Przejdź do treści
Blog.

Limit zużycia prądu 

W 2023 roku ma obowiązywać stała cena energii elektrycznej dzięki ustawie o zamrożeniu cen pod warunkiem, że jej zużycie w naszym gospodarstwie nie przekroczy dedykowanego progu. W sytuacji, gdy nie zmieścimy się w limicie, będziemy rozliczani po tegorocznych cenach. Limit zużycia prądu w 2023 roku – co musisz wiedzieć? 

Ile zapłacimy za prąd w 2023 roku? Jaki jest limit kWh na gospodarstwo domowe? Czy każdego odbiorę energii, dotyczy taki sam limit zużycia? Wyjaśniamy!

Jak wynika z danych GUS, średnie zużycie energii elektrycznej na gospodarstwo domowe w 2021 roku wynosiło 1979,9 kWh. Jednak w wielu gospodarstwach te limity są znacznie przekraczane.

Szacuje się, że po przekroczeniu ustalonego limitu 2000 kWh, rachunek za prąd gospodarstwa domowego wzrośnie o około 60%. Nic dziwnego, że coraz więcej osób szuka sposobów na obniżenie zużycia energii i uchronienie się przed wyższymi stawkami za prąd obowiązującymi w 2023 roku. Temat cen energii, limitu zużycia kWh od wielu miesięcy budzi wiele wątpliwości. 

Zamrożenie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych 

Od początku 2023 r. zaczął obowiązywać limit zużycia prądu i zamrożenie cen energii elektrycznej dla odbiorców. Stawka za kilowatogodzinę, kWh w 2023 roku ma wynosić tyle, ile płaciliśmy dotychczas pod warunkiem, że nie przekroczymy rocznego limitu. Nasz rachunek za prąd wzrośnie jedynie o przywróconą stawkę VAT do 23%.

Niskie stawki za prąd a limit zużycia prądu 

Co w przypadku, jeśli przekroczymy roczny limit? Jak liczona będzie cena za kWh? Po przekroczeniu progu maksymalna cena wyniesie o 0,693 zł/kWh. Aby zmieścić się w limicie, możemy przeanalizować dotychczasowe zużycie prądu naszych domach. Jak to zrobić wyjaśniamy w dalszej części artykułu. 

Czy limit 2000 kWh obowiązuje wszystkich odbiorców? Według ustawy o zamrożeniu cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych zamieszkiwanych przez osoby z niepełnosprawnościami limit zużycia wynosi 2600 kWh. Natomiast w przypadku rolników i dużych rodzin wynosi on 3000 kWh.

Warto pamiętać, że mimo zamrożenia cen, za prąd oraz gaz zapłacimy więcej niż w minionym roku. Spowodowane jest to powrotem do pierwotnych stawek VAT, które w ramach tarcz antyinflacyjnych zostały obniżone w 2022 roku. 

Limit zużycia prądu – jak zmieścić się w 2000 kWh?

Ile to jest 2000 kWh? Jak sprawdzić zużycie prądu? Zużycie energii w naszym gospodarstwie możemy sprawdzić, logując się do konta internetowego u naszego dostawcy prądu lub sprawdzić na papierowych fakturach sumując wartości z ostatniego roku. Jeśli nie mieścimy w się limicie zużycia przewidzianym w ustawie o zamrożeniu cen, warto pomyśleć, w jaki sposób możemy ograniczyć zużycie energii elektrycznej. Jakie urządzenia domowe pobierają najwięcej prądu? Dowiedz się z naszego bloga

Co prawda nie mamy wpływu na opłaty stałe, jednak możemy zaoszczędzić energię i pieniądze zmieniając nawyki. Warto także odwiedzić stronę www.liczysieenergia.pl, na której dostępny jest kalkulator, dzięki któremu obliczymy, ile możemy zaoszczędzić oraz co zrobić by limit energii nie został przekroczony. 

Dodatek elektryczny 2023

W ramach ustawy o zamrożeniu cen energii rząd wprowadził także dodatek elektryczny. Do 1 lutego gospodarstwa domowe mogły składać wnioski dotyczące dofinansowania prądu. Dodatek przysługiwał w przypadku stosowania ogrzewania elektrycznego w tym pomp ciepła. Jego wysokość uzależniona jest od ilości zużytego prądu. W przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej do 5000 kWh dodatek wynosi 1000 zł, powyżej 1500 zł. Gminy do 31 marca mają czas na wypłacenie dofinansowań dla wnioskujących odbiorów energii. 

Ceny energii elektrycznej będą rosnąć 

Miniony rok uświadomił nam, jak ważna jest niezależność energetyczna. Ceny energii nie przestaną rosnąć. Dlatego już teraz warto zastanowić się nad długoterminowym rozwiązaniem na obniżenie naszych rachunków bez konieczności stosowania się limitów zużycia kWh. 

W związku z niestabilną sytuacją na rynkach surowców energetycznych rząd zdecydował się na wprowadzenie w 2023 roku rozwiązań takich jak zamrożenie cen energii elektrycznej. Ustawa ma chronić odbiorców w gospodarstwach domowych, przed rosnącymi kosztami energii elektrycznej. Mimo wprowadzonych limitów (2 tys. kWh / 2,6 tys. kWh / 3 tys. kWh), odbiorcy mogą uchronić się przed podwyżkami cen prądu. Należy pamiętać o warunku, jakim jest nieprzekroczenie limitu przysługujące na dane gospodarstwo. 

Postaw na fotowoltaikę, zyskaj niezależność energetyczną

Masz dość rosnących cen? Chcesz obniżyć swoje rachunki za prąd bez konieczności stosowania się do limitu? Postaw na odnawialne źródła energii. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom dla Twojego domu możesz cieszyć się bezpieczeństwem i niezależnością energetyczną. Nasi Doradcy Energetyczni odpowiedzą na Twoje pytania i przestawią najkorzystniejszą ofertę. 

Dlaczego warto wybrać fotowoltaikę od Columbus Elite? Poznaj opinie naszych klientów