Blog

Blog

Dowiedz się jak być Eko Ekspertem Sprzedaży!

Boom na pompy ciepła

Boom na pompy ciepła

Rok temu masowo instalowaliśmy fotowoltaikę, teraz przyszedł czas na pompy ciepła. Jak wynika z danych Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, w 2021 roku rynek pomp ciepła w Polsce urósł o 66%, a rynek pomp ciepła do ogrzewania budynków aż o 80%. Do wzrostu zainteresowania tą formą ogrzewania bez wątpienia przyczynił się m.in. rosnące rachunki za gaz. 

W ubiegłym roku zainteresowanie fotowoltaiką biło rekordy za sprawą zmian w przepisach dotyczących rozliczeń prosumentów. Jak podaje PORT PC, w 2021 roku cały polski rynek pomp ciepła wzrósł aż o 66%, a pomp ciepła do ogrzewania budynków o ponad 80%. 

Wzrost zainteresowania pompami ciepła

Sprzedaż pomp ciepła w 2021 r. w Unii Europejskiej przekroczyła 2 mln sztuk i zgodnie z zapowiedzią europejskiego stowarzyszenia EHPA udział pomp ciepła w ogrzewaniu ma się podwoić do ponad 50% w ciągu najbliższych trzech lat na rynku urządzeń w Europie. 

Międzynarodowa Agencja Energetyczna w swoim najnowszym raporcie podkreśla, że ​​żadne nowe kotły gazowe nie powinny być sprzedawane po 2025 r. , jeśli cele zerowe netto mają zostać osiągnięte do 2050 r. Oczekuje się, że pompy ciepła będą lepszą, niskoemisyjną alternatywą dla ogrzewania domów.

W Polsce największe wzrosty sprzedaży pomp ciepła w 2021 roku odnotowano w segmencie pomp ciepła powietrze-woda, gdzie sprzedano 79 tys. jednostek, wzrost o 88%. w porównaniu do wyniku sprzedaży w 2020 roku.

Głównymi przyczynami wzrostu sprzedaży pomp ciepła powietrze/woda jest wzrost atrakcyjności rozwiązań i atrakcyjne koszty ogrzewania, a także rosnące zaufanie do tej technologii, zarówno wśród użytkowników, jak i instalatorów. Na popyt istotny wpływ ma zainteresowanie bezemisyjnymi systemami grzewczymi, ze względu na wygodę obsługi i zwiększoną świadomość ekologiczną. Wojna na Ukrainie również zwiększyła popyt na pompy ciepła. Ludzie zaczęli szukać innych sposobów ogrzewania domów – opartych na własnej produkcji i minimalizujących zużycie dostarczanej energii.

Pompy ciepła - koszty ogrzewania 

Wzrost cen gazu a także węgla i peletu to główne powody zainteresowania pompami ciepła. W 2021 roku gaz, węgiel i pelet zdrożały o ponad 50%. Pompa ciepła jest obecnie najtańszym źródłem ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej. 

Powodem ogromnego wzrostu sprzedaży pomp ciepła są także dotacje z programów m.in.:

  • Moje Ciepło - dla właścicieli nowo budowanych domów na zakup i montaż pompy ciepła powietrznej i gruntowej. Wysokość wsparcia może wynieść do 30 proc. kosztów (pompa ciepła powietrzna – 7.000 zł, gruntowa – 21.000 zł).
  • Czyste powietrze - dla właścicieli domów modernizowanych na zakup i montaż pompy ciepła: gruntowej, powietrze/woda i powietrze/powietrze. Maksymalne dofinansowanie do urządzenia wynosi 32.000 zł. 
  • Ulga termomodernizacyjna - umożliwia odpisanie poniesionych kosztów od podstawy opodatkowania. Maksymalny kwota wynosi 53.000 zł na jednego właściciela budynków poddanych termomodernizacji. 

W najbliższym czasie możemy także liczyć na niższy VAT na pompy ciepła i fotowoltaikę. 

Pełną listę dofinansowań do OZE znajdziesz na naszym blogu.

Jakie korzyści daje pompa ciepła?

