Przejdź do treści
Blog.

Wzrost cen energii elektrycznej

Przeprowadzone przez Columbus Energy badania pokazały, że 70% Polaków odczuło wzrost cen energii elektrycznej i cieplnej w gospodarstwach domowych w ciągu ostatniego roku. 

Ceny prądu w Europie

Jesteśmy świadkami trudnych do wyobrażenia wzrostów cen. Ceny prądu na przestrzeni 10 lat są o ponad 1000% wyższe niż poziomy obserwowane w dekadzie 2010-2020. Ile kosztuje 1 kWh w Polsce w 2022 roku? Jedna kilowatogodzina (kWh) prądu kosztuje aktualnie  0,73 – 0,82 zł. Rachunki za ogrzewanie budzą strach nie tylko w domach jednorodzinnych ale także w firmach. Również spółdzielnie mieszkaniowe zapłacą więcej za prąd niż w ubiegłym roku. Czy możemy jakoś uchronić się przed zmianami cen prądu?

Europa znajduje się w środku poważnego kryzysu energetycznego. Ceny gazu ziemnego i energii elektrycznej szybują do coraz wyższego, rekordowego poziomu. Cena gazu ziemnego – paliwa kopalnego niezbędnego dla gospodarki Unii Europejskiej, znów poszła w górę w ostatnich tygodniach. Skutki tych zmian odczuwają wszystkie kraje Europejskie. 

Gaz ziemny służy do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Kosztuje obecnie około 10 razy więcej niż rok temu. Ceny energii elektrycznej, powiązane z ceną gazu, są również kilkakrotnie wyższe niż dotychczas. 

Badania konsumenckie Columbus Energy 

Przeprowadzone przez Columbus Energy na przełomie marca i kwietnia 2022 roku badanie konsumenckie wykazało, że zdecydowana większość Polaków odczuła podwyżki cen prądu

Polacy wyraźnie odczuwają wzrost cen wszystkich surowców energetycznych. 69 proc. badanych potwierdza, że podrożała energia elektryczna, 68 proc. odczuwa wzrost cen gazu, a 58 proc. twierdzi, że więcej płaci za paliwa stałe (węgiel, ekogroszek, drewno, pellet).

Z badania wynika, że niemal połowa Polaków (48%) deklaruje, że wydatki na energię elektryczną i cieplną przekraczają 10% ich domowego budżetu domowego. 39% uważa, że wydatki te nie przekraczają 10% dochodów gospodarstwa domowego. 13% nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie.

Odsetek osób których wydatki na energię przekraczają 10% budżetu maleje proporcjonalnie do wysokości zarobków. Najliczniej potwierdzają to osoby najuboższe, z miesięcznymi dochodami do 2 000 zł netto – aż 63 proc. Tylko 1/4 osób z dochodami w przedziale od 8 000 do 10 000 zł przyznaje, że wydatki na energię przekraczają 10 proc. ich budżetu – czytamy na stronie Columbus Energy.

Wzrost cen energii a cena prądu z fotowoltaiki

Właściciele instalacji fotowoltaicznych mniej odczuwają podwyżki cen energii. Dlatego warto pomyśleć o zmianie i przejście na niezależność energetyczną. Dzięki własnej instalacji możemy znacznie obniżyć rachunki i uniezależnić się od zewnętrznych sprzedawców energii. 

Badanie wyeksponowało też różnicę w odczuwaniu wzrostu cen energii pomiędzy osobami posiadającymi instalację fotowoltaiczną a tymi, którzy jej nie mają. Właściciele PV rzadziej zgłaszali odczuwalność podwyżek cen energii, co potwierdza, że inwestycja we własne źródło OZE jest sposobem na ochronę przed podwyżkami. Przy obecnych cenach energii i czekających nas kolejnych podwyżkach, warto zmienić myślenie na sumaryczny koszt posiadania energii w dłuższej perspektywie – Damian Różycki, prezes Columbus Obrót Sp. z o.o.

W związku z kryzysem energetycznym musimy przygotować się na kolejne podwyżki rachunków za prąd. Jak będzie wyglądać cena prądu w przyszłych miesiącach? Czy czekają nas kolejne podwyżki i zmiany jeszcze w tym roku?

Jak magazynować energię z fotowoltaiki? Przeczytaj naszego bloga

Dlaczego ceny gazu ziemnego i energii elektrycznej rosną?

Gaz ziemny ma kluczowe znaczenie dla gospodarki europejskiej. Biorąc pod uwagę, że przed wojną na Ukrainie ponad 20% energii pochodziło z paliw kopalnych. Służy do ogrzewania domów, wytwarzania energii elektrycznej oraz w różnych procesach przemysłowych.

Gwałtowny wzrost cen gazu ziemnego doprowadził ceny energii elektrycznej do rekordowo wysokiego poziomu. Wywierając presję na konsumentów i przedsiębiorstwa w całej UE. Zmiany są dotkliwe dla wszystkich.

Ceny energii elektrycznej w Europie rosną wraz ze spadkiem importu energii z Rosji. Wzrost cen to obawa, że ​​tej zimy zabraknie gazu. Rosja ograniczyła przepływy gazu do Niemiec i innych krajów. Te cięcia zmuszają dostawców gazu do kupowania gazu po wyższych i niestabilnych cenach niż w ramach długoterminowych kontraktów.

W wielu krajach ceny gazu i energii elektrycznej są ze sobą ściśle powiązane. Chociaż istnieje kilka sposobów wytwarzania energii elektrycznej — takich energia wiatrowa i słoneczna, cena gazu ziemnego ma ogromny wpływ na ustalanie cen energii elektrycznej.

Wzrost cen energii elektrycznej. O ile wzrosną ceny prądu?

Nic nie wskazuje na to, by kryzys energetyczny w najbliższym czasie uległ poprawie. Europa przygotowuje się na możliwość całkowitego odcięcia przez Rosję dostaw gazu. Sytuacja na rynku zapewne pozostanie bez zmiany a cena prądu będzie rosnąć. W ostatnich dniach ogłoszono większe opłaty za prąd dla firm ale też spółdzielni mieszkaniowych. 

Prognozy nie się optymistyczne. Szacuje się, że w 2023 roku rachunki za prąd będą przynajmniej dwukrotnie wyższe. 

Jak podaje serwis bankier.pl w lipcu ceny z dostawą osiągnęły poziom PLN 1519/MWh. Średni poziom od początku roku to PLN 923/MWh. Jeśli taki poziom utrzymałby się w pozostałej części roku to ceny energii w taryfie G powinny wzrosnąć o ok. 138%.

Wyższe ceny energii w Europie już przekładają się gospodarstwa domowe przedsiębiorstwa i przemysł. Więcej zapłacą także firmy.

Podwyżki prądu dla firm 

Według nowych stawek Tauronu  od września w strefie I w taryfie C11 za kWh prądu firmy i sklepy w Polsce zapłacą 2,18 zł. To wzrost o 0,78 zł. Rosną również ceny prądu na giełdzie a kolejne spółki zapowiadają podniesienie taryf. Stawki uwzględniają tarczę antyinflacyjną, obowiązują do 31 października. Jeżeli rząd nie przedłuży tarczy, szacuje się, że mogą wzrosnąć do 3 zł za kWh.

Ceny prądu 2023 – Jak podaje serwis wysokienapięcie.pl ceny energii elektrycznej na 2023 rok zostały wycenione na wielu europejskich giełdach najwyżej w historii. We Francji i Szwajcarii cena prądu przekroczyła 2,6 tys. zł, a w Polsce 1,6 tys. zł/MWh.

Ceny prądu w górę

Niedobór gazu obecnie pochłania większość uwagi w miarę zbliżania się sezonu grzewczego. Wysokie ceny energii mogą zwiększyć obawy konsumentów, którzy coraz częściej próbują odstawić paliwa kopalne, aby zastąpić je energią elektryczną wytwarzaną ze źródeł odnawialnych.

Dalsza perspektywa podwyżek cen prądu i gazu zwiększa boom na fotowoltaikę i pompy ciepła