Blog

Blog

Dowiedz się jak być Eko Ekspertem Sprzedaży!

Energia wiatrowa

Energia wiatrowa

W miarę jak stajemy się coraz bardziej świadomi kryzysu klimatycznego, przed którym stoimy, coraz ważniejsza staje się potrzeba znalezienia czystych i odnawialnych źródeł energii, a nie polegania na ograniczonych zasobach naturalnych świata. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest energetyka wiatrowa. W tym artykule przyjrzymy się, czym jest energia wiatrowa oraz jakie są jej zalety i wady.

Czym jest energia wiatrowa?

Energia wiatrowa to zielona i odnawialna energia, która wykorzystuje energię wytwarzaną przez wiatr.  Dzięki wykorzystaniu turbin wiatrowych, zamienia ją w energię elektryczną do zasilania domów, biur i innych budynków w całym kraju.

Energetyka wiatrowa to jedna z najszybciej rozwijających się technologii energii odnawialnej. Wykorzystanie rośnie na całym świecie, po części z powodu spadku kosztów. Zgodnie z najnowszymi danymi IRENA, globalna moc zainstalowana elektrowni wiatrowych na lądzie i na morzu wzrosła prawie 75 razy w ciągu ostatnich dwóch dekad, z 7,5 gigawatów (GW) w 1997 r. do około 564 GW w 2018 r. Produkcja energii elektrycznej z wiatru podwoiła się w latach 2009-2013, a w 2016 roku energia wiatrowa stanowiła 16% energii elektrycznej wytworzonej przez odnawialne źródła energii. 

Rodzaje energii wiatrowej

Istnieją dwa główne rodzaje energii wiatrowej w zależności od tego, gdzie jest wytwarzana: energetyka wiatrowa na lądzie i morska energetyka wiatrowa. Obie metody wykorzystują turbiny wiatrowe do wytwarzania energii elektrycznej.

Lądowe elektrownie wiatrowe

Prawdopodobnie widziałeś je podczas jazdy po niezabudowanych, otwartych przestrzeniach. Energia wiatrowa na lądzie odnosi się do turbin znajdujących się na lądzie i wykorzystujących wiatr do wytwarzania energii elektrycznej. Zazwyczaj znajdują się na obszarach o niskiej wartości ochronnej lub siedliskowej. tańsze w budowie ale  zwykle wytwarzają mniej energii elektrycznej niż turbiny morskie.

Morska energetyka wiatrowa

Morska energetyka wiatrowa odnosi się do turbin wiatrowych zlokalizowanych na morzach i oceanach, które również wykorzystują wiatr do wytwarzania energii elektrycznej. Zazwyczaj instaluje się je w obszarach, w których występują duże prędkości wiatru. Wytwarzają więcej energii elektrycznej , ponieważ są większe niż turbiny lądowe. Główną wadą jest koszt ich budowy i utrzymania , ze względu na ich trudną lokalizację.

Jak działa energia wiatrowa?

Energia wiatrowa polega na zamianie energii wytworzonej przez ruch łopat turbiny wiatrowej napędzanej przez wiatr na energię elektryczną.

Energia wiatrowa wady i zalety

Rozwój OZE takich jak energetyka wiatrowa to droga w kierunku poprawy bezpieczeństwa energetycznego. To także szansa dla środowiska, gospodarki oraz większej niezależności. Energia wiatrowa ma wiele zalet, co wyjaśnia, dlaczego jest jednym z najszybciej rozwijających się źródeł energii na świecie.

Zalety energetyki wiatrowej

  • Nie wymaga żadnego procesu spalania, jest to energia o niskiej emisji gazów cieplarnianych, głównych sprawców globalnego ocieplenia.
  • Wiatr jest zasobem nieograniczonym, podobnie jak jego wykorzystanie.Zarówno koszt wyprodukowanego kW, jak i jego utrzymanie są dość niskie. Na obszarach, gdzie wiatr wieje mocniej, korzyści są jeszcze większe.
  • Generuje miejsca pracy. Według Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) energetyka wiatrowa już dziś zatrudnia ponad 1,2 mln osób , a liczba zielonych miejsc pracy nie przestanie rosnąć.

