Przejdź do treści
Blog.

Model GROW

Jako lider, jedną z Twoich najważniejszych ról jest szkolenie ludzi, aby dawali z siebie wszystko. Każdego dnia pomagasz im podejmować decyzje, rozwiązywać problemy i osiągać cele. Model GROW to znane narzędzie, stosowane w coachingu. Może być ono niezwykle użyteczne dla menedżerów i pomóc ich zespołom wzrastać. 

Niezależnie od tego, czy odpowiadasz za rozwój zawodowy swoich współpracowników, czy po prostu szukasz skutecznej metody do wyznaczania osobistych celów. Model GROW jest niezwykle wszechstronnym narzędziem, które warto poznać.

W tym artykule wyjaśnimy jak model GROW, narzędzie używane w coachingu może pomóc Tobie i Twojemu zespołowi osiągać lepsze wyniki. 

Czym jest model GROW w coachingu? 

Model GROW został opracowany w Anglii w połowie lat 80. Po raz pierwszy został opublikowany w 1992 roku w książce Sir Johna Whitmore’a Coaching for Performance

GROW to coś więcej niż znana metoda coachingu ceniona przez trenerów. Jest to także najlepsze narzędzie przywódcze, które działa we wszystkich dyscyplinach i branżach. Dzięki czterem prostym krokom ta metoda odniosła sukces na całym świecie. Stanowi trzon coachingu w wielu organizacjach biznesowych na całym świecie i może pomóc Ci osiągać sukcesy zarówno jako jednostka, jak i część zespołu. 

Model GROW po polsku – co oznacza?

To akronim oznaczający cele, rzeczywistość, opcje i działanie. Wiele coachów biznesowych wykorzystuje go by pomoc swoim klientom w wyznaczaniu realistycznych i osiągalnych celów. 

 • GOAL – cele
 • REALITY – rzeczywistość
 • OPTIONS – opcje
 • WAY FORWARD / WILL – plan działania

Za pomocą kilku pytań lider lub coach może szybko podnieść świadomość swojego rozmówcy w każdym z tych obszarów. Kluczem jest wyznaczenie odpowiedniego celu, który jest inspirujący i stanowiący wyzwanie.

Dowiedz się na czym polega metoda SMART i dlaczego warto ją stosować w wyznaczaniu swoich celów. 

Jak wykorzystać model GROW do wyznaczania celów i podejmowania decyzji

Najlepszym sposobem na wyjaśnienie metody GROW jest porównanie jej do podróży. Z pewnością zaczniesz od zaplanowania jej etapów i ostatecznego celu. Zdecydujesz, dokąd chcesz się udać (zdefiniujesz cel) i ustalisz, gdzie aktualnie jesteś (twoja obecna rzeczywistość).

Następnie odkryjesz różne trasy (opcje), które zaprowadzą Cię do miejsca docelowego. W ostatnim kroku upewnisz się, czy jesteś gotowy na przeszkody, które możesz napotkać. Gdy Twój cel jest zdefiniowany, a Ty wiesz, jak go osiągnąć przejdziesz do działania!

Kiedy stosować model GROW 

W kontekście zawodowym model GROW jest doskonałym sposobem, aby się rozwinąć i przekuć swoje ambicje w konkretne działania. Jeśli zajmujesz stanowisko kierownicze lub jesteś odpowiedzialny za zespół, korzystanie z tego modelu to świetny sposób, aby pomóc innym realizować ich potencjał i nauczyć się tworzyć plan działania.

Model coachingu GROW można również wykorzystać do wyznaczania osobistych celów, niezależnie od tego, czy są to noworoczne postanowienia, czy chęć zmiany pracy. Możesz samodzielnie przejść etapy opisane powyżej, zastanawiając się nad tym, co chcesz osiągnąć i decydując, jakie kroki musisz podjąć. 