Pompy ciepła to rozwiązanie zapewniające ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową w budynkach mieszkalnych, zarówno w domach jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych. Pompa ciepła w duecie z panelami fotowoltaicznymi, zapewnia zbilansowane roczne koszty ogrzewania. Gdy temperatury na zewnątrz zaczynają spadać, ogrzewanie i komfort w pomieszczeniach stają się coraz ważniejsze. Podczas gdy większość ludzi nadal polega na tradycyjnych systemach ogrzewania gazowego, popularność pomp ciepła rośnie. Dzieje się tak, ponieważ nowa technologia sprawia, że pompy ciepła są jedną z najbardziej wydajnych i opłacalnych alternatyw. To jeden, wielofunkcyjny system do ogrzewania, chłodzenia i przygotowywania ciepłej wody. Wykorzystując energię elektryczną jako źródło energii, pompy ciepła mogą służyć do ogrzewania i chłodzenia domów.

  • Niższe koszty eksploatacji - pompy ciepła są tańsze w eksploatacji niż systemy oparte na spalaniu. Im bardziej energooszczędne są systemy, tym większe długoterminowe oszczędności energii. 
  • Bezpieczeństwo - pompy ciepła są bezpieczniejsze niż systemy grzewcze oparte na spalaniu. Są bezpieczne w obsłudze, a ponieważ opierają się na energii elektrycznej i nie muszą spalać paliwa w celu wytworzenia ciepła.
  • Zmniejsza emisję dwutlenku węgla 
  • Zapewnia chłodzenie - w ciepłych okresach pompy ciepła  działają jak klimatyzacja,
  • Długa żywotność

Łącząc pompy ciepła z panelami słonecznymi  możesz uczynić swój dom samowystarczalnym i ekologicznym. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak pompa ciepła może poprawić ogrzewanie i chłodzenie, jednocześnie minimalizując wpływ na środowisko i zapewniając niższe rachunki? Skontaktuj się z nami! Nasi Doradcy Energetyczni odpowiedzą na pytania i zaproponują najlpesze rozwiązanie dla Twojego domu. Wybierz zieloną energię od Columbus! Chcesz poznać opinie o fotowoltaice? Odwiedź nasz kanał na YouTube.

 

Odwiedź nas na Facebook'u

Zobacz także

Zobacz także

Metoda Sandlera - najlepsze techniki sprzedaży

System sprzedaży Sandlera, opracowany w 1967 roku przez Davida Sandlera, skupia się na tym, aby przedstawiciele handlowi działali jako doradcy, a nie nachalni sprzedawcy. Jak metoda Sandlera może pomóc Ci osiągać lepsze wyniki?

czytaj dalej
„Ciepłe Mieszkanie” - nowy program dofinansowań

21 lipca ruszył program “Ciepłe Mieszkanie”. Program skierowany jest do właścicieli lokali w budynkach wielorodzinnych, którzy będą mogli starać się o dotację w swoich gminach. Dowiedz się więcej z naszego artykułu!

czytaj dalej
Dzień Długu Ekologicznego - co oznacza?

Stoimy w obliczu kryzysu klimatycznego. Aby uniknąć nieodwracalnych zmian na naszej planecie musimy wspólnie pracować i stawić czoła wyzwaniom społecznym oraz środowiskowym. Dzień Długu Ekologicznego wyznacza datę, w której wykorzystaliśmy wszystkie zasoby naturalne, które Ziemia może odnowić w ciągu całego roku.

czytaj dalej
Energia wiatrowa

W miarę jak stajemy się coraz bardziej świadomi kryzysu klimatycznego, przed którym stoimy, coraz ważniejsza staje się potrzeba znalezienia czystych i odnawialnych źródeł energii, a nie polegania na ograniczonych zasobach naturalnych świata. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest energetyka wiatrowa. W tym artykule przyjrzymy się, czym jest energia wiatrowa oraz jakie są jej zalety i wady.

czytaj dalej
Najlepiej płatne zawody w branży OZE

Paliwa kopalne, takie jak ropa naftowa i gaz, przez długi czas były branżą, która oferowała jedne z najlepiej opłacanych miejsc pracy. Jednak na całym świecie następuje odchodzenie od źródeł konwencjonalnych na rzecz zielonej energii z OZE. Stworzyło to ogromną szansę dla pracowników na przejście na usługi w sektorach odnawialnych.

czytaj dalej
Zarządzanie stresem w pracy

Badania wskazują, że 75% pracowników uważa, że ​​odczuwa stres w pracy. Przyjrzyjmy się, jakie są skutki stresu związanego z pracą i jak sobie z nim radzić. Omówimy również wiele korzyści płynących z odpowiedniego radzenia sobie ze stresem w pracy.

czytaj dalej
Dlaczego sprzedaż to najlepsza pierwsza praca?