Dodatkowo energia wiatru jest energią „rodzimą”, ponieważ jest dostępna praktycznie wszędzie, co przyczynia się do zmniejszenia importu energii oraz tworzenia bogactwa i lokalnego zatrudnienia.

Z tych powodów wytwarzanie energii elektrycznej za pomocą  energii wiatrowej  i jej efektywne wykorzystanie  przyczynia się do zrównoważonego rozwoju .

Wady energetyki wiatrowej

  • Chociaż farmy wiatrowe są zazwyczaj zlokalizowane z dala od obszarów zabudowanych, nadal są widoczne dla wielu ludzi. Dla tych, którzy mieszkają w pobliżu, są uważane za nieatracyjne często spotykają się z sprzeciwem na etapie planowania.
  • Brak wiatru, brak elektryczności. Jeśli nie ma wiatru, turbiny nie wytwarzają elektryczności. Jest to tak zwana technologia przerywana . Domy wytworzone przez energię wiatrową również musiałyby być podłączone do krajowej sieci energetycznej w celu zapewnienia rezerwy.
  • Kosztowne w instalacji. Ze względu na ich lokalizację, na lądzie lub na morzu, budowa turbin wiatrowych może być kosztowna.

Czy turbiny wiatrowe są śmiertelne dla ptaków? W rzeczywistości więcej ptaków jest rannych lub zabijanych przez działania prowadzone przez człowieka, drogi, linie kolejowe, a nawet koty domowe niż przez turbiny wiatrowe. Przed wybudowaniem turbin przeprowadzane są badania oddziaływania na środowisko – w tym na dziką przyrodę i ptaki.

Energia wiatrowa ciekawostki. Największa elektrownia wiatrowa na świecie nosi nazwę Walney Extension. Ta farma wiatrowa znajduje się na Morzu Irlandzkim, około 19 kilometrów (11 mil) na zachód od północno-zachodniego wybrzeża Anglii. Walney Extension ma moc produkcyjną 659 MW, co wystarczy, aby zaopatrzyć w energię elektryczną 600 000 domów w Wielkiej Brytanii. Od 2018 roku w trakcie budowy jest farma wiatrowa East Anglia ONE, której moc ma wynosić ponad 714 MW. 

Energetyka wiatrowa w Polsce

Energia z farm wiatrowych stanowi obecnie ok. 41% w miksie energetycznym, bazującym na energii odnawialnej. W Polsce znajduje się ponad 50 farm wiatrowych. OZE i energetyka wiatrowa w Polsce staje się odpowiedzią na kryzys klimatyczny, jak i gospodarczy. 

Energia z wiatru to energia wolności -  Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Na początku tego roku odnotowano największą w historii generację energii z wiatru. Jednak inwestycje w nowe farmy wiatrowe spotykają się w Polsce z licznymi wyzwaniami. Pierwsza morska farma wiatrowa w Polsce miała ruszyć około roku 2024–2025, jednak zdaniem Najwyższej Izby Kontroli te założenia polskiej polityki offshore są niemożliwe do realizacji. Wśród przeszkód wymienia się:  brak głównego terminalu instalacyjnego, niedostosowanie prawa i braki w sieci przesyłowej w północnej części Polski.

O rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce i stojącymi przed nią wyzwaniami można przeczytać w nowym raporcie „Polska energetyka wiatrowa 4.0”. 