Sposób na poprawę wydajność pracy handlowca

Model GROW to świetny sposób na poprawę wydajności i wyników sprzedażowych. Zapewnia ramy do wyznaczania celów, podejmowania decyzji i mierzenia postępów. Praca handlowca wymaga przede wszystkim samodyscypliny. Jeśli nie podejmiesz działania, nie osiągniesz sukcesu. Nie wychodząc w teren do klienta, nic nie sprzedasz. Metoda, o której piszemy, może pomóc Ci zmotywować się do działania. Każdy z nas ma marzenia, które czekają na realizację! Możesz je spełnić, krok po kroku realizując poszczególne etapy swojego planu. 

Model GROW może także pomóc Ci w przekonaniu klienta do Twojego produktu. Jak? Zamień się w coacha! Przede wszystkim musisz pomóc mu zdefiniować problem, z jakim się zmaga, zadając odpowiednie pytania. Po pierwsze ustalcie cel — w tym przypadku, może to być obniżenie rachunków za energię. Jaki jest koszt obecny ogrzewania i zużycie energii? Co może wpłynąć na wysokość opłat? Jakie opcje ma Twój klient? Pozwól klientowi na wyrażanie swoich obaw i problemów. Użyj umiejętności słuchania i pozwól mu mówić przez większość czasu trwania sesji. Na końcu przestaw krok po kroku możliwości, jakie oferuje OZE. Kolejnym etapem jest działanie. Jeśli odpowiednio przeprowadziłeś rozmowę, rozmówca powinien wiedzieć, że może osiągnąć swój cel, jakim jest niezależność energetyczna dzięki produktowi, który oferujesz. 

Jak napisać CV na przedstawiciela handlowego? Czy podanie o pracę jest potrzebne przy szukaniu pracy? Czy charyzma jest ważna w pracy sprzedawcy? Dowiedz się, czytając naszego bloga. 

Model GROW przykład 

Załóżmy, że przychodzi do Ciebie współpracownik, który chciałby awansować. Jakie pytania możesz mu zadać?

Model GROW pytania:
 • Co chciałbyś zmienić?
 • Na jakie stanowisko chciałbyś awansować?
 • Na jakim etapie jesteś obecnie?
 • Dlaczego to dla ciebie ważne?
 • Jak osiągnięcie celu wpłynie na twoją karierę?
 • Jakie problemy mogą się pojawić i jak sobie z nimi poradzisz?
 • Jak mogę Ci w tym pomóc?
 • Uważasz, że osiągnięcie celu jest realne?
 • Kiedy chcesz zrealizować swój cel?

Model GROW a mentoring 

Chociaż metoda GROW najczęściej kojarzona jest z coachingiem, można ją wykorzystywać do zarządzania zespołem, czy rozmawiając z klientem. 

Każdy lider chce tworzyć zgrany, osiągający dobre wyniki zespół. W Columbus Elite dyrektorzy i managerowie odgrywają rolę mentorów, a nie tylko przełożonych. Dzięki temu każdy może rozwijać swoje umiejętności zawodowe i osobiste cele.

Managerowie często polegają na tym modelu coachingu, aby pomóc pracownikom rozwiązywać problemy, podejmować kluczowe decyzje i realizować cele. Biorąc pod uwagę unikalne podejście do rozwoju, metoda GROW jest również doskonałą możliwością dla indywidualnych osób, które pragną się rozwijać i osiągać zawodowe marzenia. To narzędzie sprawdzi się na każdym etapie kariery.

Rozwijaj swój potencjał z Columbus Elite

GROW to przyjazna metoda do definiowania celów i tworzenia planów na ich realizację. Dzięki temu narzędziu możesz stworzyć praktyczny plan działania, który pomoże Ci osiągnąć to, o czym marzysz! Szukasz pracy jako przedstawiciel handlowy? Jesteśmy największą grupą sprzedażową branży odnawialnych źródeł energii w Polsce. Aby do nas dołączyć, nie musisz posiadać doświadczenia w sprzedaży. Dla nas liczy się Twoja motywacja, chęć rozwoju i osiągania własnych celów! Skoro czytasz naszego bloga, wierzymy, że jesteś ambitną osobą nastawioną na sukces.

Przekonaj się, dlaczego warto z nami pracować! Poznaj opinię na temat Columbus Elite i sprawdź ogłoszenia na stronie www.pracadlahandlowca.pl

Jesteśmy także na Facebooku!