Przejdź do treści
Blog.

Które urządzenia pobierają najwięcej prądu?

Koszty utrzymania są na najwyższym poziomie od dekady, a największym wydatkiem w gospodarstwach domowych są bez wątpienia rachunki za energię elektryczną. Z niedawno przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych badań wynika, że część Polaków nie jest świadoma, które urządzenia pobierają najwięcej prądu w naszych domach. Ceny prądu biją rekordy, dlatego warto wiedzieć, ile kosztuje nas korzystanie z urządzeń elektrycznych. 

Każdego dnia używamy sprzętów domowych oraz energii w różnych obszarach naszego codziennego życia i chociaż trudno nam bez niej żyć, istnieją sposoby na ograniczenie jej zużycia. W tym artykule analizujemy co zużywa najwięcej prądu w domu, wraz ze sposobami na zmniejszenie rachunków za prąd. Informacje te mogą pomóc Ci dokonywaniu mądrzejszych wyborów w odniesieniu do optymalnego używania urządzeń elektrycznych, które pobierają najwięcej prądu. 

Co w domu zużywa najwięcej prądu? 

Wszyscy widzimy, jak nasze rachunki za energię rosną. Z tego powodu chcemy zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w domu. Ale od czego zacząć? Jeśli chodzi o zużycie energii elektrycznej, istnieje kilka winowajców. Rzućmy okiem na to, które urządzenia gospodarstwa domowego zużywają najwięcej energii elektrycznej

Największym konsumentem energii elektrycznej w przeciętnym gospodarstwie domowym są urządzenie grzewcze i chłodzące. Klimatyzatory i grzejniki zużywają mnóstwo energii, aby utrzymać w domu odpowiednią temperaturę. Chociaż zależy to od tego, którego z nich używasz więcej, ogrzewanie zazwyczaj zużywa więcej energii elektrycznej w ciągu roku, co stanowi ponad 35% rocznego zużycia energii elektrycznej.

Energia elektryczna jest mierzona w watach lub kilowatach, nazwanych na cześć szkockiego inżyniera Jamesa Watta. Parametr ten wyraża ilość prądu zużywanego przez konkretne urządzenie i co za tym idzie koszty związane z jego eksploatacją. Im wyższa liczba watów, tym więcej zużywa się energii elektrycznej. To, w połączeniu z czasem użytkowania urządzenia, wpływa na Twoje rachunki za energię. Odkryjmy największych pożeraczy prądu w domu!

Według rankingu przeprowadzonego przez enerad.pl urządzenia, które pobierają najwięcej prądu to m.in. kuchenka elektryczna, kuchenka indukcyjna oraz bojler elektryczny. Poniżej przedstawiamy ranking opracowany na przykładzie przeciętnego gospodarstwa domowego, czyli rodziny 4 osobowej.

Te urządzenia pobierają najwięcej prądu:

 • Kuchenka elektryczna – 1.480 kWh/rok 
 • Kuchenka indukcyjna – 1.168 kWh/rok 
 • Bojler elektryczny 120 litrów – 1080 kWh/rok 
 • Czajnik – 292 kWh/rok 
 • Zmywarki do naczyń – 262 kWh/rok 
 • Lodówka – 252 kWh/rok = 151,20 zł/rok 
 • Suszarka do ubrań – 235 kWh/rok
 • Oświetlenie – 210,24 kWh/rok 
 • Komputer stacjonarny- 189 kWh/rok
 • Telewizor + kino domowe – 177,67 kWh/rok 
 • Piekarnik elektryczny – 148,54 kWh/rok 
 • Pralka – 109,2 kWh/rok
 • Żelazko – 103,83 kWh/rok
 • Laptop – 84 kWh/rok 
 • Odkurzacz – 27,5 kWh/rok 
 • Kuchenka mikrofalowa – 24,96 kWh/rok 

Jak obliczyć, ile prądu zużywają Twoje urządzenia? 

Pierwszym krokiem do zaoszczędzenia kosztów energii elektrycznej jest ustalenie, ile energii zużywa każde z Twoich urządzeń. Następnie możesz zacząć identyfikować obszary, w których możesz zmniejszyć ich użycie aby zaoszczędzić. Często nie zdajemy sobie sprawy, że ilość sprzętów, które są w trybie uśpienia ma wpływ na nasze rachunki. 

Jak obniżyć rachunki za prąd? Świadomość tego, gdzie w domu zużywa się najwięcej energii, pozwala ludziom skoncentrować swoje wysiłki na obniżeniu poziomu energii. Niezależnie od tego, czy chodzi o oszczędzanie na rachunkach miesięcznych, czy o ochronę lokalnego środowiska, warto wiedzieć, gdzie i jak zmniejszyć zużycie.

Limit na prąd 2023 – warto oszczędzać energię

Wprowadzony przez rząd limit zużycia prądu dotyczy ustawy o zamrożeniu energii w 2023 roku. Założeniem programu jest zachęcenie odbiorców energii do zmieszczenia się w limicie: 2000 kWh, 2600 kWh lub 3000 kWh. Więcej na ten temat przeczytasz na naszym najnowszym blogu.

Urządzenia które pobierają najwięcej prądu – jak kontrolować zużycie energii?

Piekarnik i kuchenka elektryczna

To urządzenia które zużywają najwięcej prądu w naszych domach. Nagrzanie urządzenia do 200 st. C, dysponującego mocą 2000 W, wymaga pracy grzałki nawet przez 41 minut. Sprzęt domowy, który znajdziemy w każdej kuchni wpływa na nasze rachunki za prąd zazwyczaj jednak nie sposób ograniczyć jego użycie. Dlatego warto zainwestować w sprzęty wysokiej klasy energetycznej jak i używać ich w godzinach, w których ceny prądu są niższe.

Pralki i zmywarki

Stanowią 14% typowego rachunku za energię. Miesięczne zużycie energii przez pralkę i suszarkę zależy oczywiście od tego, jak często robisz pranie. Moc potrzebna do podgrzania wody, której używają, zwiększa zużycie, czyniąc z nich energochłonne urządzenia gospodarstwa domowego. Wybór prania ubrań w niższej temperaturze może pomóc zmniejszyć zużycie energii i unikać prania połowy wsadu, aby oszczędzać wodę. Ta sama rada dotyczy Twojej zmywarki: użyj ustawienia Eco, jeśli je posiada i spróbuj poczekać, aż się zapełni, aby je włączyć. Nie mamy wpływu na ceny prądu jednak możemy obniżyć swoje rachunki mądrze używając sprzętów domowych. 

Bojler elektryczny

To prawdopodobnie drugi co do wielkości konsument energii w twoim domu. Używasz go do zapewnienia sobie ciepłej wody do prysznica, zmywania naczyń, te codzienne czynności sprawiają, że podgrzewacze wody są znaczącym pożeraczem energii w twoim domu.

Lodówki i zamrażarki

Stanowią również około 13% rachunków za energię przeciętnego gospodarstwa domowego. Ze swej natury urządzenia te muszą być włączone przez cały czas, więc nieustannie pobierają energię, aby utrzymać stałą temperaturę. Są również jednymi z najdłużej działających urządzeń w naszym domu dlatego planując zakup nowego urządzenia warto wybrać energooszczędny model wysokiej klasy. Choć koszt takiego sprzętu jest wyższy, w długoterminowym użytkowaniu wpłynie na nasze rachunki za prąd. 

Przeciętna lodówka zużywa około 162 kWh miesięcznie. Chociaż nie możesz ograniczyć używania lodówki, możesz skorzystać z poniższych wskazówek, aby zmaksymalizować jej wydajność: 

 • Nie przepełniaj lodówki — pozostawienie wolnej przestrzeni umożliwia cyrkulację powietrza i pomaga utrzymać lodówkę w ustawionej temperaturze. Twoja lodówka jest najbardziej wydajna, gdy jest zapełniona w trzech czwartych.
 • Przechowuj najczęściej używane produkty w łatwo dostępnych miejscach.
 • Od czasu do czasu odkurz tylną część lodówki , aby zapobiec gromadzeniu się kurzu Może to poprawić efektywność energetyczną o 25%.
 • Ustaw lodówkę na zalecaną przez producenta temperaturę.
 • Wymień starszą lodówkę na nowoczesny, energooszczędny model.

Kuchenka mikrofalowa ile zużywa prądu?

Pod względem zużycia energii średnia moc mikrofal wynosi od 600 do 1500 watów. Ale ponieważ urządzenia te są używane tylko przez krótki czas, ich całkowite roczne zużycie energii jest niższe niż mogłoby nam się wydawać. 

Elektronika użytkowa – cichy pożeracz prądu 

Dziś jesteśmy znacznie bardziej zależni od elektroniki użytkowej – od laptopów przez telewizory po konsole do gier – więc nie powinno dziwić, że zajmują one trzecie miejsce, odpowiadając za około 6% rachunków za energię. Sprzęty zapewniające nam rozrywkę, często nazywane są cichymi pożeraczami prądu. Dlaczego? Mimo tego, że używamy ich zaledwie kilka godzin dziennie, pozostając w stanie uśpienia stale pobierają energię. 

Ile energii zużywa telewizor?

W szczególności nasza elektroniczna rozrywka, w tym telewizory, dekodery telewizji kablowej i konsole do gier wideo, mogą zużywać znaczną część energii w naszych domach. Jeśli oglądamy telewizję średnio pięć godzin dziennie i gramy w gry wideo przez około 6 godzin w tygodniu, urządzenia te mogą zużywać około 55 kWh energii elektrycznej miesięcznie. Te urządzenia elektroniczne są również winowajcami używania zasilania w trybie czuwania, nawet gdy nie są używane.

Oświetlenie odpowiada za około 5% całkowitego rachunku za energię w przeciętnym domu.

Z biegiem lat żarówki stały się znacznie bardziej energooszczędne. Obecnie, topowa technologia oświetleniowa na rynku, diody LED , zużywają znacznie mniej energii niż ich poprzednicy (świetlówki kompaktowe i żarówki), a także działają znacznie dłużej, co zmniejsza ilość odpadów. Nie wspominając o niższych kosztach eksploatacji. Mimo to oświetlenie stanowi znaczną część miesięcznego zużycia energii elektrycznej ze względu na jego zużycie. Dlatego:

 • Wyłączaj światła, gdy wychodzisz z pokoju
 • Używaj wyłącznie energooszczędnych żarówek LED, aby zmniejszyć zużycie 
 • Korzystaj z naturalnego światła

Jak zaoszczędzić na kosztach energii elektrycznej?

Istnieje wiele strategii, które pomogą Ci zaoszczędzić na kosztach energii elektrycznej. Możesz spróbować zmniejszyć zużycie największych użytkowników energii, takich jak urządzenia klimatyzacyjne i grzewcze. Możesz też zainstalować nowe, bardziej energooszczędne sprzęty wysokiej klasy energetycznej, które pozwolą Ci zaoszczędzić pieniądze na dłuższą metę. Zachęcamy także do odwiedzenia strony liczysieenergia.pl z której dowiemy się co składa się na wysokość naszego rachunku za prąd oraz jak zmniejszyć jego zużycie. 

Wybierz urządzenia z oznaczeniem ENERGY STAR 

W 1992 roku amerykańska Agencja Ochrony Środowiska uruchomiła program ENERGY STAR, aby pomóc konsumentom zrozumieć, ile energii elektrycznej zużywają ich urządzenia. Ogólnie rzecz biorąc, urządzenia z oznaczeniem ENERGY STAR są najbardziej wydajnymi urządzeniami na rynku. Chociaż mogą one kosztować więcej niż inne produkty nieobjęte programem ENERGY STAR, zwykle pomagają zaoszczędzić na dłuższą metę, utrzymując niższe rachunki za energię elektryczną.

Korzystaj z urządzeń które pobierają najwięcej prądu w okresach niskiego zapotrzebowania 

Kolejną dobrą wskazówką, która pomoże Ci zaoszczędzić na energii elektrycznej, jest uruchamianie sprzętów takich jak zmywarka i pralki w okresach niskiego zapotrzebowania na energię elektryczną. Energia elektryczna nie zawsze kosztuje tyle samo — jej cena zmienia się w zależności od zapotrzebowania na energię elektryczną w danym czasie. Zwykle cena energii elektrycznej jest najwyższa wieczorem, kiedy wszyscy są w domu, używają światła, gotują obiad, oglądają telewizję itp. Jedną ze strategii oszczędzania jest przewidywanie tych podwyżek i czekanie do późnej nocy lub nawet zaplanowanie zmywanie naczyń lub pranie ubrań w ciągu dnia.

Skorzystaj z alternatywnych źródeł czystej energii

Czysta energia z OZE staje się coraz powszechniejsza i pozwala na obniżenie rachunków do minimum. Ekoenergetyczne rozwiązania takie jak fotowoltaika czy pompa ciepła pozwoli Ci na realne oszczędności i bezpieczeństwo energetyczne. Dzięki własnej instalacji fotowoltaicznej nie musisz martwić się o ceny prądu i zastanawiać się, które urządzenia pobierają najwięcej prądu.

Jeśli chcesz obniżyć swoje rachunki za prąd umów się na rozmowę z Doradcą Energetycznym Columbus Elite. Zaufało nam już ponad 27 000 klientów w całej Polsce!

Jesteśmy na Facebooku!