Rosnące ceny prądu i gazu jak i brak dostępu do surowców energetycznych tj. węgiel sprawiają, że coraz częściej zwracamy się ku odnawialnym źródłom energii. Przydomowa elektrownia wiatrowa to zespół połączonych ze sobą urządzeń, które wytwarzają i magazynują energię elektryczną. To nadal mało popularne źródło energii odnawialnej w Polsce, wytwarzające energię na potrzeby pojedynczych gospodarstw domowych. Przydomowe elektrownie wiatrowe posiadają stosunkowo niską moc, więc mogą jedynie wspierać pokrycie zapotrzebowania na energię. Ponadto uzależniona jest od ilości wietrznych dni. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy produkować prąd do zasilania domowych sprzętów jednak opinie na temat opłacalności inwestycji są podzielone. 

Szukasz rozwiązań na rosnące rachunki za prąd? Columbus Elite to zespół specjalistów, którzy dostarczają ekoenergetyczne rozwiązania dla domów w całej Polsce. Nasi Doradcy Energetyczni z pewnością pomogą Ci wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie dla Twojego domu! Skontaktuj się z nami i przekonaj się, że fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii to bezsprzecznie najlepszy sposób na obniżenie kosztów za energię. 

 

 

Zobacz także

Zobacz także

Metoda Sandlera - najlepsze techniki sprzedaży

System sprzedaży Sandlera, opracowany w 1967 roku przez Davida Sandlera, skupia się na tym, aby przedstawiciele handlowi działali jako doradcy, a nie nachalni sprzedawcy. Jak metoda Sandlera może pomóc Ci osiągać lepsze wyniki?

czytaj dalej
„Ciepłe Mieszkanie” - nowy program dofinansowań

21 lipca ruszył program “Ciepłe Mieszkanie”. Program skierowany jest do właścicieli lokali w budynkach wielorodzinnych, którzy będą mogli starać się o dotację w swoich gminach. Dowiedz się więcej z naszego artykułu!

czytaj dalej
Dzień Długu Ekologicznego - co oznacza?

Stoimy w obliczu kryzysu klimatycznego. Aby uniknąć nieodwracalnych zmian na naszej planecie musimy wspólnie pracować i stawić czoła wyzwaniom społecznym oraz środowiskowym. Dzień Długu Ekologicznego wyznacza datę, w której wykorzystaliśmy wszystkie zasoby naturalne, które Ziemia może odnowić w ciągu całego roku.

czytaj dalej
Energia wiatrowa

W miarę jak stajemy się coraz bardziej świadomi kryzysu klimatycznego, przed którym stoimy, coraz ważniejsza staje się potrzeba znalezienia czystych i odnawialnych źródeł energii, a nie polegania na ograniczonych zasobach naturalnych świata. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest energetyka wiatrowa. W tym artykule przyjrzymy się, czym jest energia wiatrowa oraz jakie są jej zalety i wady.

czytaj dalej
Najlepiej płatne zawody w branży OZE

Paliwa kopalne, takie jak ropa naftowa i gaz, przez długi czas były branżą, która oferowała jedne z najlepiej opłacanych miejsc pracy. Jednak na całym świecie następuje odchodzenie od źródeł konwencjonalnych na rzecz zielonej energii z OZE. Stworzyło to ogromną szansę dla pracowników na przejście na usługi w sektorach odnawialnych.

czytaj dalej
Zarządzanie stresem w pracy

Badania wskazują, że 75% pracowników uważa, że ​​odczuwa stres w pracy. Przyjrzyjmy się, jakie są skutki stresu związanego z pracą i jak sobie z nim radzić. Omówimy również wiele korzyści płynących z odpowiedniego radzenia sobie ze stresem w pracy.

czytaj dalej
Dlaczego sprzedaż to najlepsza pierwsza praca?

Pierwsza praca bez doświadczenia? Dlaczego warto wybrać sprzedaż i czego może nauczyć Cię praca handlowca? Codzienny kontakt z ludźmi. Autonomia i elastyczność. Wysokie prowizje. Istnieje wiele powodów, aby rozpocząć karierę w tej branży! 

czytaj dalej
Jak beton wpływa na temperaturę w miastach?