Pierwsza praca bez doświadczenia? Dlaczego warto wybrać sprzedaż i czego może nauczyć Cię praca handlowca? Codzienny kontakt z ludźmi. Autonomia i elastyczność. Wysokie prowizje. Istnieje wiele powodów, aby rozpocząć karierę w tej branży! 

czytaj dalej
Jak beton wpływa na temperaturę w miastach?

Upalne temperatury w Europie pogorszył jeden z najczęściej używanych, ale najmniej lubianych wynalazków ludzkości: beton. Jest szkieletem naszych miast będąc podstawowym materiałem niemal każdego bloku mieszkalnego, centrum handlowego, biurowca oraz większości łączących je dróg. Jak betonoza wpływa na fale upałów w miastach?

czytaj dalej
Obiekcje klienta - jak sobie z nimi radzić?

Obiekcje klienta dotyczące ceny są jednym z najczęstszych zarzutów, jakie możesz napotkać podczas sprzedaży. Przeczytaj nasz artykuł o tym, jak radzić sobie z zastrzeżeniami cenowymi klientów.

czytaj dalej
PowerHouse od Columbus - Rozwiązanie na wyłączenia instalacji fotowoltaicznych

Rosnąca ilość prosumentów i nowych mikroinstalacji wpływa na przeciążenie systemu elektroenergetycznego. Columbus zaprezentował PowerHouse, platformę posiadającą Regulator Napięcia, który ma redukować liczbę wyłączeń instalacji fotowoltaicznej nawet o 90%.

czytaj dalej
Sprzedaż konsultacyjna w pracy doradcy handlowego

Praca przedstawiciela handlowego wiąże się z wieloma trudnymi wyzwaniami. Sprzedając produkty z branży OZE wiesz, że Twoi potencjalni klienci docenią oferowany produkt lub usługę i chcesz im to powiedzieć. Ale nachalny sprzedawca zawsze wydaje się bardziej zainteresowany prowizją niż pomaganiem drugiemu człowiekowi. Rozwiązanie? Sprzedaż konsultacyjna!

czytaj dalej
Boom na pompy ciepła

Rok temu masowo instalowaliśmy fotowoltaikę. Teraz przyszedł czas na pompy ciepła! Jak wynika z danych Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, w 2021 roku rynek pomp ciepła w Polsce urósł o 66%, a rynek pomp ciepła do ogrzewania budynków aż o 80%. Do wzrostu zainteresowania tą formą ogrzewania bez wątpienia przyczynił się m.in. rosnące rachunki za gaz.

czytaj dalej
Zobacz więcej
Zobacz także

Zobacz także

Metoda Sandlera - najlepsze techniki sprzedaży

System sprzedaży Sandlera, opracowany w 1967 roku przez Davida Sandlera, skupia się na tym, aby przedstawiciele handlowi działali jako doradcy, a nie nachalni sprzedawcy. Jak metoda Sandlera może pomóc Ci osiągać lepsze wyniki?

czytaj dalej
„Ciepłe Mieszkanie” - nowy program dofinansowań

21 lipca ruszył program “Ciepłe Mieszkanie”. Program skierowany jest do właścicieli lokali w budynkach wielorodzinnych, którzy będą mogli starać się o dotację w swoich gminach. Dowiedz się więcej z naszego artykułu!

czytaj dalej
Dzień Długu Ekologicznego - co oznacza?

Stoimy w obliczu kryzysu klimatycznego. Aby uniknąć nieodwracalnych zmian na naszej planecie musimy wspólnie pracować i stawić czoła wyzwaniom społecznym oraz środowiskowym. Dzień Długu Ekologicznego wyznacza datę, w której wykorzystaliśmy wszystkie zasoby naturalne, które Ziemia może odnowić w ciągu całego roku.

czytaj dalej
Energia wiatrowa

W miarę jak stajemy się coraz bardziej świadomi kryzysu klimatycznego, przed którym stoimy, coraz ważniejsza staje się potrzeba znalezienia czystych i odnawialnych źródeł energii, a nie polegania na ograniczonych zasobach naturalnych świata. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest energetyka wiatrowa. W tym artykule przyjrzymy się, czym jest energia wiatrowa oraz jakie są jej zalety i wady.

czytaj dalej
Najlepiej płatne zawody w branży OZE

Paliwa kopalne, takie jak ropa naftowa i gaz, przez długi czas były branżą, która oferowała jedne z najlepiej opłacanych miejsc pracy. Jednak na całym świecie następuje odchodzenie od źródeł konwencjonalnych na rzecz zielonej energii z OZE. Stworzyło to ogromną szansę dla pracowników na przejście na usługi w sektorach odnawialnych.

czytaj dalej
Zarządzanie stresem w pracy

Badania wskazują, że 75% pracowników uważa, że ​​odczuwa stres w pracy. Przyjrzyjmy się, jakie są skutki stresu związanego z pracą i jak sobie z nim radzić. Omówimy również wiele korzyści płynących z odpowiedniego radzenia sobie ze stresem w pracy.

czytaj dalej
Dlaczego sprzedaż to najlepsza pierwsza praca?

Pierwsza praca bez doświadczenia? Dlaczego warto wybrać sprzedaż i czego może nauczyć Cię praca handlowca? Codzienny kontakt z ludźmi. Autonomia i elastyczność. Wysokie prowizje. Istnieje wiele powodów, aby rozpocząć karierę w tej branży! 

czytaj dalej
Jak beton wpływa na temperaturę w miastach?

Upalne temperatury w Europie pogorszył jeden z najczęściej używanych, ale najmniej lubianych wynalazków ludzkości: beton. Jest szkieletem naszych miast będąc podstawowym materiałem niemal każdego bloku mieszkalnego, centrum handlowego, biurowca oraz większości łączących je dróg. Jak betonoza wpływa na fale upałów w miastach?

czytaj dalej
Obiekcje klienta - jak sobie z nimi radzić?

Obiekcje klienta dotyczące ceny są jednym z najczęstszych zarzutów, jakie możesz napotkać podczas sprzedaży. Przeczytaj nasz artykuł o tym, jak radzić sobie z zastrzeżeniami cenowymi klientów.

czytaj dalej
PowerHouse od Columbus - Rozwiązanie na wyłączenia instalacji fotowoltaicznych

Rosnąca ilość prosumentów i nowych mikroinstalacji wpływa na przeciążenie systemu elektroenergetycznego. Columbus zaprezentował PowerHouse, platformę posiadającą Regulator Napięcia, który ma redukować liczbę wyłączeń instalacji fotowoltaicznej nawet o 90%.

czytaj dalej
Sprzedaż konsultacyjna w pracy doradcy handlowego

Praca przedstawiciela handlowego wiąże się z wieloma trudnymi wyzwaniami. Sprzedając produkty z branży OZE wiesz, że Twoi potencjalni klienci docenią oferowany produkt lub usługę i chcesz im to powiedzieć. Ale nachalny sprzedawca zawsze wydaje się bardziej zainteresowany prowizją niż pomaganiem drugiemu człowiekowi. Rozwiązanie? Sprzedaż konsultacyjna!

czytaj dalej
Boom na pompy ciepła

Rok temu masowo instalowaliśmy fotowoltaikę. Teraz przyszedł czas na pompy ciepła! Jak wynika z danych Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, w 2021 roku rynek pomp ciepła w Polsce urósł o 66%, a rynek pomp ciepła do ogrzewania budynków aż o 80%. Do wzrostu zainteresowania tą formą ogrzewania bez wątpienia przyczynił się m.in. rosnące rachunki za gaz.

czytaj dalej
Dołącz do nas

Dołącz do nas

Pracuj u lidera w branży odnawialnych źródeł energii!

Szukasz nowych wyzwań zawodowych?

Chcesz spróbować swoich sił w prężnie rozwijającej się spółce, która stawia na profesjonalizm i rozwój?

Prześlij swoje CV i sprawdź czy sprawdzisz się w nowej roli!

Szukamy pracowników z całej Polski!

Prowadzimy cykliczne szkolenia, dzięki którym każdy zdobędzie potrzebną wiedzę do pracy jako Doradca Energetyczny. Wszystkiego Cię nauczymy! Czekamy na Twoje CV!

Zobacz co działo się w Columbus Elite: