystosowanych do radzenia sobie w bardzo niskich temperaturach. 

Topnienie lodowców przyczyny związane z działalnością człowieka

To globalne ocieplenie w głównej mierze jest odpowiedzialne za topnienie lodowców. Naukowcy podają do informacji, że średnia temperatura Celsjusza podniosła się o 1 stopień. Tyle wystarczy, by zaobserwować, zmiany zachodzące w oceanie. Rozwój cywilizacyjny doprowadził przyrodę do miejsca, z którego trudno jest zawrócić. Wszystko to, co na co dzień ułatwia życie człowiekowi, tak naprawdę działa na szkodę naturze. Nikt już nie wyobraża sobie życia bez udogodnień współczesnego świata. Każdy korzysta z elektroniki, każdy potrzebuje się ubrać i jeść, czasem pojechać na wycieczkę. Są to podstawowe potrzeby człowieka, a jednocześnie do ich produkcji angażuje się maszyny napędzane paliwami kopalnymi. Węgiel jest szkodliwy dla środowiska, dlatego od kilku lat nastąpiło zmniejszenie zapotrzebowania na ten surowiec. Jako alternatywę z powodzeniem wykorzystuje się odnawialne źródła energii.

Jakie są skutki topnienia lodowców?

Gdyby dziś, wszystkie lodowce na świecie uległy roztopieniu, większość przybrzeżnych miast zostałaby zatopiona, a poziom mórz podniósłby się o 70 metrów. Występowałyby również liczne anomalia pogodowe, np. huragany, porywiste wiatry czy cyklony. Zmiany klimatu byłyby jeszcze bardziej odczuwalne i niosłyby z sobą ogromne zniszczenia.

Fauna i flora żyjąca na terenach lodowcowych przestałaby istnieć. W ten sposób niedźwiedzie polarne stałyby się gatunkiem wymarłym. Co więcej, ludność i zwierzęta byłyby zmuszeni migrować, by szukać schronienia i wody pitnej, której będzie coraz mniej.

przyczyny topnienia lodowców

Jak zmniejszyć topnienie lodowców na Antarktydzie

Daleko posunięte topnienie lodowców już jest nie do zatrzymania. Jedyne co możemy zrobić, to spowolnić ten proces. Wystarczy, że zaczniemy świadomie ograniczać swój ślad węglowy. Zmniejszona emisja gazów cieplarnianych zarówno pojedynczych osób, jak i przedsiębiorstw przyniesie oczekiwane skutki.

Jednym z odgórnych rozporządzeń Unii Europejskiej jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Każde z państw Unii ma za zadanie zwiększyć procentowy udział mocy z odnawialnych źródeł energii. Dzięki takiemu działaniu ślad węglowy zostanie zmniejszony.

Pamiętajmy, że nawet najmniejsze działanie ma znaczenie, więc troska o środowisko na mniejszą skalę też jest dobra. Możesz zacząć od: segregowania śmieci, korzystania z komunikacji miejskiej, racjonalnych decyzji zakupowych. 

Lodowiec Zagłady – Thwaites

W świecie lodowców jest tak samo, jak w filmach akcji, są bohaterowie, którzy słyną ze swoich cech szczególnych. Tak jest w przypadku lodowca, którego nazwa, Lodowiec Zagłady, została nadana z konkretnego powodu. Otóż jest to ogromny lodowiec, który gdyby dziś się całkowicie roztopił, podniósłby poziom mórz o 3 metry. Ta bryła lodowa budzi szczególne zainteresowanie wśród glacjologów, ponieważ zauważalne są u niej coraz szybsze straty masy. Aby zobrazować potęgę tego giganta, warto powiedzieć, że jest rozmiarów połowy Polski, jego powierzchnia wynosi ok. 192 tys. km2.

lodowce topnieją

Każde nasze działanie ma wpływ na klimat. To człowiek, na przestrzeni lat spowodował postępujące zmiany środowiskowe, jeszcze nie jest za późno, by zmienić swój styl życia na taki, który będzie troszczył się o środowisko. Mimo że lodowce są daleko od nas, warto mieć je na uwadze, kupując kolejną plastikową reklamówkę.

Odwiedź nas na Facebooku! 🙂