Upalne temperatury w Europie pogorszył jeden z najczęściej używanych, ale najmniej lubianych wynalazków ludzkości: beton. Jest szkieletem naszych miast będąc podstawowym materiałem niemal każdego bloku mieszkalnego, centrum handlowego, biurowca oraz większości łączących je dróg. Jak betonoza wpływa na fale upałów w miastach?

czytaj dalej
Obiekcje klienta - jak sobie z nimi radzić?

Obiekcje klienta dotyczące ceny są jednym z najczęstszych zarzutów, jakie możesz napotkać podczas sprzedaży. Przeczytaj nasz artykuł o tym, jak radzić sobie z zastrzeżeniami cenowymi klientów.

czytaj dalej
PowerHouse od Columbus - Rozwiązanie na wyłączenia instalacji fotowoltaicznych

Rosnąca ilość prosumentów i nowych mikroinstalacji wpływa na przeciążenie systemu elektroenergetycznego. Columbus zaprezentował PowerHouse, platformę posiadającą Regulator Napięcia, który ma redukować liczbę wyłączeń instalacji fotowoltaicznej nawet o 90%.

czytaj dalej
Sprzedaż konsultacyjna w pracy doradcy handlowego

Praca przedstawiciela handlowego wiąże się z wieloma trudnymi wyzwaniami. Sprzedając produkty z branży OZE wiesz, że Twoi potencjalni klienci docenią oferowany produkt lub usługę i chcesz im to powiedzieć. Ale nachalny sprzedawca zawsze wydaje się bardziej zainteresowany prowizją niż pomaganiem drugiemu człowiekowi. Rozwiązanie? Sprzedaż konsultacyjna!

czytaj dalej
Boom na pompy ciepła

Rok temu masowo instalowaliśmy fotowoltaikę. Teraz przyszedł czas na pompy ciepła! Jak wynika z danych Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, w 2021 roku rynek pomp ciepła w Polsce urósł o 66%, a rynek pomp ciepła do ogrzewania budynków aż o 80%. Do wzrostu zainteresowania tą formą ogrzewania bez wątpienia przyczynił się m.in. rosnące rachunki za gaz.

czytaj dalej
Zobacz więcej
Zobacz także

Zobacz także

Metoda Sandlera - najlepsze techniki sprzedaży

System sprzedaży Sandlera, opracowany w 1967 roku przez Davida Sandlera, skupia się na tym, aby przedstawiciele handlowi działali jako doradcy, a nie nachalni sprzedawcy. Jak metoda Sandlera może pomóc Ci osiągać lepsze wyniki?

czytaj dalej
„Ciepłe Mieszkanie” - nowy program dofinansowań

21 lipca ruszył program “Ciepłe Mieszkanie”. Program skierowany jest do właścicieli lokali w budynkach wielorodzinnych, którzy będą mogli starać się o dotację w swoich gminach. Dowiedz się więcej z naszego artykułu!

czytaj dalej
Dzień Długu Ekologicznego - co oznacza?

Stoimy w obliczu kryzysu klimatycznego. Aby uniknąć nieodwracalnych zmian na naszej planecie musimy wspólnie pracować i stawić czoła wyzwaniom społecznym oraz środowiskowym. Dzień Długu Ekologicznego wyznacza datę, w której wykorzystaliśmy wszystkie zasoby naturalne, które Ziemia może odnowić w ciągu całego roku.

czytaj dalej
Energia wiatrowa

W miarę jak stajemy się coraz bardziej świadomi kryzysu klimatycznego, przed którym stoimy, coraz ważniejsza staje się potrzeba znalezienia czystych i odnawialnych źródeł energii, a nie polegania na ograniczonych zasobach naturalnych świata. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest energetyka wiatrowa. W tym artykule przyjrzymy się, czym jest energia wiatrowa oraz jakie są jej zalety i wady.

czytaj dalej
Najlepiej płatne zawody w branży OZE

Paliwa kopalne, takie jak ropa naftowa i gaz, przez długi czas były branżą, która oferowała jedne z najlepiej opłacanych miejsc pracy. Jednak na całym świecie następuje odchodzenie od źródeł konwencjonalnych na rzecz zielonej energii z OZE. Stworzyło to ogromną szansę dla pracowników na przejście na usługi w sektorach odnawialnych.

czytaj dalej
Zarządzanie stresem w pracy

Badania wskazują, że 75% pracowników uważa, że ​​odczuwa stres w pracy. Przyjrzyjmy się, jakie są skutki stresu związanego z pracą i jak sobie z nim radzić. Omówimy również wiele korzyści płynących z odpowiedniego radzenia sobie ze stresem w pracy.

czytaj dalej
Dlaczego sprzedaż to najlepsza pierwsza praca?

Pierwsza praca bez doświadczenia? Dlaczego warto wybrać sprzedaż i czego może nauczyć Cię praca handlowca? Codzienny kontakt z ludźmi. Autonomia i elastyczność. Wysokie prowizje. Istnieje wiele powodów, aby rozpocząć karierę w tej branży! 

czytaj dalej
Jak beton wpływa na temperaturę w miastach?

Upalne temperatury w Europie pogorszył jeden z najczęściej używanych, ale najmniej lubianych wynalazków ludzkości: beton. Jest szkieletem naszych miast będąc podstawowym materiałem niemal każdego bloku mieszkalnego, centrum handlowego, biurowca oraz większości łączących je dróg. Jak betonoza wpływa na fale upałów w miastach?

czytaj dalej
Obiekcje klienta - jak sobie z nimi radzić?

Obiekcje klienta dotyczące ceny są jednym z najczęstszych zarzutów, jakie możesz napotkać podczas sprzedaży. Przeczytaj nasz artykuł o tym, jak radzić sobie z zastrzeżeniami cenowymi klientów.

czytaj dalej
PowerHouse od Columbus - Rozwiązanie na wyłączenia instalacji fotowoltaicznych

Rosnąca ilość prosumentów i nowych mikroinstalacji wpływa na przeciążenie systemu elektroenergetycznego. Columbus zaprezentował PowerHouse, platformę posiadającą Regulator Napięcia, który ma redukować liczbę wyłączeń instalacji fotowoltaicznej nawet o 90%.

czytaj dalej
Sprzedaż konsultacyjna w pracy doradcy handlowego

Praca przedstawiciela handlowego wiąże się z wieloma trudnymi wyzwaniami. Sprzedając produkty z branży OZE wiesz, że Twoi potencjalni klienci docenią oferowany produkt lub usługę i chcesz im to powiedzieć. Ale nachalny sprzedawca zawsze wydaje się bardziej zainteresowany prowizją niż pomaganiem drugiemu człowiekowi. Rozwiązanie? Sprzedaż konsultacyjna!

czytaj dalej
Boom na pompy ciepła

Rok temu masowo instalowaliśmy fotowoltaikę. Teraz przyszedł czas na pompy ciepła! Jak wynika z danych Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, w 2021 roku rynek pomp ciepła w Polsce urósł o 66%, a rynek pomp ciepła do ogrzewania budynków aż o 80%. Do wzrostu zainteresowania tą formą ogrzewania bez wątpienia przyczynił się m.in. rosnące rachunki za gaz.

czytaj dalej
Dołącz do nas

Dołącz do nas

Pracuj u lidera w branży odnawialnych źródeł energii!

Szukasz nowych wyzwań zawodowych?

Chcesz spróbować swoich sił w prężnie rozwijającej się spółce, która stawia na profesjonalizm i rozwój?

Prześlij swoje CV i sprawdź czy sprawdzisz się w nowej roli!

Szukamy pracowników z całej Polski!

Prowadzimy cykliczne szkolenia, dzięki którym każdy zdobędzie potrzebną wiedzę do pracy jako Doradca Energetyczny. Wszystkiego Cię nauczymy! Czekamy na Twoje CV!

Zobacz co działo się w Columbus Elite: